המקרה התרחש לפני כשנתיים באחת השכונות בירושלים. י', בן התשע שיחק עם אחיו ליד ביתו, לפתע הוא חש כאבים חזקים בחזה. ההורים המודאגים הסיעו אותו בבהילות לבית החולים שערי צדק, בניסיון להבין ממה סובל בנם. לטענת ההורים הצוות הרפואי שבדק את בנם לא טרח לעשות לו צילום רנטגן. הרופאים ציינו, כי החתך בחזה של י' הוא כתוצאה מאבן שפגעה בו וגרמה לו לחבלה.

"בחדר המיון הם חבשו לו את המקום עשו תפירות ושחררו אותו. לא עשו לו בכלל צילום בחזה שזה היה הצעד הכי מתבקש כדי לגלות מה מקור הכאבים של הבן שלנו בחזה", שחזרו ההורים.

עקבו אחרינו בפייסבוק ותקבלו את כל הכתבות ישר לפיד >

קליע אצל ילד בן 9 (צילום: פרטי)
הקליע שאותר בצילום CT | צילום: פרטי

"אין לנו מושג מאיפה הגיע הקליע"

י', חש שוב ושוב בכאבים בחזה ופנה לרופא משפחה. רופא משפחה בדק אותו כמה פעמים והפנה אותו לבית החולים. "הרגשתי כאבים חזקים בחזה וקשיי נשימה. ההורים לקחו אותי לרופא משפחה", סיפר י'. רופא המשפחה אבחן שהוא סובל מדימום בחזה כתוצאה מעצם זר. הוא נשלח לעשות צילום, והתברר שיש לו אכן עצם זר בחזה שנראה כמו קליע שלא ברור מה מקורו.

הרופא הפנה אותו לחדר מיון. רופא כירורג לב-חזה בבית החולים 'שערי צדק' בדק אותו והורה לערוך לו צילומי CT בחזה ולאשפז אותו. י' נותח והורדם והתברר שמקור הכאבים בחזה שלו הוא קליע של תשעה מ"מ שמקורו בתת מקלע. "היינו בהלם שבמשך שנה וחצי הבן שלי סובל מכאבים בחזה והרופאים מטרטרים אותנו מאחד לשני ולא עושים דבר פשוט - צילום חזה", הסבירו ההורים.

לאחר הוצאת הקליע חוקרי המשטרה בירושלים תשאלו את הנער לגבי מקור הקליע, אבל הוא טען שאין לו מושג וכי שיחק עם אחיו ולפתע חש כאב בחזה. י', היה בהלם כשגילה שקליע חדר לגופו ומצבו הנפשי הלך והדרדר. הוא נזקק לטיפול פסיכיאטרי ופסיכולוגי. "היה לנו ילד בריא עם שמחת חיים ומאז מצב הרוח שלו ירוד מאוד", טענו הוריו.

קליע אצל ילד בן 9 (צילום: פרטי)
עו"ד יוסף כארם | צילום: פרטי

"בדיקת הרופאים דלה ושטחית"

באמצעות עורכי הדין איתי גבעון ויוסף כארם הגישו ההורים תביעת נזיקין לבית משפט השלום בירושלים נגד בית החולים 'שערי צדק' . ההורים מתרעמים על מחדלי הרופאים בבית החולים שבמשך כמעט שנה וחצי לא איתרו את הקליע בחזה של בנם, והחמור מכל, לא טרחו לעשות צילום רנטגן ושלחו אותו הביתה ללא שום טיפול ראוי.

לכתב התביעה צורפה חוות דעת רופא בכיר מומחה למערך רפואה דחופה (חדרי מיון) שטען, כי הצוות הרפואי בחדר המיון בבית החולים שערי צדק התרשל באופן חמור ביותר, וכי הצוות הרפואי פעל בניגוד לפרקטיקה המקובלת.

איתי גבעון (צילום: פרטי)
עו"ד איתי גבעון | צילום: פרטי

"לא ברור איך הצוות הרפואי הגיעה למסקנה שמדובר בחבלה מאבן", ציין המומחה, "הבדיקההייתה דלה ושטחית שלא בהתאם לסטנדרט מקובל. כל רופא סביר היה מפעיל שיקול דעת בבדיקה. החתך ממנו סבל הקטין אינו מתאים לאבן". לדבריו, לא ברור איך הרופאים החמיצו את הקליע בחזהו של י' במשך תקופה ארוכה, והדבר הסב לו כאבים קשים ומיותרים שיכולו להימנע אם הדבר היה מאובחן בזמן.

פסיכיאטר מומחה שבדק את י' קבע לו נכות  נפשית בשיעור של 40%, המומחה קבע כי הוא סובל מפוסט טראומה קשה. הוריו תובעים כעת מיליוני שקלים מבית החולים בגין מחדלי הצוות הרפואי.

מבית החולים 'שערי צדק' נמסר בתגובה לכתב תביעה: "התביעה טרם התקבלה בבית החולים. אנו מחוייבים לחיסיון המטופלים ולאחר קבלת התביעה נלמד אותה ונגיב כמקובל בבית המשפט".