ספסיס, או בעברית – "אלח דם", הוא מצב מסכן חיים שבמקרים מסוימים יכול להוביל למוות. מדובר בזיהום במחזור הדם, שלעתים יכול לקרות כתוצאה מפצע קל (ולעתים אף משריטה), שהזדהם כתוצאה מחדירת אורגניזם לגוף שמשחרר רעלנים שגורמים לתגובה במערכת החיסונית.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

בשל העובדה שספסיס עלול להיגרם גם כתוצאה מפצעים קטנים, ישנם לא מעט מקרים של אנשים שמגלים זאת מאוחר מדי וסובלים מנזק חמור לרקמות, איבוד גפיים וכשל איברים, או במקרים קשים – אף מוצאים את מותם. אלכסנדרה רודי, אם לילד בן שמונה מבריטניה שסבל מספסיס, יודעת שכל דקה חשובה, לכן היא החליטה לאחרונה לפרסם פוסט בפייסבוק שבו היא מראה איך נראה סימן ראשוני לספסיס.

"הוא היה בסדר גמור, וזה החלק המפחיד בעניין"

הפוסט החשוב נעשה ויראלי וזכה ליותר מ-40 אלף שיתופים תוך כמה ימים. "אם אתם רואים קו אדום שיוצא מפצע, לאורך הווריד, תלכו ישר להיבדק", כתבה אלכסנדרה. "אואן היה בסדר גמור, הוא היה שמח – שזה מה שהוביל לקושי לזהות את זה. הוא היה בסדר גמור וזה החלק המפחיד בכל העניין", אמרה בראיון ל-SWNS.

עוד ב-mako בריאות:

>> אוכלים חביתה לארוחת בוקר? טעות גדולה
>> הטריק המהיר שמחזק את שרירי הבטן 
>> אחת ולתמיד: האם כדאי ללבוש חזייה? 

הכל התחיל בטיול לגן החיות המקומי בתחילת החודש. אואן בן ה-8 נפל, אך סבל רק משריטות בברך, במרפק וביד, שלא הצריכו טיפול רפואי מיוחד. אלכסנדרה מספרת שהיא ובעלה ניקו לו את הפצעים וחבשו אותם ושהם לא נראו מזוהמים. כשבוע לאחר מכן, אלכסנדרה סיפרה בראיון שאואן התחיל להתלונן על סימן אדום שהופיע באזור פרק כף היד שגירד לו. היא לקחה אותו לרופא ילדים שאישר שהפצע הפך לספסיס. "הרופא שיבח אותי שהצלחתי לזהות את זה ושהגעתי במהירות", כתבה בפוסט.

"הוא סימן את הקו האדום בטוש שחור ואמר שאם זה נעשה רחב יותר או גדול יותר מזה, אתם צריכים לחזור באופן מיידי". אואן קיבל מרשם לאנטיביוטיקה, שסייעה לסלק את הזיהום. לאחר מכן, אלכסנדרה החליטה, בעידודו של בעלה, לפרסם את מה שקרה להם בפייסבוק, לאחר שפוסט אחר שהיא בעצמה ראתה לפני שנתיים – עזר לה להבין שהקו האדום הזה עלול להיות סימן לספסיס.