א', תושבת אשקלון בת 32 אם לילדים, החליטה לפני כארבע שנים, לאחר הלידה האחרונה שלה, לעבור ניתוח הקטנת חזה, משום שלא היתה מרוצה ממראה שדיה. היא פנתה לרופא מומחה בכירורגיה פלסטית ואסתטית מרשת המרפאות פרופורציה, והוא בדק אותה והחליט לבצע את הניתוח להקטנת השדיים, שאיבה והרמה.

הניתוח בוצע בבית החולים הפרטי מרב בבת ים, ובמהלכו בוצעה כריתה של רקמת השד מימין ומשמאל ושאיבת שומן מצדי החזה. בסיום הניתוח הוכנסו נקזים לשני השדיים ולאחר התאוששות של כמה שעות נשלחה א' לביתה עם טיפול אנטיביוטי מניעתי.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

ארבעה ימים לאחר הניתוח הגיעה א' לביקורת אצל הרופא המנתח, אז הוסרו התחבושות והוצאו הנקזים. א' התלוננה בפני הרופא שהיא סובלת מכאבים חזקים בשד שמאל, והרופא החליט להחליף את סוג האנטיביוטיקה. א' חשה בכאבים חזקים, חום וצמרמורת ואושפזה בבית החולים הפרטי, שם בוצעה לה ספירת דם שהצביעה על זיהום קשה.

בגלל ש-א' מתגוררת באשקלון היא ביקשה להמשיך את הטיפול בבית החולים ברזילי. היא התלוננה בפני הצוות הרפואי על כאבים בכל אזורי הניתוח שמלווים בצמרמורת, חום ותחושת קור. היא אושפזה במחלקה הפלסטית וקיבלה טיפול אנטיביוטי בהזרקה לווריד.

אך מצבה לא השתפר אלא רק הלך והחמיר, ועל פי צילומים שנעשו לה נגרם לה נזק נרחב ברקמת השד וזיהום נמקי. "במהלך האשפוז תקף את גופי חיידק טורף (סטרפטוקוקוס) הרגיש לכל סוגי האנטיביוטיקה", טענה א'. היא אושפזה במשך שלושה שבועות בבית החולים ועברה ניתוח פלסטי לשחזור ושיקום הפצעים שכלל השתלת עור.

>> ניתוח הרמת חזה: אחד הניתוחים הפופולריים הוא גם אחד הבעייתיים

א' הגישה תביעה נגד רשת פרופורציה, הרופא המנתח ובית החולים ברזילי בסכום של 2.5 מיליון שקל. בכתב התביעה שהגישו עו"ד דוד פייל וגל מרקוביץ לבית משפט השלום בתל אביב נטען כי ניתן היה למנוע את הנזקים שנגרמו לה ואלה נגרמו עקב שורה של מחדלים ומעשי רשלנות של הנתבעים. כך למשל נטען שהרופא המנתח לא רשם לה קרם רפואי להחלמה באזור הניתוח חרף הופעת שלפוחיות, דבר שגרם לפיתוח נמק.

לכתב התביעה צורפה חוות דעת של ד"ר אפרים דביר, רופא מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית, שקבע הניתוח לא בוצע על פי הנחיות רפואיות ועל פי הפרקטיקה המקובלת בתחום. לדבריו, ניתן היה למנוע את הנזקים הבריאותיים אם הרופא המנתח היה מותיר רקמה מספיקה מהחזה, שואב שומן מאזור שאינו עשיר בכלי דם ובעצבים ועושה זאת בהדמיית כלי דם. לטענתו, גם רופאי בית החולים ברזילי התרשלו בטיפול בה, לא השתמשו בקרם 'סילברול' לטיפול בשלפוחיות, וכשכבר ניתן לה זה היה מאוחר מדי שכן הרקמות נפגעו כתוצאה מהרשלנות שבביצוע הניתוח.

ניתוח חזה  (צילום:  B-D-S Piotr Marcinski, shutterstock)
סיכון נדיר שאיננו קשור לניתוח או רשלנות? | צילום: B-D-S Piotr Marcinski, shutterstock

עוד קבע המומחה כי היא סובלת מעיוותים משמעותיים בחזה, אשר וועדה של המוסד לביטוח לאומי תיארה כ"מצב גרוע מאוד מבחינה אסתטית... המתאים לכריתת שני השדיים", ירידת תחושה בשדיים והגבלת תנועות הידיים. כתוצאה מכך, האישה לא תוכל עוד להניק, והיא סובלת מפגיעה קשה בדימוייה העצמי והנשי ונזקקת לטיפולים נפשיים. כתוצאה מכך העריך המומחה את נכותה בשיעור של 50 אחוז.

"הנתבעים התרשלו בטיפול בי ולא פעלו על פי הכללים דבר שגרם לי לנזקים קשים", טענה א', "לא נתנו לי הסברים על מה שמתכוונים לעשות. הדבר גרם לי גם לנזקים נפשיים. אני לא מסוגלת לחשוף את שדיי בפני בן הזוג שלי בגלל הצלקות המכוערות שנשארו בגופי ואצטרך לעבור ניתוחים לטפל בזה".

א' עדיין סובלת מעור מצולק על שדיה, בדומה למצב של כווייה, וכן מעיוות של השדיים כתוצאה מכך שהזיהום "אכל" כמעט לחלוטין את הפטמה השמאלית וההצטלקות בשד ימין גרמה לפטמה הימנית להתרפא במקום אקטופי כשהיא נוטה מאוד כלפי מטה. כמו כן היא עדיין סובלת מכאבים, בעיקר בחום וקור, מכאבים חדים באזור בו הייתה פעם הפטמה של השד השמאלי, מהגבלת תנועה בהרמת הידיים ומגרד חזק בשני השדיים.

עו"ד דוד פייל (צילום: רן כליף)
עו"ד דוד פייל | צילום: רן כליף

עוד ב-mako בריאות:
>> מנסים לרדת במשקל? תוסיפו את זה לסלט שלכם

>> חיידק-על מתפשט בעולם והורג 1 מכל 4
>> זו כמות הקפה שצריך לשתות כדי למנוע מחלות

הנתבעים טרם הגישו כתב הגנה.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "תגובת משרד הבריאות תינתן בבית המשפט כמקובל וכמתחייב".

מרשת מרפאות 'פרופורציה' נמסר בתגובה: "פרופורציה הינה החברה הוותיקה והמקצועית בישראל בתחום הרפואה האסתטית ולה למעלה מ-30 שנות ניסיון של ניתוחים מוצלחים מסוג זה. כפי שנכתב בתביעה, הלקוחה אובחנה בבית החולים ברזילי כסובלת מחיידק טורף. מדובר בסיכון נדיר שאיננו קשור לניתוח עצמו שהיה ללא רבב. כפי שמתואר בכתב התביעה, הרופא המנתח המשיך ללוות את הלקוחה גם באשפוזה בבית החולים ברזילי ודאג שתקבל את הטיפול המיטבי עד להחלמתה".