מדבקות הפנטניל, שזכו לכינוי "פנטה", מכילות חומר פעיל המשמש לשיכוךכאבים המשמש חולים, הסובלים מכאבים כרוניים קשים, ביניהם גם חולי סרטן. את המדבקות ניתן לרכוש בבתי המרקחת רק עם מרשם רופא. אך מתברר שהמדבקות הפכו בשנה האחרונה ללהיט בקרב צרכני הסמים בישראל. עד כדי כך שרופאים מקבלים איומים על חייהם על כך שסירבו לתת מרשם למדבקות.

"זה מסוג הסמים שצרכנים מסוגלים לרצוח רופאים, עד כדי כך", הזהיר קצין משטרה, "זה סם ממסטל מאוד. יש רופאים שחשופים לאיומים מצד מטופלים שסוחרים בפנטה ונאלצים לרשום להם מרשמים לרכישת המדבקות".

הסוחרים חותכים קוביות קטנות של המדבקות ומוכרים כל קובייה במחיר שנע בין 50 ל-75 שקלים. תלוי בגודל הקובייה. חלק מהמשתמשים מסירים את המדבקה ומסניפים את הריח. אחרים מסירים את המדבקה ומחממים על אש קטנה ושואפים את האדים.

"זה חומר ממסטל מאוד, זול ולכן הוא גם הפך ללהיט", הסביר אחד המשתמשים, "לי זה זול מאוד יחסית לסמים אחרים וגם האפקט שלו יותר חזק. הוא ממכר יותר מהרואין וקוקאין".לאחרונה, יותר ויותר צרכנים מתקשים להשיג את הפנטה והמחיר שלו קפץ ל-150 שקל לקובייה.

"אני מעדיף לשמור על החיים שלי ולא להחמיר את המצב"

בעקבות כך משתמשים וסוחרים של פנטה מאיימים על חייהם של רופאים כדי שאלה ירשמו להם מרשמים פיקטיביים לרכישת המדבקות ומכירתם לאחרים. מרבית הרופאים סירבו וקיבלו איומים לרצח, חלקם נכנעו לאיומים. ונאלצו בלית ברירה לרשום מרשמים. במקרה אחד, סירב רופא מאופקים לרשום מרשם לתושב העיר בן 52. בתגובה הוא החל לצעוק ולהתלהם ולאיים על חיי הרופא. "אני מחכה לך בחוץ. אני אהרוג אותך", איים המטופל על הרופא. הרופא התקשר למשטרה מחשש שהמטופל יממש את איומיו ויפגע בו. שוטרים שהגיעו למקום עצרו את המטופל. לשכת התביעות במשטרה הגישה נגד המטופל כתב אישום לבית המשפט השלום בבאר שבע.

גבר עצוב (צילום: shutterstock | Chaninny)
רופאים מקבלים איומים על חייהם מצרכני סמים. אילוסטרציה | צילום: shutterstock | Chaninny

במקרים אחרים כמה רופאים מדרום הארץ והמרכז קיבלו איומים דומים, אבל העדיפו שלא להתלונן במשטרה מחשש שהמטופלים שחלקם קשורים לעבריינים בארגוני פשיעה יפגעו בהם ובבני משפחותיהם.

"אני מעדיף לשמור על החיים שלי ולא להחמיר את המצב", סיפר אחד הרופאים, "הפנטה הפכה למדבקה שעושים ממנה המון כסף".

מחירן של מארז חמש מדבקות פנטה  נע  בבתי המרקחת בין 200 ל-250 שקל. מחמש מדבקות אפשר ליצור עשרות קוביות קטנות ולגרוף רווח של אלפי שקלים. .

"זה עסק משתלם למדי ולכן יש טירוף להשיג מדבקות פנטה", הסבירו גורמים במשטרה, "מצד שני זה סם קטלני מאוד שגרם למותם של עשרות משתמשים".