ביום שנ בשעה 21:30, הרצפה ליד הבית של שר הבריאות יולי אדלשטיין, הייתה רטובה מהגשם שירד זה עתה. אני יושב שם עם חבריי: מימיני מתמחה בפנימית, משמאלי מתמחה בגינקולוגיה ומאחוריי מתמחה ברפואה דחופה – כולם פה עייפים ומותשים, חלק הגיעו לאחר תורנות של 26 שעות במחלקות. כולנו משרתים בקו החזית במלחמה בקורונה – ועכשיו בקו החזית על החיים שלנו, של המשפחות שלנו, של הציבור כולו.

אחרי 7 חודשים של מריחה ושל ניצול העומס האדיר שנפל עלינו ושמנע מאיתנו להמשיך בכל הכוח במאבק שלנו, אנחנו שוב כאן, צועדים עם לפידים, שרים "באנו חושך לגרש, לא עושים 26" ועכשיו על הרצפה, צפופים, שלובי ידיים, מתכוננים לפינוי בכוח של שוטרי הסיור שהגיעו לפנות אותנו. ניסיתי להתנתק לרגע, להסתכל כאילו מהצד על מה שקורה שם – תמונה הזויה. בלתי נתפסת. הירוק-כחול של בגדי בית החולים מתערבב במדי השוטרים השחורים הגוררים אותנו על הרצפה ממקומנו.  

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

נעשה סדר רגע: מתמחים ברפואה עובדים מעל 300 שעות בחודש (שווה ערך לשתי משרות מלאות! (כפעמיים בשבוע עובדים בתורנויות של 26 שעות ברצף, ללא שינה. לפני עשור, בשנת 2011, לאחר מאבק ארוך ומתיש מאוד כולל שביתות רעב ולבסוף התפטרות המונית של 800 מתמחים, נחתם הסכם קיבוצי שהגדיר לראשונה סדרי עדיפויות חדשים במערכת. בין השאר הוכנסה לתוכו הבטחה, שגובתה בתקנים, להתחלה מיידית של פיילוטים לקיצור התורנויות במחלקות פנימית, מיון ומיון נשים. הפיילוטים הללו מעולם לא החלו. למעשה התברר שאיש לא התכוון להוציאם לפועל בשום שלב. ב- 2016 הגישו בכירי הר"י דאז (רובם עדיין בכירי משרד הבריאות ובתי החולים) תצהירים חתומים לבית משפט המחוזי שבהם הצהירו והודו ברי"ש גלי כי אסור ובלתי אפשרי לעבוד בתורנויות קצרות מ-26 שעות (שחלפו מן העולם המערבי כבר לפני 15 שנים!). וכך חלפו השנים, בני 18 התגייסנו והשתחררו, אנחנו סיימנו לימודים וסטאז' ודבר לא השתנה. אנחנו עובדים 320-360 שעות בחודש, 26 שעות בתורנות – במערכת בריאות שהתקינה שלה לא השתנתה משנת 74 (50 שנה!), בעומס הולך וגדל, במדינה שהכפילה את אוכלוסייתה, מחלקות מלאות עד אפס מקום ומסדרנות גם. אנחנו שחוקים ועייפים, משלמים בבריאות שלנו על מחדלי הבריאות של המדינה, ובסך הכל לא מבקשים הרבה – רק תנו לנו להיות הרופאים שאתם רוצים שיטפלו בכם. תנו לנו להיות הרופאים שחלמנו להיות. שאתם ראויים להם.

המגפה שטרפה את הקלפים

בחודש מרץ התרגשה עלינו המגפה, טרפה את כל הקלפים, ומצאנו עצמנו לפתע, לראשונה בתולדותינו – עובדים רק 12 שעות במשמרת במקום 26 שעות. גילינו כי אנחנו יכולים לנתח טוב הרבה יותר ובלי להירדם על שולחן הניתוחים, שאנחנו עושים הרבה פחות טעויות באבחנה ובקביעת הטיפול, שאנחנו אמפתיים וסבלניים הרבה, אבל הרבה יותר. משנחשף הבלוף של "אי אפשר לקצר" (כי חודשיים עבדנו ב"פיילוט" של 12 שעות ואיכות הטיפול רק השתפרה), דרשנו קיצור מיידי של התורנויות. בכירי ההסתדרות נלחצו והקימו ועדה לבחינת הנושא. אבל הוועדה לא מתכנסת, לא עומדת בזמנים שהציבה לעצמה, ובעיקר משרתת את הקיפאון והסטגנציה במטרה למסמס את המאבק האותנטי שלנו. 7 חודשים לקח לשר הבריאות יולי אדלשטיין לפגוש את נציגי המתמחים. 7 חודשים! ואחרי הפגישה החיובית לכאורה גילינו שהשר חיבק אותנו ביד אחת בעוד היד השנייה כבר מבקשת משר העבודה והרווחה להאריך את ההיתר שמאפשר את העבדות שלנו –  26 שעות לפחות לעוד שנה – כלומר למסמס, למרוח, לעשות עלינו ישרא-בלוף.

אנחנו שחוקים ועייפים, משלמים בבריאות שלנו על מחדלי הבריאות של המדינה, ובסך הכל לא מבקשים הרבה – רק תנו לנו להיות הרופאים שאתם רוצים שיטפלו בכם. תנו לנו להיות הרופאים שחלמנו להיות. שאתם ראויים להם

כששר העבודה והרווחה איציק שמולי האריך היום את ההיתר לשלושה חודשים בלבד, בלי לדרוש מהמערכת להתחייב ליציאה לפיילוטים לקיצור תורנויות באופן מיידי - הוא לא הביא בשורה למתמחים. הוא בסך הכול נכנע ללחצים. הכניעה הזאת לא תוביל אותנו להישג ולא תקרב אותנו אל היעד היא רק מובילה אותנו למסמוס נוסף של עוד חודשים ארוכים – ואופק אין!

עוד ב-mako בריאות:
>> תגובה אלרגית לשני מתחסנים בבריטניה
>> מה קורה בגוף שלנו כשאנחנו אוכלים תפוחי אדמה
>> נמנעים מלחם? יש סוג אחד שלא כדאי לוותר עליו

ישבנו שלשום על המדרכה הרטובה ממתינים לשר ששכח את ההבטחות והמילים היפות בזמן שאני וחבריי קרסנו תחת העומס האדיר. ונחזור לאותה המדרכה אם צריך. אני חדור אמונה שאנחנו בעיצומו של מהלך גדול ומשנה מציאות. המאבק שלנו הוא לא על שכר או בונוסים אלא אך ורק על הזכות לטפל בתושבי ישראל ברמה מקצועית הולמת, אחרי מספר שעות ערות סביר, כמקובל בעולם המפותח, כדי להעניק שירות רפואי טוב, מקצועי ואמפתי – כמו שמגיע לנו. כמו שמגיע לכם. ואין לנו את הפריבילגיה להפסיד. סיימנו לדבר, אנחנו עוברים למעשים, לשביתות, בשבילנו, בשביל כולנו.

* ד"ר אורי רוזן הוא מתמחה באחד מבתי החולים במרכז הארץ

שביתת המתמחים תצא לפועל ביום שני 21/12 בכל ביה"ח ברחבי הארץ. במסגרת השביתה יעבדו המתמחים במתכונת שבת.