תופעה מטרידה שפקדה את ארגנטינה באה לכדי סיום, באמצעות חוות דעת של רופא ישראלי. קוקאין 'מלוכלך' שהופץ ברחבי עיר הבירה, בואנוס איירס, גרם למוות של 24 בני אדם ויותר מ-70 מאושפזים. האירוע החל בתחילת החודש והתסמינים העיקריים של משתמשי הסמים שנפגעו היו "סימנים של הלם, דיכאון חושי, קושי נשימתי ותסיסה פסיכומוטורית", על פי ההתראה האפידמיולוגית שפרסם משרד הבריאות הארגנטינאי. הנפגעים נלקחו ל-10 בתי חולים באזור, ודווח כי הקורבנות סבלו מפרכוסים והתקפי לב פתאומיים שהובילו למותם.

"האירוע הזה הוא בהחלט יוצא דופן. אין לנו תקדים", אמר התובע הכללי של ארגנטינה. סרג'יו ברני, שר הביטחון של מחוז בואנוס איירס,ויצא בקריאה לציבור. "לזרוק את הסמים שקנו ב-24 השעות האחרונות". כחלק מהנסיון להתחקות אחרי המקור של החומר המסוכן, משטרת ארגנטינה ביצעה עשרות מעצרים במטרה לבדוק האם ההרכב הרעיל של הסם היה מקרי, או חלק ממלחמות פנימיות של כנופיות יריבות.

פרופ' מיגל גלטשטיין, מנהל השירות הטוקסיקולוגי (חקר רעלים) בבית החולים איכילוב ורופא ילדים במרפאת לאומית באזל ת"א, יליד ארגנטינה ומוכר בתחומו התראיין לרדיו של רשת CNN בחמישי האחרון (10.2) והזכיר את ה"קרפנטיל" כעובדה אפשרית שיכולה להסביר את מקרי המוות. לדבריו, האינטרס שעומד מאחורי המעשה הוא הרצון להגדיל את הרווחים ממכירת הקוקאין. "הם אפילו מזייפים ומשלבים אספירין, זכוכית, טלק ולפעמים הם שמים עליו פנטניל כדי לגרום ליותר חוסר עכבות והזיות. לסוחרים לא אכפת מה קורה לאנשים, הם מזייפים בכוונה". הוא ציין במהלך הראיון כי גם בישראל סובלים מהשימוש בחומר המסוכן שנצרך דרך הרשת האפלה, Dark web.

באותו היום הודיעו הרשויות, בהתבסס על בדיקות שבוצעו על הדגימות שנתפסו, שהקוקאין אכן היה מזוהם והוא הכיל קרפנטניל, חומר רעיל ביותר שהשפעותיו חזקות פי 10,000 או יותר מהרואין. בשישי האחרון אחרי שההשערה קיבלה אישור רשמי, התראיין שוב והסביר שמדובר בחומר שמשמש חומר הרדמה לפילים וכי מדובר באופיאט חזק פי 500 מפנטניל ופי אלף ממורפיום.

עקבו אחרינו בפייסבוק ותקבלו את כל הכתבות ישר לפיד >

פרופ'  מיגל גלטשטיין בראיון ל-CNN (צילום: פרטי)
פרופ' מיגל גלטשטיין בראיון | צילום: פרטי

בשיחה עם mako בריאות מציין פרופ' גלטשטיין כי המכנה המשותף בתעלומה היא שכולם נטלו קוקאין ומתו עם אותם התסמינים. "תוך כדי הראיון עם הכתב הגעתי מיד לאבחנה שמותם נגרם כתוצאה מלקיחת קוקאין עם הוספה של חומר רעיל נוסף בשם קרפנטניל. הראיון עם התקשורת הארגנטינאית עוררה הדים רבים ואבחנתי הועברה לבדיקתם של הצוותים הרפואיים ושלבסוף התגלתה כנכונה. אני שמח על שיתוף הפעולה המדהים ועל כך שיכולתי לעזור ולשים קץ לפרשה המסתורית".