אירוע חמור בבית החולים כרמל בחיפה - ובריחה מאחריות. דן רותם בן ה-66, פנסיונר של התעשייה האווירית, נכנס לניתוח מעקפים בבית החולים. בעת שהמנתח שלו שנחשב למומחה בכיר ומוערך ניסר את בית החזה, המסור נשמט מידיו, פגע בעורק ראשי בלב וגרם לדימום שהרופאים לא הצליחו להתגבר עליו.

המנתח ניגש מיד לבני המשפחה וסיפר להם על שאירע. "העברתי את המסור מעבר לעצם החזה וזה פשוט נפל פנימה. תאונה קשה ביותר", הודה המנתח, "הייתי מעדיף אני למות במקומו. אני טוב בעבודה שלי, אני רופא מאוד קפדן, מיומן, זהיר ופחדן, וזה קרה לי, במשמרת שלי, ודווקא אצלו".

אלא שכעבור כמה ימים, כשבני המשפחה קיבלו את דו"ח הניתוח, הם נדהמו לגלות שאין אזכור לאירוע החמור הזה. בית החולים מתחמק מאחריות ומתכחש לטעות של המנתח. בנו של המנוח, מתן רותם, סיפר על כך הבוקר לנסלי ברדה.

"הניתוח התבצע ביום ראשון בשעה 14:00 בצהריים. אבא נכנס לניתוח ולא התעורר מהרגע שזה קרה. הוא נפטר ביום שני בבוקר", סיפר מתן, "לא יכולנו באמת להיפרד ממנו. היינו איתו בטיפול נמרץ ממש עד לרגעים האחרונים, החזקנו לו את היד, וראינו איך המכשירים מראים שהמדדים שלו יורדים, ממש עד למוות".

המנתח הפיל את מסור הניתוחים, החולה מת (צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת12)
דן רותם ז"ל | צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת12

המנתח סיפר לכם את האמת, הודה בהכל.
"בשיחה פנים מול פנים, בארבע עיניים, המנתח הודה, כפי ששומעים בהקלטות. בפעם הראשונה שהוא ראה אותנו במסדרון הוא אמר, 'קרה אסון'. יומיים אחר כך כשבאנו לאסוף את המסמכים מהניתוח, הופיע שם משהו אחר לגמרי, כמו ניסיון התחמקות מאחריות. היה כתוב, 'בעת פתיחת בית החזה השדה הוצף בדם'".

בית החולים מתנער מאחריות.
"התנהלות בית החולים מהרגע שזה קרה הייתה מחפירה. אבא נפטר בתשע בבוקר ואנחנו הגענו בסביבות שש. עמדנו במסדרון עם התיקים ואפילו כיסא לא ניגשו להביא לנו, גם לא כוס מים. אמרו לנו, 'בשמונה יתפנה חדר ותוכלו להיכנס, כשכל הרופאים ייצאו'. ערב קודם, לפני שהרופא הלך הביתה מהמשמרת, בזמן שאנחנו אבלים ויודעים שזה הסוף של אבא, הוא אמר לנו - 'אבוא מחר בבוקר אם הוא יתעורר, אבל אני לא חושב שיש סיכוי כזה'".

מהמרכז הרפואי כרמל נמסר: "אנו משתתפים באבלה הכבד של המשפחה. בעקבות פניית בית החולים הוקמה ועדת בדיקה חיצונית לבדיקת האירוע. האירוע דווח מיידית למשרד הבריאות".