צעיר בן 14 ממסצ'וסטס מת ביום שישי האחרון שעות לאחר שהשתתף במה שמכונה "אתגר וואן צ'יפ" (One Chip) - טרנד ברשתות החברתיות, שמשפחתו של הנער מאמינה שהוא הגורם למותו הפתאומי. האריס וולובה, תלמיד בכיתה ח' בתיכון דוהרטי ממוריאל בווסטר, אכל צ'יפס חריף במיוחד של חברת פאקי בבית הספר ופיתח במהירות כאבי בטן, כך אמרה אמו לויס ל-NBC 10 Boston. וולובה הובא הביתה על ידי משפחתו והתחיל להרגיש טוב יותר, אבל מאוחר יותר נמצא מעולף, בדיוק כשעמד לצאת כדי להשתתף במבחני כניסה לקבוצת כדורסל, לפי מה שמספרת אמו.

הנער הצעיר הובהל לבית חולים סמוך, שם נקבע מותו. סיבת המוות לא אושרה, גם לאחר קבלת תוצאות הנתיחה שלאחר המוות. אימו של וולובה, לויס, אמרה ל-NBC 10 Boston כי היא מאמינה שבנה מת מסיבוכים עקב החטיף החריף. חברת החטיפים אומנם מזהירה באתר האינטרנט שלה שלאכילת הצ'יפס עלולה להיות השפעות רפואיות שליליות, אבל האם מוות עלול להיות אחת מהן?

"מקרה נדיר"

האפידמיולוג אשד לין ממכון דוידסון לחינוך מדעי, אומר כי לא נתקל בתיאורים מחקריים דומים, ולכן, להערכתו מדובר בעניין נדיר ביותר. "באופן כללי, ייתכן שיש אנשים רגישים יותר להשפעת החריף שיחוו תחושות מאוד לא נעימות בעת האכילה, אבל בד"כ לא מדובר במוות. אני מניח שאם כל פרטי המקרה אכן נכונים, ובאמת מדובר במישהו שאכל חטיף מסוים ומת מיד לאחר האכילה, סביר להניח שהוא סבל ממחלת רקע כלשהי. מחלות לב או מחלות עיכול למשל, יכולות, במקרים נדירים, לגרום לתופעה מצערת כזאת, כשמי שסובל מהן צורך מזון חריף במיוחד". גם אלרגיה למזון היא סיבה אפשרית לדעתו, אם כי פחות סבירה. "אם היה מדובר בתגובה אלרגית, אני מניח שעוד אנשים היו יכולים להיפגע מכך. לכן, אלא אם הצעיר סבל מאלרגיה נדירה, אני לא חושב שזו הייתה הסיבה למותו".

אגב, הוא מציין שיכול להיות שמדובר במצב רפואי שהיה מוכר לנפטר, או בכזה שכלל לא היה מודע אליו, וכמו כן, הוא אומר שתמיד יכול לקרות מצב מצער שבו מישהו נפטר מסיבה לא ידועה. "ייתכן שזה מה שקרה לו, ומה שהוא אכל באותו הרגע היה רק צירוף מקרים נדיר. כך או כך – כל עוד המשפחה לא מציגה לציבור תוצאות של נתיחה לאחר המוות לא ניתן לקבוע בוודאות מה היה גורם המוות".