עישון סמים (צילום: Shutterstock/Pe3k)
למעלה מ-75 אחוז ממטופלי הקנאביס הרפואי בישראל נאלצים לעשן טבק | צילום: Shutterstock/Pe3k
רפורמת הקנאביס הרפואי כבר יצאה לדרך, והיא מנגישה את הטיפול בקנאביס לחולים במחלות שונות, ביניהן בעיקר הקלה על כאבים כרוניים. זה אולי נשמע כמו חלום שהתגשם להרבה מאוד חולים, אך נכון להיום קיים מצב אבסורדי בו למעלה מ-75 אחוז ממטופלי הקנאביס הרפואי בישראל נאלצים לעשן טבק יחד עם התרופה שלהם, כמות השווה לכ-5 טון טבק בשנה, שנצרך כחלק מטיפול רפואי.

כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

אז מה עושים? חברת איבנה טכנולוגיות הישראלית שמה לעצמה למטרה לפתור את המצב, ומשיקה בחודש הבא מוצר הנלווה לקנאביס שישווק רק למטופלים. ״לאחר 3 שנים של פיתוח, בשיתוף עם מאות מטופלים בקנאביס רפואי בישראל, אנחנו משיקים את התערובת הטבעית "ווינגמן" (Wingman)", מספר אביב יונו, שותף בחברה. התערובת, שמבוססת על צמחי מרפא לא מטפלת רק בצורך להימנע מעישון טבק, אלא גם משפרת את השימוש של המטופלים הנזקקים לקנאביס רפואי. "ווינגמן נקייה מחומרים ממכרים ומועשרת בטרפנים המצויים בצמח הקנאביס, אלה משפרים משמעותית את השפעותיו של הקנאביס הרפואי שנצרך עימו", מוסיף יונו.

חברת איבנה טכנולוגיות הוקמה לפני 3 שנים על ידי נדב איל, המנכ״ל, ובנימין איתן, שמוביל את המוצר ווינגמן שיופץ בלעדית דרך כל מוקדי ההפצה של הקנאביס הרפואי בארץ ישירות למטופלים. "אחרי מחקר מעמיק בנושא הבנו שתחליפי הטבק בשוק אינם מספקים פתרון אמיתי בגלל חווית עישון ירודה צריבה בגרון, טעם רע וכו׳", אומר איל. "עובדות אלה היוו את הבסיס לפיתוח של מוצר חדש שיספק פתרון אמיתי. זה לא תחליף לטבק, זה פשוט יותר טוב מטבק, זו בעצם קטגוריה חדשה וראשונה בעולם שנקראת ״תערובת מעשירה לקנאביס״. 

ווינגמן, תערובת לקנאביס רפואי (צילום: אביחי אלבז)
התערובת משפרת משמעותית את השימוש בקנאביס | צילום: אביחי אלבז

למה לעשן כשאפשר לקחת כדורים או לטפטף טיפות שמן?

"ההעדפה הכי גבוהה של החולים היום היא לעשן, משום שלכל דרך צריכה יש משך השפעה שונה וזמן ספיגה שונה בגוף. הדרך הכי מהירה לספיגה וגם הכי נשלטת היא עישון", מסביר איתן. "כך ניתן לווסת את הכמות בקלות. אם צורכים דרך הקיבה, זה יכול לקחת אפילו שעתיים עד שזה מתחיל להשפיע, ורק אז אפשר לדעת אם בכלל צרכת מספיק, או שצרכת יותר מדי. זה מאוד בעייתי".

לעשן פחות קנאביס ולקבל השפעה זהה

אוקיי, אז מטופלים מעדיפים לעשן, אבל למה בכלל לערבב את הקנאביס עם טבק? כולם יודעים שטבק זה לא דבר בריא, ויתרה מכך, שלא מומלץ לאנשים שכבר חולים להכניס משהו כזה לגופם. "זה עניין של תרבות, בארה"ב מעשנים קנאביס נקי מפני שככה הם רגילים, אבל אצלנו זה סיפור אחר", אומר איתן. "בארץ, 75 אחוז מהמטופלים מעשנים קנאביס עם טבק, מפני שזה נותן להם שליטה על המינון, בדיוק כמו שמערבבים אלכוהול עם מיקסר לדילול. בנוסף, עישון קנאביס נקי קשה לרוב המטופלים בגלל שעשן נקי של קנאביס מאוד מגרה את מערכת הנשימה ואינו קל לעישון״._OBJ

אבל לא רק האספקט הבריא מייחד את ווינגמן. הטרפנים, המצויים במוצר, הם נושא מאוד חם במחקר של הקנאביס הרפואי בארץ ובעולם, משום שהם התגלו לאחרונה כגורם משמעותי בקביעת ההשפעה השונה של כל זן של קנאביס. "אנחנו חלוצים בחקר הטרפנים ובמהירות נהיינו המובילים בתחום. הם משפרים את הזמינות הביולוגית של הקנאביס, בעצם מאפשרים למטופלים לא לעשן טבק, לעשן פחות קנאביס ולקבל השפעה זהה. עקב הוצאה מהמשוואה של הניקוטין מתבטל הסיכוי לפתח תלות או התמכרות לטבק או לקנאביס", אומר איל.

השלושה מספרים כי כשהגיעה השמועה על תערובת ווינגמן לארה״ב ששם רוב השימוש הוא לא רפואי, אנשים רבים פנו אלינו בבקשה לקנות את התערובת המהפכנית. אך איבנה לא מתכננת לשווק את המוצר מחוץ לישראל. "כרגע אנחנו כרגע מפוקסים על המטופלים בארץ ונשקול בהמשך יצוא של ווינגמן למטופלים בחו״ל. מה שמעניין אותנו הם המטופלים לפני הכל למרות ההזדמנות העסקית הגדולה של תערובת מעצימה לקנאביס בשוק החוקי", אומר בנימין.

אגב, אתם בטח רוצים לדעת כמה עולה התערובת, ובכן, מדובר ב-35 שקלים לחפיסה (10 גרם).

 >> לא עוזבים את הסמארטפון? כדאי שתדעו מה זה עושה לכם