הוריו של פעוט כבן שלוש שנולד ללא כף יד וללא אצבעות, תובעים מקופת חולים 'מכבי' פיצוי של מיליוני שקלים. "אם היינו יודעים שיש מומים קשים כאלה בעובר, היינו פונים לוועדה להפסקת הריון", טוענים ההורים.

מדובר בזוג הורים תושבי מרכז הארץ. במהלך ההריון האישה ניגשה לרופא נשים של קופ"ח מכבי ועברה בדיקת סקירת מערכות שמטרתה לבדוק את תקינות העובר ומצב האיברים בגופו. רופא הנשים שערך סקירת מערכות ציין שלא מצא כל מומים. הבעל שהיה בחדר עם אשתו צילם את התמונות של בנו על מסך האולטרסאונד אבל לא הבין שמדובר במחדל.

עקבו אחרינו בפייסבוק ותקבלו את כל הכתבות ישר לפיד >

במסמך רפואי עליו חתום רופא הנשים שעשה את הסקירה נכתב: "גפיים נסקרו. נמצאו ללא מומים. גפיים: ידיים ורגליים לכל אורכן עצמות ארוכות, כפות רגליים, כפות ידיים". בדיקת אולטרסאונד שנערכה לאישה זמן קצר לאחר מכן לא חשפה אף היא את המומים והרופאים טענו שהכול תקין.

אולטרסאונד (צילום: נימרוד כהן, סטודיו נימקו דיזיין, /none)
התמונות שצילם האב בבדיקת האולטרסאונד | צילום: נימרוד כהן, סטודיו נימקו דיזיין, /none

האישה התלוננה בחודש השלישי להריונה מספר פעמים על כאבים שונים בגופה. שוב נערכה בדיקת אולטרסאונד ונמצא שכל המערכות של העובר תקינות. בשבוע ה-26 שוב הגיעה האישה לרופאה והתלוננה על התכווצויות ועל כאבים שונים בגופה. שוב בוצעה סקירה ולא נמצאו שום ממצאים בעייתים בעובר.

כשבועיים לאחר מכן שוב הגיעה לרופא נשים שערך לה סקירה אבל לטענתו לא מצא מומים בעובר. גם בפעם הזאת, הרופא משום לא ראה שום מומים וכתב שהכול תקין. האישה ילדה, כאמור, לפני כשלוש שנים. לאחר הלידה התברר לרופאים שהתינוק נולד ללא כף יד שמאלית אנושית ובלי אצבעות.

באמצעות עו"ד איתי גבעון, מומחה לרשלנות רפואית הגישו ההורים תביעה לבית המשפט המחוזי מרכז-לוד, נגד קופ"ח מכבי בסכום של כעשרה מיליון שקל.

בכתב התביעה המייחס רשלנות רפואית לרופאי הקופה נטען, כי מדובר במחדל חמור שכן ניתן היה בקלות לגלות את המומים בעובר טרם הלידה ולאפשר להורים האם להחליט לפנות לוועדה להפסקת הריון. לכתב התביעה צורפה חוות דעת של רופא כירורג מומחה ואורתופד שקבע כי מדובר ברשלנות רפואית קשה ביותר: "לו הגפיים של העובר היו נבדקות על ידו (רופא הנשים), כמצופה על פי ההנחיות ועל פי הפרקטיקה המקובלת ואם היה מביט בהן כראוי ובאופן יסודי, אין ספק כי המום המולד ביד השמאלית של העובר הכולל חוסר באצבעות ועיוות כולל של כף היד היה מאובחן במהלך הסקירה הראשונה, וניתן היה לאבחון שוב גם במהלך הסקירה השנייה".  עובדה כי ממצא זה לא זוהה בשתי פעמים אלו, והילד נולד כשחסרות אצבעות בכף השמאלית ועם עיוות משמעותית וקשה בכף היד".

אולטרסאונד (צילום: נימרוד כהן, סטודיו נימקו דיזיין)
עו"ד איתי גבעון | צילום: נימרוד כהן, סטודיו נימקו דיזיין

לדבריו, מדובר במחדל חמור מאוד. "הרופא הסוקר התעלם ברשלנות מממצא בולט כל כך ולקה בעיוורון שגרם לו להתעלם מהנכות בשני מועדים שונים", ציין המומחה.

כתב התביעה מייחס רשלנות קשה לקופ"ח מכבי שבעקבותיה ההורים נאלצים לטפל בבנם באופן שוטף. רופא מומחה קבע לפעוט נכות בשיעור של 50 אחוז.

תגובת קופ"ח מכבי:

התביעה טרם התקבלה במכבי. לכשתגיע נלמד אותה, וכן תימסר התייחסות מפורטת בבית המשפט. עם זאת, נדגיש כי על בסיס בדיקה ראשונית של המקרה, מכבי התנהלה באופן ראוי ומקצועי וע"פ הפרקטיקה הרפואית המקובלת.