להשמנת יתר גורמים רבים - החל בגנטיקה, דרך הפרעות הורמונאליות וכלה במניעים פסיכולוגיים, אבל ניסוי חדש מגלה כי התופעה החולנית גם מדבקת.

במחקר, שנעשה באוניברסיטת ייל, נלקחה קבוצת עכברים שניזונו מתזונה מערבית מעובדת וסבלו מהשמנת יתר וכבד שומני, וקבוצת עכברים בריאים. כאשר שמו עכבר חולה בתוך כלוב עם עכברים בריאים, עם הזמן העכברים הבריאים החלו אף הם לפתח סימפטומים של השמנת יתר.

"הגורם לכך הוא מיקרובים בקיבה של העכבר "שיצאו מכלל שליטה" אומר החוקר ריצ'רד פלאבל, פרופסור לאימונוביולוגיה באוניברסיטת ייל (Yale), "בדרך כלל אנו חיים בשלום עם הבקטריות שבתוך הקיבה שלנו, אך במצב של השמנת יתר האיזון מופר ומספר החיידקים הרעים עולה על הטובים."  וזה בדיוק מה שגרם לעכברים הבריאים להשמין - המעבר של בקטריות "רעות" מהקיבה של העכברים החולים לקיבה הבריאה שלהם. "יכולנו לגרום לעכבר בריא להשמין רק על ידי זה ששמנו עכבר חולה איתו בכלוב" אומר פלאבל.

השאלה בדבר אפקטיביות הממצאים על בני אדם עדיין דורשת בירור. מחלת הכבד השומני מאוד נפוצה בקרב הלוקים בהשמנת יתר. מה שעוד מעניין לגבי המחקר הזה הוא שנמצא כי הגורם להשמנת יתר אינו רק גנטי אלא גם מושפע מהסביבה.

(מקור)

>> לעוד כתבות בנושא בריאות