תופעה מטרידה: לקוחות ברחבי הארץ מתלוננים על פטרייה זיהומית שבה נדבקו לאחר שביקרו במספרה. אלון (שם בדוי), שמסתפר באופן קבוע במספרות שונות מספר ל-mako בריאות כי בחודשים האחרונים הוא נתקל הרבה בתופעה. "נדבקתי בפטרייה אחרי שיצאתי מהמספרה אני חושב שזה מהמכונות. אני תמיד עושה תספורת קצוצה מאוד – המכונה ממש נוגעת לי בקרקפת". לדבריו, גם לקוחות אחרים שעמם שוחח דיווחו על תופעה דומה. "דיברתי עם חברים שמספרים שקרה להם אותו דבר. אני כבר שנים מסתפר, ואני לא זוכר דבר כזה. אני יכול לומר שרוב המספרות לא מחטאות את המכונה כמו שצריך - וחבל, בסוף זה פוגע בבריאות הלקוחות". גם גבי (שם בדוי), 43 נדבק בפטרייה. "זה קרה אחרי תספורת. זה מגרד וכואב. הלכתי לרופא והוא רשם לי כדורים. זה ממש מטרד. אני רואה שאצל כולם תמיד זה באותו מקום, בין העורף לראש".

פטרייה עקשנית לטיפול

ד"ר יעל רנרט-יובל, מומחית ברפואת עור במחוז מרכז של הכללית, מסבירה שישנן כמה סוגי פטריות נפוצות בארץ שגורמות לתופעה הזאת המכונות "טינאה קפיטיס". "למעשה מדובר בסוג של גזזת - פטרייה שממש נכנסת לתוך זקיקי השערה. מאחר שלא מדובר בפטרייה שנמצאת על פני העור, לא פשוט לטפל בה, כי לא ניתן להסתפק במשחה אלא נדרש שימוש בטיפול תרופתי - כדורים אנטי פטרייתיים".  

לדבריה, ההידבקות מתרחשת כאשר הפטרייה נמצאת בתוך מכונת התספורת לאחר שלקוח קודם נדבק בה. "כאשר התספורת נעשית צמוד לקרקפת, הפטרייה יכולה לחדור לתוך זקיק השיערה וכך, אם המכונה לא חוטאה כיאות, היא מדביקה את הלקוח הבא".

פטרייה בקרקפת (צילום: פרטי)
לרוב נדרש טיפול תרופתי כדי לפתור את הבעיה | צילום: פרטי

פטרייה בקרקפת (צילום: פרטי)
פטרייה בקרקפת | צילום: פרטי

זה מסוכן?

"באופן כללי, הפטרייה הזאת לא מסוכנת, אבל אם היא לא מטופלת ונשארת בעור, היא יכולה לעשות נזקים לקרקפת", אומרת ד"ר רנרט-יובל. "אצל לילדים היא יכולה לגרום להתנפחות. זה כואב ולפעמים מוביל למוגלה. אם פטרייה לא מטופלת לאורך זמן היא יכולה לפגוע גם בצמיחת השיער באזור הנגוע, ויכולה להדביק עוד אנשים בסביבה. אגב, הפטרייה עלולה לעבור לגוף בעיקר לאזורים קרובים. חשוב לגשת לאבחון אצל רופא עור".

מישל מרסייה, יו"ר התאחדות מעצבי השיער מסביר שהמודעות לחיטוי קריטית למניעת ההידבקות בפטרייה. "הלקוחות צריכים לשאול את הספר האם חיטא את המכונה לפני השימוש. אנחנו בהתאחדות עושים הכול כדי למנוע מספרים לפעול לא כשורה, וגם פועלים כדי למנוע מקרים של הידבקויות, זיהומים, פטריות וגם מקרים של פגיעות קשות בקרקפת על ידי ספרים שלא עובדים נכון ובאופן חוקי. חומר החיטוי הוא בצבע תכלת-כחלחל, חובה להשתמש בנוזל הזה לפני כל שימוש. אנחנו נאבקים כדי להפוך את מקצוע הספרות לכזה הדורש לימודים ופיקוח. לא יכול להיות שכל אחד יעבוד עם כימיקלים איך שהוא רוצה. זה בסיסי לחטא מכונה בין לקוח ללקוח, צריך לעצור את התופעה הזאת ויפה שעה אחת קודם".

עודד שרעבי, משווק מוצרי שיער מספר שהוא נתקל במקרים רבים. לדבריו, חומרי החיטוי זמינים לספרים וקל מאוד להשיג אותם. "מדובר בחומרים שמכילים אלכוהול ושמן ייחודי. ניתן לרכוש אותם בכל מקום שמוכר מוצרים לשיער או אצל המשווקים".

משרד הבריאות: "תקנות רישוי עסקים שונו בשנת 2006, כך שמשרד הבריאות אינו בעל מעמד של נותן אישור למספרות, מכוני יופי ומכוני מניקור, אלא מוגדר לידיעה בלבד. בהתאם לכך, הפיקוח התברואי ואישור בקשות לרישיון עסק מתבצע על ידי תברואני הרשויות המקומיות. בתקנות (תנאי תברואה נאותים לעסקים לא רפואיים לטיפול בגוף אדם) מפורט כיצד ניתן למנוע הדבקה וזיהומים בעסקים אלו.

"מחלת הגזזת אינה מחייבת הודעה למשרד הבריאות. במקרה שצוות רפואי בוחר לדווח נערך תחקיר אפידמיולוגי ואם במהלכו עולה חשד למעורבות של מספרה - פקחי בריאות הסביבה מבצעים בקרה במקום כדי לבחון את נהלי מניעת זיהומים".