איך הרוק שלנו עוזר לפירוק האוכל? מה קורה בתוך הקיבה שלנו? ואיך אנו מרוקנים את המעיים שלנו? בספרה החדש, מעיים קסומים (Charming Bowels), גיליה אנדרס, מיקרוביולוגית מגרמניה, מספרת לנו כל מה שמעולם לא שאלנו על מערכת העיכול שלנו. הנה כמה עובדות מעניינות על התהליך:

הרוק שלנו יכול לפרק אוכל ולשכך כאבים

מהרגע בו אנו לוקחים את הביס הראשון, אנזימים המצויים ברוק שלנו מתחילים לפרק אותו. יש לנו מעין נקבוביות בלחיים שמשפריצות רוק כשאנחנו רק חושבים על אוכל, ומתחת ללשון יש ייצור של בערך ליטר רוק ביום. הרוק שלנו הוא כמו דם, רק ללא תאי דם אדומים והוא מכיל סידן, הורמונים ואפילו משככי כאבים טבעיים. בזמן שאנחנו ישנים, אנו מייצרים הרבה פחות רוק, מה שיכול להסביר מדוע אנו קמים לפעמים עם כאב גרון. בנוסף, הרוק שלנו מגן עלינו מפני חיידקים מזיקים.

>> לייק בפייסבוק עשיתם?

לסטייק לוקח 6 שעות להתעכל

ברגע שהאוכל שלעסנו מגיע לקיבה שלנו, הדופן השרירי שלה מתחיל לפעול כדי לפרק את האוכל, כשתהליך העיכול לא נגמר שם ועובר למעי. לפחמימות ריקות וסוכרים לוקח בערך שעתיים להתפרק, בעוד שלחלבונים לוקח הרבה יותר זמן. לדוגמה, סטייק יכול להישאר בקיבה שלנו כ-6 שעות עד שהוא מתעכל לחלוטין. לכן, ארוחות המורכבות מפחמימות יכולות לתת לנו אנרגיה מידית, בעוד שארוחות המבוססות על חלבון משאירות אותנו כבדים יותר, אך גם שבעים לאורך זמן.

מיצי הקיבה שלנו הם כמו אבקת כביסה

מיצי הקיבה שלנו מכילים אנזימים וחומרים פעילים בדיוק כמו באבקת כביסה. למעשה, הסיבה שאבקת כביסה מצליחה להוריד כתמים ביעילות היא משום שהיא "מעכלת" את החומרים מהם עשויים הכתמים וכך מפרקת אותם.

>> עוד בmako בריאות:
ראש בראש: מה יותר מזיק מלח או סוכר?
הטיפול המהפכני שימיס לכם את השומן
האיש הביוני: "אני מצליח להרגיש מרקמים דרך הפרוטזות" 

קרקור בטן בכלל לא קשור לרעב

הבטן שלנו מקרקרת מתי שאנחנו רעבים, אבל למעשה היא מקרקרת ברגע שעובר מספיק זמן בין הארוחות בשביל לנקות את עצמה. בערך כשעה אחרי שסיימנו לעכל, יש כיווץ שרירים רועש שעובר לאורך הקיבה ומנקה אותה מחלקי אוכל. יש מומחים הממליצים על הפסקות של חמש שעות בין ארוחות בכדי שהקיבה תספיק להשלים את תהליך הניקוי, ברגע שמנשנשים לאורך היום תהליך הניקוי נפסק.

כל כמה זמן כדאי ללכת לשירותים?

המעי הגס שלנו אחראי על פירוק כל האוכל שלא הצליח להתפרק בקיבה. תהליך העיכול במעי לוקח כ-16 שעות, ובתהליך הזה אנו מקבלים את רוב הוויטמינים והמינרלים שגופנו צריך. לאחר שנגמרים כל שלבי העיכול, הזמן הממוצע בין הרגע בו אוכל נכנס לגופנו ועד שהוא יוצא יכול להגיע עד 24 שעות. מעכלים מהירים יותר יחוו יציאות כל שמונה שעות, בעוד שמעכלים איטיים יכולים לחוות יציאות פעם בשלושה וחצי ימים.

(מקור)

>> ניתוק מאוחר של חבל הטבור יכול להועיל לתינוק שלכם