מומחים מזהירים מפני מגפה עולמית שתוכל להרוג 80 מיליון אנשים בטווח זמן של 36 שעות בלבד. לפי מומחים, הקלות שבה אנשים טסים ברחבי העולם תוכל לתרום להתפשטות מהירה יותר של זיהומים קטלניים.

הדוח נעשה על ידי מועצת בקרת הכוננות הגלובלית, או בקיצור GPMB, המורכבת מצוות מומחים שבראשם מי שהיה ראש ארגון הבריאות העולמי בעבר, במטרה להניע מנהיגים מרחבי העולם לפעולה. לטענתם, אם השפעת הספרדית לפני מאה שנה גבתה את חייהם של חמישים מיליון אנשים ברחבי העולם – במקרה היפותטי שמגפה דומה לזו תתרחש היום, ההשלכות עשויות להיות אף הרסניות יותר, בעיקר משום שאנשים מטיילים בעולם בתדירות גבוהה ופוטנציאל ההתפשטות עשוי להיות משמעותית גבוה יותר.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

"האיום של מגפה שתתפשט ברחבי העולם הוא ממשי", כתבה הקבוצה בדוח שפורסם היום. "פתוגן (מחולל מחלה) שמתפשט במהירות בעל פוטנציאל להרוג עשרות מיליונים, לשבש כלכלות ולערער את הביטחון הלאומי", הוסיפו בדוח, שכותרתו "העולם בסיכון". המומחים מביעים דאגה על כך שכל המאמצים להתכונן להתפרצות של מגפות כמו מגפת האבולה, הם "בלתי מספקים בעליל".

אחד הדברים המדאיגים שצוינו בדוח, הוא שמנהיגי העולם התעלמו כמעט לחלוטין מהמלצותיהם בדוח קודם שפורסם על ידי ה-GPMB. "במשך יותר מדי זמן הרשינו למעגל של פניקה והזנחה בכל הנוגע למגפות; אנחנו מגבירים את המאמצים כשיש איום רציני ואז במהרה שוכחים לגביהן כשהאיום שוכך", כתבו בדוח.

יתושים (צילום: mycteria, ShutterStock)
נגיף הזיקה מועבר בעקיצת יתוש נגוע | צילום: mycteria, ShutterStock

עוד ב-mako בריאות:

>> אוכלים הרבה עוף? אתם חייבים לדעת את זה
>
הסיבה הכי מפתיעה לשחורים באף
>
המאכלים האלה יכולים להציל חייםEdit item

איום ממשי של זיהום שיכול להרוג בין 50 ל-80 מיליון בני אדם"

הדוח מכיל את מפת העולם, עם רשימה מצורפת של זיהומים אפשריים שעלולים להוביל, באופן היפותטי, להתפרצות של מגפה. הם חולקו לשתי קבוצות: איומים חדשים ואיומים חוזרים. קבוצת ה"איומים החדשים" כוללת את אבולה, זיקה ווירוס הניפה. ובקבוצת ה"איומים החוזרים" הופיעו קדחת הנילוס, עמידות לאנטיביוטיקה, חצבת, דנגי, אבעבועות שחורות ועוד. "ישנו איום ממשי של מגפה קטלנית שיכולה לנוע במהירות, של פתוגן התוקף את דרכי הנשימה ויכול להרוג בין 50 ל-80 מיליון אנשים, כמו גם עלול למחוק כחמישה אחוזים מכלכלת העולם", ציינו המומחים בדוח.  

בנוסף לאזהרות לגבי מגפות שעלולות להתפרץ, פירטו המומחים בדוח כיצד ניתן לפעול ומה קהילות ברחבי העולם צריכות לעשות כדי להגן על אנשים מפני מגפה קטלנית נוספת. צוות המומחים המליץ, בין היתר, שממשלות ישריינו כספים המיועדים להכנות מפני איומים בריאותיים ובנוסף לכך המליצו שיבצעו תרגילי סימולציה לעתים קרובות, כך שכולנו נהיה מוכנים יותר למקרה של איום גלובלי.

והם לא היחידים שמביעים דאגה – גם ארגון הבריאות העולמי הזהיר בתחילת השנה מפני מגפה נוספת של שפעת, שלטענתם תהיה בלתי נמנעת ולכן העולם צריך להיערך מראש למקרה כזה.