החורף השנה צפוי להיות מאתגר במיוחד: נוסף לאיום הקורונה שמסרבת להיעלם, אנחנו צפויים להתמודד, כבכל שנה, גם עם נגיף השפעת העונתי, מה שעלול להוביל לקריסה משמעותית בבתי החולים.

"חיסון השפעת חיוני עכשיו יותר מתמיד", אומרת נטע סופר צור מעמותת "מדעת". "אנחנו מתמודדים עם מגיפה חדשה שעלולה לגרום להכפלת העומסים בבתי החולים, מעבר לעומס הרגיל בחורף. חשוב לעודד את האוכלוסייה לשמור על עצמה ולהתחסן, וכך להפחית בעשרות אחוזים סיכון לתחלואה קשה בשפעת. לשם כך, על המדינה לפעול להזמנת כמות מספקת של מנות חיסון זמינות לכל".

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

"לפי הנתונים השנתיים, כ-50 אחוז מהאוכלוסייה צפויים לחלות בהצטננות או בשפעת", מזהיר פרופ' אשר אלחיאני, מרצה במחלקה לניהול מערכות בריאות באוניברסיטת אריאל, לשעבר מנכ"ל קופת חולים מאוחדת ומנהל ביה"ח מאיר, "תסמיני השפעת עשויים להיות דומים לאלה של הקורונה, ביניהם: חום ממושך, עייפות ושיעול. מכיוון שהתסמינים עלולים ליצור בלבול ולהוביל לחרדה בקרב הציבור, אני צופה עומס גדול על בתי החולים והמרפאות. לכן, מן הראוי שהחיסונים שיירכשו יהיו זמינים בראש ובראשונה לאוכלוסייה שנמצאת בסיכון, כלומר לבעלי מחלות רקע ולקשישים. אני מקווה שקופות החולים יצליחו לרכוש כמה שיותר חיסוני שפעת, כדי שנוכל לעבור את החורף הקרוב עם תחלואה מינימלית".

אז אחרי התחזיות הפסימיות האלה, נותר רק לקוות שאכן יהיו מספיק חיסוני שפעת זמינים. מתי אפשר כבר לשריין תור לחיסון? אלה התשובות שקיבלנו מקופות החולים:

כללית

הוזמנו: 2 מיליון חיסונים (כפול משנה שעברה).
אושרו: 1.2 מיליון חיסונים.
מועד הגעת החיסונים: אוקטובר אך בשירותי בריאות כללית מציינים כי המועד צפוי להשתנות.

מכבי

הוזמנו: 1.2 מיליון חיסונים.
אושרו: 600 אלף חיסונים.
מועד הגעת החיסונים: סוף ספטמבר.

לאומית

הוזמנו: 300 אלף חיסונים.
אושרו: 120 אלף וייתכן כי בהמשך יאושרו עוד 35 אלף.
מועד הגעת החיסונים: בספטמבר. תחילת החיסונים באוקטובר.

מאוחדת

הוזמנו: 500 אלף חיסונים.
אושרו: 32 אלף.
מועד הגעת החיסונים: חלק בספטמבר, חלק בנובמבר ואולי אפילו בדצמבר.

עוד ב-mako בריאות:
>> כל מה שצריך לדעת על חיסוני השגרה
>
> 180 אלף ישראלים סובלים מהתופעה הזו

 

ניתן להתעדכן לגבי מועדי ההתחסנות במרפאות ובאתרי הקופות.