בוועדת למניעת התמכרויות שהתקיימה בכנסת בשבוע שעבר תיאר בכיר במשרד הבריאות תופעה לפיה רופאים בישראל מאוימים על ידי מטופלים שדורשים מהם מרשמים, וזאת בעקבות עלייה בהתמכרות במשככי כאבים, בעיקר מסוג פנטניל.

ד"ר רוני ברקוביץ, מנהל אגף האכיפה במשרד הבריאות אמר את הדברים הבאים: "אנחנו שומעים על יותר ויותר רופאים אשר מאוימים על ידי מבוטחים. הם מספרים כי מאיימים עליהם והם נאלצים לתת מרשמים שלא לצורך, לאנשים שלא מגיע להם. במקרה שאירע לאחרונה בקריית שמונה, קיבל רופא איום ברור על חייו, ונאלץ לרשום מרשם לתרופה שלא היה צריך לרשום, מדובר במקרה קשה שאף הוביל למוות. מקרים נוספים של רופאים מאוימים שרושמים מרשמים, קיימים בכל הארץ, יש לנו כמה תיקים כאלה".


בוועדה מספר ברקוביץ' שמי שמאיים על הרופאים הם בדרך כלל בלדרים, סוחרי תרופות בשוק השחור או מכורים למשככי כאבים. עוד ציין ברקובוץ' כי הסחר בתרופות ובמרשמים מזויפים עלה בחצי השנה האחרונה בעשרות אחוזים והשוק השחור של תרופות מרשם בישראל פרוץ לגמרי. "איבדנו שליטה, השוק משתולל. מטופלים מאיימים על רופאים ואלה נאלצים לכתוב להם מרשם מרוב הפחד, אח"כ הם מוכרים את התרופות בשוק השחור ברשתות החברתיות, בעיקר בטלגרם. בניגוד לברזיל או ארה"ב, ששם יש שוק של תרופות מזויפות, אצלנו התרופות הן לגמרי מקוריות, אנחנו מדברים על שוק של תרופות מרשם".
ברקוביץ': "בחצי שנה האחרונה נתפסה כמות מטורפת של כדורים בשוק השחור, רק בשנת 2023 נתפסו כבר למעלה מ-3000 כדורים שעמדו להימכר בשוק השחור, הם נקנו על ידי מרשמים מזויפים או אף מרשמים מקוריים כאשר המטופל מבקש מהרופא מרשם ל-90 כדורים ומוכר 60 מהם בשוק השחור. אחת הבעיות הגדולות שלנו אלה המרשמים הלבנים, קל מאוד לזייף אותם, פשוט לוקחים דף A4 ושמים חותמת של רופא, הולכים לכל בית מרקחת וקונים".

 

"בגלל הצריכה המטורפת בשוק השחור, בסופו של דבר לא נשארות תרופות למי שבאמת צריך"


המציאות אותה הוא מתאר נשמעת מטרידה ביותר: "איבדנו שליטה, השוק משתולל. סוחרי התרופות מוכרים תרופות בטלגרם, השוק השחור פרוע לגמרי. ישנה עלייה פי 1.5 % משנת 2012-2015 רק בניפוק מרשמים מקופ"ח ואין עלייה בחולי סרטן, לכן אנחנו מבינים מזה שיש מכירות רבות בשוק השחור, למשל של מדבקת פנטניל שזו ההתמכרות הכי חזקה בישראל בימים אלה, מדובר במדבקות שניתנות לחולי סרטן והן חזקות פי 100 ממורפיום, רק שתבינו כמה מסוכנות הן", הדגיש.
"רק אתמול תפסנו אצל נערים בנתניה 586 מדבקות כאלה, הם הגיעו בקריז אחרי שצרכו פנטניל. הם לוקחים את המדבקה, חותכים אותה לארבע, מדליקים עם מצית ושואפים את האדים. בגלל הצריכה המטורפת בשוק השחור, בסופו של דבר לא נשארות תרופות למי שבאמת צריך".

ברקוביץ' ציין כמה פתרונות שהוחלט עליהם במשרד הבריאות: "הגבלת המינונים שרופאים יכולים לתת, הגבלת מרשמים לבנים שכל אחד יכול לזייף לחמישה ימים, כל בית מרקחת פרטי יהיה מרושת אלקטרונית כדי שנוכל לראות אם אותו אדם הולך לכמה בתי מרקחת עם אותו מרשם, ובקרה על קופות החולים".

ראש הוועדה, ח"כ בועז ביסמוט, יו"ר הועדה להתמכרויות אמר בתגובה לדבריו: "זה מלחיץ. מה שד"ר ברקוביץ' אומר כאן זה ממש מפחיד. בדיוק בשביל זה קיימת הועדה הזו, כדי להביא תוצאות".