אין ספק שעוף הוא אחד המזונות האהובים על הישראלים. הוא מככב במטבח הישראלי לשלל סגנונותיו, במאכלים של עדות שונות, בארוחות שישי ובארוחות חג. עד היום, נחשב העוף לאחד המקורות היותר טובים לחלבון מן החי, במיוחד בהשוואה לבשר אדום. כעת נראה שסברה זו לא הייתה מדויקת במיוחד - מחקר חדש חושף כי עוף לא רק פחות בריא ממה שחשבנו, אלא הוא אף עלול להיות מסוכן, כך מדווחים הסאנדיי טיימס

סיכון מוגבר לסרטן הערמונית ולימפומה

המחקר נעשה באוניברסיטת אוקספורד ופורסם לאחרונה בכתב העת Epidemiology and Community Health. במהלכו, קבוצת חוקרים עקבה אחר 475 אלף גברים בריטים בגיל העמידה, משנת 2006 עד 2014, ניתחה את התזונה שלהם וכן את המחלות שהם פיתחו בטווח זמן זה. הם מצאו כי 23 אלף מתוכם לקו במחלת הסרטן. 

"צריכת עוף נמצאה קשורה לסיכון מוגבר למלנומה, סרטן הערמונית ולימפומה שאינה הודג'קין", נכתב במחקר. עם זאת, החוקרים לא סיפקו הסבר באשר לקשר שנמצא; ייתכן שעוף מכיל חומרים מסרטנים, או שזה בכלל קשור יותר לאופן שבו העוף מבושל, מאשר לעוף עצמו, או שזו כמובן יכולה להיות סיבה אחרת שטרם התגלתה. 

עוף בתנור (צילום: Shutterstock)
טרם נמצאה הסיבה לקשר בין צריכת עוף למחלת הסרטן | צילום: Shutterstock

עוד ב-mako בריאות:

>> מתברר שכל הזמן הזה ניגבתם לא נכון את הישבן
>
> חשוב לדעת: הסימן שמופיע חודש לפני התקף לב
>
> חוקרים: זו התזונה שמפחיתה סיכון למוות מוקדם

כך שלמרות שמדובר במחקר רחב היקף, קשה להגיד שמחקר זה יוכל להשפיע באופן משמעותי על צריכת העוף, לפחות עד שתמצא הסיבה שעומדת מאחורי הסיכון המוגבר למחלת הסרטן. מנגד, מחקרים אחרים הוכיחו כי עוף עלול דווקא להפחית סיכון לסרטן. מחקר שפורסם לפני כמה חודשים מצא כי נשים שעברו מתזונה עשירה בחלבון שמקורו בבשר בקר לתזונה עשירה בעוף - היו בסיכון נמוך יותר ב-28 אחוזים לגידולים בשד. 

עם זאת, ראוי להזכיר שלמרות שעוף עודנו נחשב לאופציה בריאה יותר לחלבון מן החי, כמו כל מזון אחר, יש לצרוך אותו במתינות.