קרוב ל-30 שנה, מאז שהיתה בת 10, מישל ספנסר סבלה מכאבי ראש נוראיים. הרופאים שלה חשבו שמדובר במיגרנות קשות, ואף רופא לא חשד שמדובר במשהו חמור יותר - גם כשהיא היתה בהריון עם ילדה השני, ואז היא התעלפה בזמן ההריון. 

ארבע שנים מאוחר יותר, מה שהתחיל כעוד כאב ראש הפך למצב תפקודי חמור - במשך 24 שעות ספנסר לא הצליחה לזכור שום דבר, אפילו לא שמות של אנשים. כל סימני האזהרה האלה התריעו על כך שמשהו קורה בתוך הראש שלה, אך משום שהיא שמרה על אורח חיים מאוד בריא, היא לא הייתה מודאגת והעדיפה להתעלם מהבעיה החמורה.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

הכל השתנה כאשר בעלה נכנס לתמונה. "היה לי עוד התקף של כאבי ראש, והוא הסתכל עלי והבין שלא מדובר בסתם כאב ראש", מספרת ספנסר לדיאן אטווד. בבית החולים נמצא כי ספנסר סובלת ממצב נדיר של פקעת עורקים וורידים במוח (Arteriovenous malformation או בקיצור AVM), מצב בו כלי הדם במוח מסובכים זה בזה ומקשים על מעבר הדם מהלב אל המוח. התסמינים למצב הם: כאבי ראש חמורים, חולשה בשרירים, אובדן תחושה בחלק מהגוף, טשטוש הראייה, קושי בדיבור, בלבול וחוסר יציבות. הסכנה בפקעת עורקים במוח היא שזה יכול לגרום לדימום תוך מוחי. משום כך, יש הליך ניתוחי מיוחד בו חוסמים את כלי הדם המשובשים בכדי לצמצם אפשרות של דימום תוך מוחי. בנוסף, ניתן לטפל בזה בעוד טכניקות כמו טיפול בקרינת רנטגן.

"בעלי לקח אותי ישירות לחדר המיון - ומזל שהוא עשה את זה, כי אם היה לי באותו הזמן היה לי שבץ רציני, לא הייתה שום דרך למנוע אותו. היה לי מאוד קשה עם הדאגה של המשפחה שלי, הם היו בטוחים שאני לא חוזרת הביתה".

מישל ספנסר (צילום: dianeatwood.com)
בבית החולים עם בתה | צילום: dianeatwood.com

מישל ספנסר (צילום: dianeatwood.com)
ספנסר לאחר הניתוח | צילום: dianeatwood.com

תהליך הריפוי של ספנסר היה ארוך, והיא נאבקה עם תחושות של דיכאון וחרדה כתוצאה מניתוח המוח שעברה. "הראייה שלי נפגמה בתחילת התהליך, והזיכרון שלי נשאר פגוע עד היום", מספרת ספנסר, "בנוסף, גם הדיבור שלי עדיין מושפע מהניתוח ואני עוברת טיפולים עם קלינאית תקשורת. אני מתעייפת הרבה יותר מהר, בעיקר בלהפעיל את המוח ולחשוב. המנתחים אומרים שזה יקח שנתיים לפחות עד שאפשר לחזור למצב הקודם". למישל ולמשפחה שלה יש עוד דרך ארוכה, אבל יש להם הרבה על מה להודות, הסיפור הזה יכול היה להסתיים לגמרי אחרת.

>> פרשת האלטרוקסין: הסיפור שזעזע את המדינה לפני ארבע שנים חוזר לכותרות