חוקרים מצאו שכמות קטנה של בצל הגינה – 44 גרם בלבד – יכולה להפחית את הסיכון לסרטן המעי הגס. בצל הגינה הוא שם כולל לסוגי בצלים שונים, כמו בצל לבן, בצל סגול ובצל ירוק. נוסף לכך גם שום וכרישה נכללו במחקר וגם הם נמצאו יעילים בהפחתת הסיכון לסרטן המעי הגס.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

המחקר נעשה על ידי מדענים מבית החולים האוניברסיטאי בסין (First Hospital of China Medical University), במהלכו נבדקו 1,666 גברים ונשים. אלו שאכלו 74 גרם בצל (כחצי בצל בינוני) ביום – נמצאו בסיכון נמוך יותר ב-79 אחוז לפתח סרטן המעי הגס בהשוואה למשתתפים שאכלו פחות מזה. מחבר המאמר על המחקר, ד"ר ז'י לי, אמר ש"נראה שישנה מגמה – ככל שאוכלים יותר מקבוצת בצלי הגינה, כך ההגנה טובה יותר".

View this post on Instagram

A post shared by ������������.�������� (@bistro.gram) on


החוקרים ציינו שפעולות כמו חיתוך ומעיכת השום הגבירו את היעילות של אותן תרכובות המפחיתות סיכון לסרטן. אך אם אתם מרתיחים את הבצל שלכם, זה יכול להפחית את היעילות שלהן. סרטן המעי הגס הוא הסרטן השני בשכיחותו בארץ, בקרב גברים ונשים כאחד. סרטן זה יכול להיות קטלני והוא נפוץ יותר בקרב בני 50 ומעלה.

עוד ב-mako בריאות:
>> אחת ולתמיד: האם מסוכן להתאפק עם הפיפי?
>> מחקר חדש חושף אמת מטרידה על ביצים
>> מתי כאב הראש הוא סימן למפרצת במוח?

התסמינים של סרטן המעי הגס כוללים בין היתר: דם ביציאות, ירידה לא מוסברת וחדה במשקל, שינויים בהרגלי היציאות שנמשכים בין חודש וחצי לחודשיים וכאבי בטן חוזרים ונשנים. אם חוויתם אחד או יותר מהתסמינים הללו, כדאי להיוועץ ברופא. התסמינים הללו לא בהכרח אומרים שאתם סובלים מסרטן המעי הגס, אך הם צריכים להדליק אצלכם נורה אדומה. חשוב לציין שסיכויי ההחלמה עולים ככל שהמחלה מתקדמת מוקדם ולכן תמיד מומלץ להיבדק, גם אם ישנו ספק קטן.