רובנו מנסים להסוות את הקמטים שלנו כמה שיותר, אבל מתברר שאנחנו צריכים דווקא לשים לב אליהם יותר. לפי מחקר שפורסם לאחרונה, נראה שקמטים עמוקים מהרגיל במצח עלולים להוות אינדיקציה לבעיות בלב.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

במחקר שהוצג בכנס השנתי של האיגוד האירופי לקרדיולוגיה במינכן נמצא כי קמטים עמוקים שעלולים להימצא במצח, קשורים לסיכון מוגבר למחלות לב, הגורם העיקרי לתמותה בקרב נשים וגברים. במחקר השתתפו יותר מ-3,200 אנשים והוא נמשך 20 שנה. הממצאים הראו כי אנשים בעלי מעט קמטים במצח היו בסיכון גבוה יותר פי 5 למות כתוצאה ממחלת לב, בעוד שאנשים בעלי קמטים רבים ועמוקים ביותר במצח נמצאו בסיכון גבוה פי 10 למות ממחלת לב, בהשוואה לאנשים שכלל לא היו להם קמטים במצח.

חשוב להדגיש כי אין זה אומר שאם יש לכם קמטים במצח זה בהכרח אומר שאתם נמצאים בקבוצת סיכון. אלא רק שמאפיין זה עשוי להוות אינדיקציה לכך שכדאי לבדוק אם ישנם תסמינים אחרים שקשורים למחלות לב. "אתם לא יכולים לראות או להרגיש גורמי סיכון כמו כולסטרול גבוה או לחץ דם גבוה. אנחנו חקרנו את הקמטים במצח כסממנים, מאחר שהם קלים (לזיהוי) ויזואליים. באמצעות מבט על פניו של אדם יכול להדליק נורה אדומה וכך נוכל לייעץ כיצד להפחית את הסיכונים", הסביר ד"ר יולנד אסקווירול, ממחברי המחקר, בהצהרה רשמית. "מובן שאם מדובר באדם שנמצא בקבוצת סיכון למחלות לב וכלי דם, יש לבדוק גורמי סיכון קלאסיים, כמו לחץ דם, גלוקוז בדם וליפידים בדם", מוסיף ד"ר אסקווירול.

עוד ב-mako בריאות:
>> מומחית מהרווארד: "שמן קוקוס הוא רעל טהור"
>> שותים מים אחרי שאכלתם מתוק? תפסיקו מיד
>> סובלים מחרדה? הטריק הזה יעזור לכם בקלות

חוקרים סבורים כי טרשת עורקים היא החוט המקשר בין מחלות לב לקמטים במצח – בעיקר מאחר שעקה חמצונית (חוסר איזון בין הרדיקלים החופשיים, שמזיקים לתאי הגוף לבין נוגדי החמצון, שמגנים עליהם) ושינויים בקולגן בעור קשורים לשני הדברים. מכיוון שזו הפעם הראשונה שנחשף קשר בין קמטים במצח למחלות לב, ד"ר אסקווירול טוען כי דרושים מחקרים נוספים שיאששו את הממצאים.

עד אז, שימו לב לקמטים במצח שלכם והקפידו על אורח חיים בריא, המונע מחלות לב וכלי דם - שכולל פעילות גופנית יומית של 30 דקות לפחות, תזונה בריאה, שינה של לפחות 7 שעות בלילה והימנעות מעישון וצריכה מוגברת של שומן רווי.