נשים רבות סובלות ממחזור חודשי לא סדיר. הסיבות לכך יכולות להיות שונות, במרבית המקרים מדובר בחוסר איזון הורמונלי, שנובע מסיבות שונות, מציסטות בשחלה ועד למחלות רקע או נטילת תרופות מסוימות. מחזור לא סדיר משפיע באופן משמעותי על איכות החיים ויכול גם להוביל לתופעות לוואי לא נעימות. כעת מחקר רחב-היקף חושף כי מחזור לא סדיר עשוי להיות אינדיקטור משמעותי למצב הבריאותי של נשים – ואף יכול להצביע על הסיכון למוות מוקדם. החוקרים טוענים כי ממצאים אלו מראים כי רופאים צריכים להתחיל לבצע מעקב אחר המחזור החודשי של המטופלות שלהם, כחלק מבדיקות שגרתיות.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת הנודע BMJ. במחקר השתתפו כ-80 אלף אחיות מוסמכות מארה"ב והוא נמשך במשך כ-25 שנה. במהלכו, נשלחו אליהן שאלונים במייל כל שנתיים, לגבי אורח חייהן, התזונה שלהן, מחלות רקע ומחלות אחרות. בתחילת המחקר, הן התבקשו להיזכר ולתאר את מחזור החודשי שלהן כשהיו נערות מתבגרות (14-17) ובבגרות המוקדמת שלהן (גילי 18-22). בהמשך, הן התבקשו לתאר את המחזור החודשי הנוכחי שלהן, כשהן היו בטווח גילים של 29-46.

לפי החוקרים, הם מצאו כי הסיכון למוות מוקדם (לפני גיל 70) היה גבוה יותר בקרב נשים שדיווחו על מחזורים חודשיים ארוכים או לא סדירים בשלבים מאוחרים יותר של חייהן. קשר זה היה חזק יותר בקרב נשים שחוו מחזורים לא סדירים כבר בזמן ההתבגרות ובקרב נשים שעישנו. ממצא לא מפתיע, בהתחשב שעישון משפיע על בריאות הלב וכלי הדם, כמו גם על המערכת החיסונית.  

אישה נבדקת אצל גינקולוג (אילוסטרציה: Pixel-Shot, shutterstock)
מעקב אחר המחזור החודשי צריך להיות חלק מבדיקות שגרתיות | אילוסטרציה: Pixel-Shot, shutterstock

"חשוב לזכור שמחזור לא סדיר הוא תסמין ולא מחלה"

מחקר זה בהחלט יכול לעזור במעקב טוב יותר אחר בריאותן של נשים ובתקווה גם לאבחון מוקדם יותר של מחלות מסכנות חיים. עם זאת, יש גם כמה הסתייגויות. ראשית, ישנם גורמים רבים שמשפיעים על המחזור החודשי ולכן נדרשים מחקרים מעמיקים יותר כדי להבין את הקשר שבין מחזור לא סדיר למוות מוקדם.

כמו כן, לפי ג'קלין מייבין, חוקרת וגינקולוגית מאוניברסיטת אדינבורו (שלא השתתפה במחקר), "חשוב לזכור שמחזור לא סדיר הוא תסמין ולא מחלה. לפיכך, הגורם לחוסר סדירות המחזור עלול להיות זה שמגביר את הסיכון למוות מוקדם ולא הדימום הלא סדיר בעצמו". כלומר, ייתכן מאוד שנמצא קשר בין מחזור לא סדיר למוות מוקדם בגלל שמלכתחילה מחזור לא סדיר קורה בשל בעיה בריאותית.

עוד ב-mako בריאות:
>> התרופה לקורונה כבר כאן, למה לא משתמשים בה?
>> מחקר חושף: ההרגל הנפוץ הזה גורם לעלייה במשקל
>> תביעה: רופאה צעירה מתה בעקבות זריקת אפידורל

כך שאם אתן סובלות ממחזור לא סדיר, אין צורך להיכנס לפניקה. חשוב לפנות לייעוץ רפואי כדי להבין ממה זה נובע ולטפל בזה. אבל זה לא אומר שבהכרח תסבלו ממחלות מסכנות חיים או שאתן בהכרח בסיכון גבוה למוות לפני גיל 70. הסתייגות נוספת היא שהמשתתפות במחקר היו מאותו רקע אתני ועסקו באותו מקצוע. סיעוד הוא מקצוע שמאופיין בשעות לא סדירות, כמו גם במשמרות ארוכות, גורמים שיכולים להשפיע על הבריאות ולהוביל למחזור לא סדיר.

לפי רייצ'ל טרייב, מדענית מאוניברסיטת קינגס קולג' לונדון, מחקר זה לא צריך להדאיג נשים צעירות עם מחזור לא סדיר או מחזור ממושך, כיוון שיש גורמים רבים אחרים שמשפיעים על זה. "אבל אני מקווה שמידע זה יגביר את המודעות ויעודד את מערכות הבריאות (וגם נשים) לחקור מחזורים לא סדירים".

 

.