סוזן סטוקס בת ה-50 מוויילס עבדה שעות ארוכות בדיור מוגן, לפעמים גם 13 שעות ביום. היא הייתה בריאה, פעילה, בכושר והלכה ברגל לכל מקום כדי לשמור על אורח חיים אקטיבי. 

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

סטוקס התחילה לסבול מקשיי נשימה בבית וחשבה שהיא חווה התקף חרדה. בנה בן ה-28, אשלי, סיפר כי קיבל שיחת טלפון מאימו שאמרה שהיא חשה ברע. לאחר מכן היא התייעצה עם רופא טלפונית, שאמר כי ייתכן שמדובר בחרדה ושהיא תקבל מרשם לתרופות שיעזרו להקל את מצבה. אשלי מציין שאמו סבלה בעיקר מקשיי נשימה ולא היו לה כאבים נוספים. 

לאחר מכן היא ציינה בפני ילדיה כי היא עייפה ונשכבה לישון. אך חצי שעה לאחר מכן - היא כבר הפסיקה לנשום. כשאשלי הגיע לדירה 10 דקות אחרי שאחיו יצרו איתו קשר, הפרמדיקים כבר ניסו להחיות אותה. מהר מאוד הם נאלצו לקבוע את מותה. בשלב זה, הם טרם ידעו מה גרם למותה. רק לאחר שבוצע ניתוח אחרי המוות נמצא הגורם למותה של סוזן. נמצא כי היא למעשה סבלה מפקקת ורידים עמוקים, שגרמה לקריש דם בריאות שהתפתח במהלך הלילה והוביל למותה, רק חודש לפני יום הולדתה ה-51. 

קריש דם (הדמיה: Anton Nalivayko, Shutterstock)
קריש דם | הדמיה: Anton Nalivayko, Shutterstock

עוד ב-mako בריאות:
>> "התעקשתי שזו לא אנורקסיה - אף אחד לא האמין"
>> המזונות שמומלץ לאכול בזמן סטרס
>> "יומיים אחרי הניתוח קרה נס - הוא חזר לדבר"

פקקת ורידים לרוב מתפתחת ברגל, אך יכולה להוביל להתפתחות של קרישי דם שיכולים לנדוד בגוף ולהגיע לריאות (תסחיף ריאתי). הסיכון גבוה יותר מעל גיל 60 ובקרב אנשים הסובלים מעודף משקל, מעשנים, נשים הנוטלות גלולות למניעת הריון, אנשים בטיפול הורמונלי, חולי סרטן וחולי לב. ישנם גם מצבים זמניים שיכולים להוביל לסיכון גבוה לפקקת ורידים עמוקים, כמו שהייה ממושכת במיטה, טיסה ארוכה, הריון והתייבשות. 

תסמינים לקריש דם כוללים: נפיחות ברגל או ביד אחת, קוצר נשימה, דופק לב מואץ, תחושת לחץ ברגל או בזרוע, כאב חד בחזה, תחושה של התקף חרדה וסחרחורת. כיוון שהתסמינים יכולים להיות מבלבלים, חשוב להכיר אותם וגם את גורמי הסיכון כדי לזהות את זה בזמן. במקרה של סוזן, זה כבר היה מאוחר מדי.