מגזין הניו יורק פוסט האמריקאי מדווח כי סם חדש המכונה "סם הזומבים" הגורם להתמכרות קשה ולריקבון העור, מתפשט בארה"ב. במגזין מדווחים כי הסם, המכונה טראנק ועשוי מחומר קסילזין, קיים בעיקר בלוס אנג‏'לס ובניו יורק. הוא החל להתפשט בפילדלפיה, והגיע במהירות לדרום קליפורניה ומנהטן והשלכותיו - קטלניות. "‏רק בניו יורק כ- 2,668 תושבים מתו ממנת יתר של הסם בשנת 2021", כך צוין במגזין. "יש לי ממש כמו חורים ברגליים ובידיים מהשימוש בסם", סיפר למגזין סאם בן ה-28 שעשה שימוש בסם.


עוד מציינים במגזין כי "קסילזין הוא למעשה תרופה וטרינרית שגורמת להרדמת בעלי חיים. החומר דומה לתרופה הממכרת קטמין. ‏השפעתו של החומר דומה לזו של תרופת הפנטניל (שעוצמתה היא פי 100 ממורפיום). הוא גורם ‏‏לתסמינים דמויי הרגעה‏‏, כמו ישנוניות מוגזמת, דיכאון או קושי נשימתי".


מריקבון העור עד למוות

‏אף שאושר על-ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי לשימוש וטרינרי, קסילזין אינו בטוח לבני אדם. אחת מתופעות הלוואי הבולטות שלו היא ריקבון העור, ושימוש יתר בו פוגע בכל המערכות הפנימיות ויכול לגרום למוות. ד"ר פזית שקד, רוקחת קלינית ומומחית בטיפול תרופתי בקהילה מסבירה: "אלה שעושים בתרופה שימוש כסם, למעשה לוקחים את הקסילזין ומוהלים אותו בתוך סמים כמו הרואין או ספיד בול – שזו תערובת של קוקאין והרואין. הם מתארים תחושה של אופוריה או 'היי' - מצב של בין ערות לשינה".
‏ד"ר שקד מציינת כי נטילה עצמית של התרופה יכולה להוביל לדופק נמוך, לצניחה בלחץ הדם ואפילו לתרדמת. לדבריה, "ברגע שיש צניחת לחץ דם ואין אספקת דם לאיברים, עלול להיווצר גם נמק, שיכול לגרום לריקבון של העור".

מכור לסמים (צילום: dindumphot, shutterstock)
לוקחים את הקסילזין ומוהלים אותו בתוך סמים כמו הרואין או ספיד בול | צילום: dindumphot, shutterstock


"הפצעים הגולמיים יכולים להפוך לעור מת ואף עלולים לגרום לקטיעה אם לא מטפלים בהם. מובן שקיימת סכנת מוות משימוש בתרופה", מציינים גם במגזין.
ד"ר שקד מציינת כי הטיפול בהרעלה כתוצאה מהשימוש בתרופה המסוכנת, הוא טיפול תומך בעזרת תרופות, או עירוי, תלוי בנזק.


משרד הבריאות: "למשרד לא ידוע על שימוש בחומר זה כסם רחוב. אם יגיע מידע בנושא הוא ייבחן בהתאם ויועבר לגורמי האכיפה.