אומרים שכמו אויב שאין לו מה להפסיד בקרב, מחלות מסוגלות לתקוף את הגוף שלנו ברגעים שבהם הוא הכי פחות מוכן אליהן, ולכן מצליחות לחדור את המערכת החיסונית ולהשפיע עליו. אבל למען האמת, האויבים האלה יותר אסטרטגיים מכפי שאנחנו חושבים.

מומחים טוענים כבר שנים שהגוף שלנו נשלט למעשה על ידי שעון ביולוגי שמכתיב זמנים ועיתויים ספציפיים לתהליכים שמתרחשים בו, כמו עייפות, רעב וכן הלאה. כעת הצליחו חוקרים שוויצרים להוכיח, אמנם בעכברים כרגע, שגם המערכת החיסונית כפופה לשעון הזה ופועלת לפיו בדיוק יתר. וכמו כל משמר אחר בעולם, גם לו יש רגעים פגיעים בלו"ז וחולשות שאפשר לנצל והו, יש חיידקים שיודעים לנצל אותן טוב מאוד.

החוקרים זיהו ארבע מחלות פופולריות שעלו על רגעי החלפת המשמרת בגוף, ועל כן כבר יודעות בדיוק מתי לתקוף אותנו. מנהל המחקר כריסטוף שיירמן, אימונולוג באוניברסיטת ז'נבה, תיאר את הממצאים הללו כמדהימים, והוסיף כי הם רלוונטיים במיוחד בתחומים קליניים כמו חיסונים והשתלות.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?               

התקפי לב – בדרך כלל בבוקר

ממצאי המחקר, שפורסמו במגזין Trends in Immunology, הראו כי התקפי לב נפוצים בדרך כלל בשעות הבוקר – וגם אם הם מתרחשים בשעות הערב, אלה של הבוקר הרבה יותר חמורים. הסיבה היא שבמהלך היום, תאי הדם הלבנים עסוקים בעיקר במלחמות נגד חיידקים, וירוסים ופטריות, ורק בלילה הם מתפנים להגיע לרקמות הלב. מה שאומר שמערכת כלי הדם והלב חשופה במיוחד לפגיעות לאחר השינה.

דלקת ריאות – בדרך כלל אחר הצהריים

החוקרים מצאו כי רעלנים ובקטריות הקשורים לדלקת ריאות יוצרים תגובה דלקתית בריאות של עכברים בעיקר בשעות אחר הצהריים וזאת, שוב, משום שהמערכת החיסונית פועלת לפי שעון פנימי: בשעות אחר הצהריים היא עסוקה בעיקר בטיפול בחלל הבטן (צפק), בטחול ובכבד, מה שמשאיר את הריאות חשופות לחלוטין בצריח.

זיהומים טפיליים - בעיקר בערב

נחשו מי עוד יודע לנצל את הלו"ז של מערכת החיסון שלנו? תולעים וטפילים שמסוגלים להסתנן לגוף כאשר השומרים מסתכלים לכיוון השני. ספציפית, מצאו החוקרים, כי התולעת הטפילית טריצ'וריס מוריס, אשר תוקפת את הקיבה והמעיים, למדה שכדאי לה לתקוף בעיקר בערב, משום שבבוקר גופם של העכברים הצליח להילחם בה ביעילות רבה יותר.

מחלות לפי שעות (אינפוגרפיקה: thesun.co.uk)
מחלות לפי שעות | אינפוגרפיקה: thesun.co.uk

עוד ב-mako בריאות:

>> הסיבה שחייבים להפסיק להשתמש במקלון אוזניים
>> חוקרים קובעים: זהו משך הזמן האידאלי לחופשה 
>> הניתוחים הפלסטיים המטורפים של הקוריאנים

אלרגיה ואסתמה: חצות והלאה

אנשים שסובלים מתסמינים אלרגיים וקוצר נשימה יגלו כנראה שבשעות הלילה והבוקר המוקדמות מצבם מחמיר, שכן המומחים טוענים כי קנה הנשימה של העכברים רגיש יותר לדלקות וזיהומים בשעות הללו.