בכל שנה מדגישים ארגוני הבריאות את חשיבות ההתחסנות מפני וירוס השפעת - מחלה שמומחים מגדירים כ"קשה ולעתים כרוכה בסיבוכים ואף במוות". השנה החיסונים צפויים להגיע לישראל מאוחר מהרגיל. אם בדרך כלל אפשר להתחסן כבר בסוף ספטמבר, כעת החיסונים צפויים להגיע רק בתחילת נובמבר.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם? 

"מה שמיוחד בנגיף השפעת זה שהרכב הזנים שלו נוטה להשתנות", מסבירה נטע סופר צור מעמותת "מדעת". לדבריה, החיסון מיוצר באמצעות מעטפת הנגיף. למעשה, ברגע שהיא משתנה צריך לייצר אותו מחדש. "העיכוב שחל השנה נבע מכך שלאחר שארגון הבריאות כבר החליט על הרכב של ארבעה זנים, הם הבינו שאחד מהזנים עבר שינוי משמעותי ולכן הוחלט על שינוי ההרכב ברגע האחרון, מה שגרם לעיכוב בהגעתם".

אם אתם סופרים את הימים וממתינים לרגע שבו תוכלו לרוץ להתחסן ולהיות מוגנים (או לפחות באופן חלקי) מפני שפעת 2019, הנה האינפורמציה הרלוונטית עבורכם. כל קופות החולים רכשו השנה חיסון הכולל 4 זנים מומתים של וירוס השפעת, אותו ניתן יהיה להשיג במהלך נובמבר. אלה המועדים הצפויים להגעתו בכל אחת מקופות החולים:

מכבי: משלוח החיסונים הראשון הגיע לארץ, וביום א' 3.11 תחל מכבי במבצע החיסונים השנתי. נרכשו 467 אלף חיסונים. המשלוח הראשון יחולק למרכזים רפואיים גדולים ויינתן בעדיפות גבוהה לאוכלוסיות בסיכון, בדגש על חולים כרוניים עם מערכת חיסונית מוחלשת. המשלוח השני יגיע לישראל בעוד כשבוע ויחולק לכל המרכזים הרפואיים ברחבי הארץ עד אמצע נובמבר.

לאומית: החיסונים צפויים להגיע בין 3 עד 7 בנובמבר. נרכשו 115,000 חיסונים.

מאוחדת: החיסונים צפויים להגיע בין 3 עד 10 בנובמבר. מאוחדת רכשה כ-250,000 חיסונים.

כללית: החיסונים צפויים להגיע בין 3 עד 10 בנובמבר. כללית הזמינה כ-1,100,000 חיסונים בזריקה.

ניתן להתעדכן לגבי מועדי ההתחסנות במרפאות ובאתרי הקופות.

עוד ב-mako בריאות:
>> כל מה שצריך לדעת על חיסוני השגרה
>
> 180 אלף ישראלים סובלים מהתופעה הזו