לפעמים, המציאות עולה על כל דמיון. לס באו איבד את זרועותיו כנער מתבגר, עכשיו מהנדסים מאוניברסיטת ג'ון הופקינס בבולטימור, ארה"ב, מנסים להחזיר לו אותן באמצעות פרוטזות רובוטיות שהוא יוכל לשלוט בהן בעזרת המוח שלו.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

בזרוע הרובוטית שנבנתה עבור לס יש 26 מפרקים, והיא יכולה לסחוב עד 20 קילו. אבל הדבר שהכי מרתק בה הוא שהיא נשלטת על ידי המוח, בדיוק כמו זרוע אמיתית. מייק מקלוגלין, המהנדס הראשי בפרויקט, טוען כי ברגע שהעצבים המתוכנתים שהוכנסו לגופו של מר באו השתרשו, הוא מצליח לקבל תחושה מסוימת בפרוטזה שלו. בכל זרוע יש מעל ל-100 חיישנים, ומטופלים רבים שעברו את הניתוח מדווחים כי הצליחו להרגיש מרקמים דרך הפרוטזות.

הזרועות הרובוטיות מתכווננות ויכולות להתאים לכל סוגי המטופלים, בעלי הצרכים השונים, אך כרגע המדענים מחכים לאישור כדי להוציאן מהמעבדה. "יצרנו פה דגם שהוא כמו פרארי, העניין הוא שאנשים מעדיפים לקנות טויוטה", אומר המהנדס מקלוגין, "בשביל להתחיל לייצר את הזרועות בייצור המוני, אנחנו נהיה חייבים לוותר על התחכום של הדגם ולייצר משהו זול יותר שיתאים לכולם, זה ייקח קצת זמן".

"אם המטופל היה יכול להשתמש בזרועות האלה כל הזמן, הוא היה בלתי ניתן לעצירה", אומרת אשתו. "אנחנו מקווים שיהיה ניתן לרכוש את הזרועות הללו בקרוב". כרגע המעבדה המפתחת מתחילה לקשור קשרים עם חברות יצרניות שונות, בתקווה להוציא את הזרועות לשוק, כך שבשנים הקרובות הזרועות יהיו זמינות לרכישה.

>>עוד בmako בריאות:
מתי נתנשק? כל מה שחשוב לדעת על מחלת הנשיקה
האם עישון מריחואנה יעשה אתכם נמוכים יותר?
אף פעם לא מוקדם מדי: תפריט טבעוני לתינוקות