תושב המרכז ניקה את ביתו לפסח באופן יסודי, ופירק את החלון בדירתו הממוקמת בקומה החמישית. בעודו מחזיק חלק אחד שלו ומנסה לפרק את השני, הוא מעד ונפל לכיוון המדרכה, אז נפצע והועבר לטיפול בב"ח שיבא.

ד״ר יורם קליין, מנהל היחידה לטראומה וכירורגיה קריטית במרכז הרפואי שיבא, מציין כי הפצוע סובל מחבלת ראש קשה ומצבו אנוש. לדבריו, סיכויי ההישרדות לאחר נפילה מהסוג הזה נמוכים. "עשרות אנשים מתאשפזים בכל שנה לקראת פסח בעקבות נפילות המתרחשות בעת ניסיונות לנקות חלונות או מרפסות מגובה רב. זה מאוד מסוכן, וברגע אחד עלול להסתיים במוות".

מהם סוגי הפציעות שבהם אתם נתקלים בעקבות מקרים כאלה?

"שברים בעצמות, חבלות ראש קשות, קרעים בבטן, קרעים או דימומים בריאות, שברים באגן, שברים בעמוד השדרה או ברגליים. כאמור – הסכנה הגדולה ביותר היא סכנת מוות".

ניתוח גב (צילום: GETTY IMAGES)
"המפגש עם המדרכה יוצר נזקים קשים" | צילום: GETTY IMAGES

 אפשר בכלל לשרוד נפילה כזאת?

"זה תלוי מאיזה גובה התרחשה הנפילה. באופן כללי, קשה מאוד להינצל מנפילה מגובה רב, מפני שהמפגש עם המדרכה יוצר נזקים קשים. מאחר שלא מדובר בנפילה מתוכננת, קשה לשמור על הראש. וכך, בתוך שניות – אם מתרחשת חבלת ראש נשקפת לפצוע סכנת חיים מידית. אם חומרת הנפילה היא כזו שניתן להציל, אנחנו מבצעים ניתוחים, כמו במקרה של כל פצוע ירי לאחר פיגוע, או פצוע מתאונת דרכים. לאחר מכן הפצוע נדרש לעבור תהליך שיקום שכולל איחוי של הקרעים. אם יש פגיעה בעמוד השדרה הוא יישאר משותק, ויאלץ לעבור תהליך שיקום על כיסא גלגלים".

ד"ר קליין מתריע מפני סכנות מהסוג הזה, ומציין שבכל שנה מתרחשת עלייה בפציעות הנגרמות עקב ניקיונות פסח. לדבריו, אנשים נופלים מחלונות או ממרפסות מגובה רב בשעה שהם שמנסים לנקות תריסים, ולעתים נופלים מסולמות או מחליקים בזמן הניקיון. שמרו על עצמכם.