צעירה שהגיעה לפני כחמש שנים לבית החולים וולפסון בהיותה נערה (19) לצורך ניתוח הקטנת חזה – הופתעה לגלות לאחר שנים שהצוות הרפואי ביצע בה ניתוח שגוי. הצעירה, תושבת דרום הארץ כיום בת 24, סבלה לפני כארבע שנים מכאבי גב קשים. בעצת רופא מומחה בתחום הכירורגיה האורתופדית בקופת חולים שבה היא חברה, פנתה לבית החולים וולפסון לבצע ניתוח להקטנת השדיים כדי שהכאבים בגבה ייפסקו.

ג' נותחה על ידי רופא מומחה לכירורגיה פלסטית להקטנת השדיים, ולפני הניתוח הוחתמה על מסמך שכותרתו: הסכמה לניתוח הקטנת שדיים.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

כבר ביום לאחר הניתוח התלוננה בפני המנתח כי החזה נראה לה גדול ונפוח. "הצוות הרפואי הרגיע אותי שאין לי מה לדאוג ושעליי להמתין שהנפיחות תרד", היא טוענת. אך גודל שדיה נשאר כשהיה. כמה ימים לאחר הניתוח הגיעה ג' לביקורת אצל הרופא המנתח וזה כתב לה בסיכום הבדיקה: "לאחר הרמת חזה". המסמך מאושש למעשה ש-ג' לא עברה מעולם ניתוח להקטנת חזה כפי שהובטח לה.

כאבי גב (אילוסטרציה: Shutterstock)
כאבי הגב החמורים לא פסקו | אילוסטרציה: Shutterstock

לאחר שלוש שנים שבהן המשיכה לסבול מכאבי גב קשים, הגיעה הצעירה מיוזמתה לביקורת נוספת בוולפסון, שם אכן התברר לה, כי עברה ניתוח להרמת חזה בלבד. לטענת הצעירה, נותרו צלקות מכוערות מהניתוח וכן עיוותים אסתטיים במבנה גופה. כמו כן, לדבריה, תירץ הרופא המנתח את פעולתו בכך שחוזרות אליהם במחלקה נשים רבות לאחר ניתוחי הקטנה, וטוענות "שהורידו להן יותר מדי". 

בימים אלה הגיש עוה"ד רן שפירא בשם הצעירה תביעה לבית משפט השלום בתל אביב בטענה לרשלנות רפואית נגד בית החולים וולפסון ומשרד הבריאות המפעיל אותו, בדרישה לפיצוי עקב המחדל החמור והנזקים הבלתי הפיכים שנגרמו לה. "לא נתתי את הסכמתי לניתוח כזה", ציינה ג' בכתב התביעה, "אני הסכמתי לניתוח להקטנת החזה ולא להרמת החזה".

עו''ד רן שפירא המייצג את התובע (צילום: אופיר הייב)
עו"ד רן שפירא | צילום: אופיר הייב

עוד ב-mako בריאות:
>> מצאנו את הנשק הסודי לשמירה על הגזרה בחורף
>> בעקבות מות הצעיר: מתי השפעת היא לא רק שפעת?
>> מושלם: נמצא עוד יתרון בריאותי מפתיע לקפהEdit item

אל התביעה צורפה חוות דעת רפואית של מומחה לכירורגיה פלסטית, שקבע כי הניתוח והמעקב הרפואי שלאחריו נעשו ברישול, והעריך את נכותה של הצעירה ב-20%. מעבר לכך, קבע המומחה כי הצעירה תצטרך לעבור ניתוח נוסף, של הקטנת חזה – על מנת להתמודד עם הבעיות האסתטיות והצלקות מהן היא סובלת בשל הניתוח הראשון. לדבריו, לא רק הניתוח היה רשלני אלא גם המעקב אחריו והצוות הרפואי חרג מהסטנדרט הרפואי המקובל בתחום הכירורגיה הפלסטית.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה לכתב התביעה: "תגובת משרד הבריאות תינתן בבית המשפט כמקובל וכמתחייב".

מבית החולים וולפסון נמסר: "התיאור שהוצג בכתב התביעה אינו תואם את העובדות. המטופלת טופלה במסירות ובמקצועיות. התביעה תידון בבית המשפט, שם ניתן את התייחסותנו המפורטת"‎‎.