בשעה 10:42 הבוקר התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב כרמל על מספר ילדים שפיתחו תגובה אלרגית קלה לאחר שכנראה נגעו בתהלוכן האורן בגן ילדים סמוך לחיפה. לחדר המיון בבית החולים "רות" לילדים ברמב"ם פונו 5 ילדים מהאירוע ברכסים. מבית החולים נמסר: "חלקם מטופלים במשחות לצריבה בעיניים וחלקם בתרופות - זריקות נגד אלרגיה. כל הילדים במצב קל ויציב וצפויים להשתחרר חזרה לביתם עוד היום".

הוא אולי נראה חמוד ונעים למגע, אבל מדובר בחרק מסוכן שעלול לעורר תגובה אלרגית מסוכנת. גם בינואר שעבר הגיעו לבית החולים מאיר בכפר סבא 15 פעוטות מגן ילדים בהוד השרון בעקבות מגע עם הזחל. הילדים, בני שנתיים עד שלוש, הגיעו למיון הילדים מיד לאחר המגע איתו, בליווי הגננת ואף ללא ההורים. מתוכם, ארבעה ילדים חוו פגיעה מסוימת בעיניים, והופנו לבדיקת רופא עיניים. כל הילדים שהגיעו עברו שטיפה יסודית וטיפול אנטי אלרגי להפחתת הגרד.

>> לפייסבוק שלנו כבר נכנסתם?

זחל טוואי התהלוכה (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
באביב הם נעים על הקרקע | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

סימן שבא אביב

זחל תהלוכן האורן, הנקרא גם טַוואי התהלוכה, טוואי המשי או פשוט תַהלוכָן, הוא סוג של עש מסוכן שהמגע עמו עלול לעורר תגובה אלרגית חריפה, אם לא מטפלים בה בזמן. ואם אתם במקרה מסתכלים סביב ורואים זחלים שעירים וקצת חמודים למראה, דעו שזה ממש הסימן לכך שהגיע אביב.

"הזחל, הנמצא בעיקר על עצים, בדיוק עכשיו יורד מהם במטרה להיכנס לאדמה ולהפוך למצב של גולם. המעבר הזה קורה באביב, ואז זה מסוכן, כי הזחלים הולכים על הקרקע, במיוחד סביב עצי אורן, וכולנו בסכנה לבוא במגע איתם".

ד"ר שלז מספרת כי הסכנה מוכרת לרשויות, ובמקומות בהם יש ריכוזי עצי אורן אסור להלין קבוצות תלמידים בטיולים. "הבעיה נפוצה ברחבי כל הארץ, אך בעיקר באזור המרכז", היא מוסיפה.

>> מה לעשות כדי למנוע משקפיים בגיל צעיר?

טוואי התהלוכה מסוכן בעיקר בשל השערות הקטנות שלו, המפיצות את הארס ועלולות לגרום לתגובה אלרגית קשה. "השערות האלה מפרישות ארס במגע איתן, שבעיקר גורם לגירוי מקומי חזק, גרד ואודם, בדומה לחשיפה למדוזה", אומרת ד"ר שלז. "אבל יש גם תופעות קשות יותר. אם יש חשיפה לרירית העיניים, יכול להיגרם גירוי של ממש של הקרנית ובמקרים קיצוניים אפילו פגיעה בלתי הפיכה לעין. בנוסף, אם השערות מגיעות לדרכי הנשימה, זה יכול לגרום לתגובה אלרגית של קוצר נשימה כמו אסתמה, ואפילו להקאות".

זחל טוואי התהלוכה (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
באביב הם נעים על הקרקע | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

עצה להורים

"הדבר הכי חשוב לעשות אם באים במגע עם הזחל הוא לשטוף הרבה ולדאוג להרחקה מכנית של השערות מהגוף", אומרת ד"ר שלז. "חשוב גם לשטוף גם את הבגדים, להרחיק אותם ולטפל במצב בתרופות אנטי-אלרגיות. במקרה הצורך, לפנות לטיפול רפואי מיידי".