מחקר חדש שפורסם השבוע באתר המדעי "Chemosphere", מצא כי מוצרי הניקוי הביתיים פולטים מאות תרכובות מסוכנות, העלולות להישאר באוויר הבית במשך חודשים רבים.

קבוצה של מדענים אמריקאים מקבוצת המחקר EWG, ניתחו 30 מוצרי ניקוי נפוצים, ובדקו הן מוצרים קונבנציונליים והן "ירוקים" (עם ובלי ניחוחות), כדי לקבוע אם סוג אחד בטוח יותר. החוקרים ריססו את המוצרים בתוך תא, ובדקו את האוויר שבו במשך ארבע שעות. הם בחנו משפחה של חומרים הנקראת VOC (Volatile organic compounds), וכן חומרים אורגניים רעילים, שמדינות רבות הגדירו כסכנה לבריאות. מתוך 530 חומרים שהיו בתוך חומרי הניקוי, 193 נמצאו רעילים במיוחד.

"קריאת השכמה לצרכנים"

החוקרים הסיקו כי המוצרים הקונבנציונליים וגם המוצרים הירוקים פלטו חומרים מסוכנים, אם כי הירוקים פלטו פחות. עוד נמצא כי הרעלנים מהחומרים יכולים להישאר באוויר החדר במשך חודשים רבים. "מחקר זה הוא קריאת השכמה לצרכנים, לחוקרים ולרגולטורים, כדי שיהיו יותר מודעים לסיכונים הפוטנציאליים הקשורים לכימיקלים הרבים הנכנסים לאוויר שלנו", אומרים החוקרים.

סודה לשתייה ספריי חומץ ושטיח (צילום: FotoHelin, SHUTTERSTOCK)
חומץ וסודה לשתייה הם הפתרון הטבעי לחומרי הניקוי המזיקים | צילום: FotoHelin, SHUTTERSTOCK

ד"ר מרינה צידקין-תמיר, פארמקולוגית בכירה ומומחית לזיהומים, מסבירה שהחומרים שאותרו, משחררים חומרים רעילים לאוויר החדר ועלולים לגרום למחלות שונות, ביניהן: אסתמה, סרטן ומחלות כרוניות אחרות, בעיקר כשנושמים אותם במשך תקופה ממושכת. ויש לה גם המלצה פרקטית: "אני כלל לא ממליצה להשתמש בכימיקלים לניקוי, ואם כבר מחליטים להשתמש במוצרים מסוימים, עדיף אפילו לבחור באקונומיקה בצורותיה השונות ולנקות תמיד עם כפפות ומסיכה. אבל הכי טוב זה פשוט לנקות עם חומרים טבעיים לגמרי כמו סודה לשתייה וחומץ".