"תצטרכו להוריד את הכתפיים", "החלק העליון קצת סגור לי מדי", "עקבים יעשו לך מדהים ליציבה", "יש לך גב ישר כמו פלס", הם רק חלק מהביקורות שקיבלו הכוכבים הגדולים אחרי ששרפו את הרחבה. רובנו מבלים את מרבית יום העבודה בישיבה ליד השולחן, מול המחשב או מול הלקוחות, ולעתים אנחנו נסחפים, ונזכרים רק בסופו של היום שבכלל לא קמנו מהכיסא. אנחנו לא תמיד מודעים לחשיבות הרבה שבגוף יציב, וכשאנחנו לא שומרים עליו זה עלול לגרום לאי נוחות, כאבי כתפיים ונזקים בריאותיים מצטברים. 

לכל מי שמזדהה או לחלופין עוסק במשרה בה לפעילות הגב והכתפיים יש חלק משמעותי, הטיפים הבאים יסייעו לכם בשמירה על אורח חיים בריא.

 1. ישיבה נכונה - ישיבה ממושכת גורמת ללחץ על חוליות הגב התחתון ועל פיקות הברכיים. לכן, יש לשבת כשהישבן צמוד למשענת הכיסא והגב זקוף. כך משקל הגב מתחלק בין האגן לירכיים שצריכות להיות מקבילות זו לזו. מה עוד אפשר לעשות? כרית רכה מאחורי הגב תסייע בשמירה על גוף מאוזן ותמנע כיפופים מיותרים.
 2.  קומו מהכיסא - אחת לשעה ותבצעו מתיחות קלות לגב ולשרירי האגן. פעולות אלה יקנו לגוף כמה רגעים של הרפייה וריענון.
 3. שימוש בחגורת יציבה - החגורה נכרכת סביב הגב והכתפיים מעל הבגד. שימוש בה במשך שעתיים מדי יום, "מאותת" לגב להזדקף ברגעים של כיפוף ויגרום לגוף להתרגל ולזכור את טיב הפעולה. 
  אישה יושבת במרפסת עם מחשב (צילום: ASUS)
  צילום: ASUS
 4. בצעו תרגילים לחיזוק של שרירי מרכז ואמצע הגב - הישענו על קיר או שיכבו על הריצפה כשהגב כלפי מטה, ומתחו את הזרועות עד כמה שאפשר לצידי הגוף.
 5.  חזקו את שרירי הליבה שלכם - אזור הבטן והאגן הם הבסיס ליציבה נכונה ויסייעו לכם במניעת דלקות. דרכים אופציונליות לעשות זאת: פילאטיס או יוגה ששמים את הדגש על איזורים אלה בגוף.
 6. בחירת נעליים נכונה - יציבה טובה מתחילה מכפות הרגליים. נעליים עם ריפוד עבה, יסייעו לכם להישאר זקופים. בנוסף לכך, ודאו שהן בעלות תמיכה טובה בקשת כף הרגל. _OBJ  
 7. שמרו על גוף מאוזן - ראש זקוף, שחררו את הכתפיים כלפי מטה והתאימו את כיסא המשרד לגובה שלכם. 
 8. מתחו את השרירים לכל אורך הגוף - בזמן שאתם קוראים מסמך בישיבה מול המחשב מתחו את הידיים כלפי מעלה והניעו את הראש בסיבובים בתנועה מעגלית, ובצעו פעולה של 'כן' ו'לא'. פעולה זו משפרת ביצועים ומסייעת בפעילות המוח. 
 9. נצלו כל הזדמנות אפשרית לתנועה והליכה - זימנו אתכם לפגישה חשובה? ותרו על הדרך הקלה והמהירה במעלית, אם צריך גם תחנו את הרכב רחוק יותר ותנו לשרירי הגוף לעבוד.
 10. שמרו על יציבות הגוף והתאימו את מכשור המשרד אליו - בישיבה מול מחשב, גובה העיניים יהיה בגבול העליון של המסך, אמות הידיים נשנעות בנוחיות על השולחן והמחשב יהיה מולנו, כך שהצוואר לא מסובב.