אחרי דיווחים על מותם של חמישה אנשים ביפן, שנטלו תוספי תזונה להורדת כולסטרול, ולאחר פניית mako בריאות בנושא למשרד הבריאות, אמש (שלישי) הוא מזהיר את הציבור שלא להשתמש בתוספים המיוצרים ע"י חברת Kobayashi Pharmaceutical היפנית. מדובר בתוספי תזונה שמכילים את הרכיב שמרי אורז אדום (Red yeast rice).

האזהרה מגיעה לאחר שבשבוע שעבר הורה משרד הבריאות ביפן לבצע ריקול בהול לתוספי התזונה של החברה. למרות שעדיין מתקיימת שם חקירה, על פי ההערכות, קיים קשר בין נטילת תוספי התזונה שמכילים תמצית בשם Beni Koji – שמרי אורז אדום, לבין מקרי המוות והאשפוזים השונים.  

בשבוע האחרון הגיעו למטה החברה באוסקה שביפן אלפי תלונות של צרכנים, על תופעות בריאותיות שהופיעו בעקבות השימוש בתוסף. בין השאר, העידו הצרכנים כי חוו סימפטומים כגון שינוי בצבע השתן, גפיים נפוחות, עייפות ותשישות. חלק מן המאושפזים בבתי החולים אף סובלים מבעיות בכליות ומלבד תוספי המזון, ריקול התבצע גם לשלל מוצרים אחרים שמכילים את אותו הרכיב – משחת מיסו, קרקרים, ורטבים לסלט.

במשרד הבריאות בישראל, מציינים כי תמצית שמרי אורז אדום אינה מאושרת לשימוש בתוספי תזונה בארץ. עוד מדגישים שם כי עד כה לא התקבלו דיווחים על אנשים שרכשו את תוספי התזונה מהאתרים השונים בחו"ל, או שנזקקו לטיפול רפואי לאחר צריכתם. כמו כן נמסר כי יבוא מסחרי של תוספי תזונה לישראל, דורש אישור מוקדם משירות המזון הארצי במשרד הבריאות. במסגרת הגשת הבקשה לאישור, נדרש היבואן להמציא סימוכין לבטיחות המוצר ולעמידתו בדרישות חקיקת המזון.