שריל קרפל, בת 59 מצפון לונדון, לא חשבה שהמיגרנה שהרגישה בסוף שיעור היוגה, תתפתח למשהו הרבה יותר גדול שסיכן את הראייה שלה. כעת היא מספרת את סיפורה כדי להעלות מודעות לסוג פחות נפוץ וכמעט חסר תסמינים של מחלת הגלאוקומה.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק? 

הכל התחיל לפני כשלוש שנים, כשקרפל יצאה משיעור יוגה בחדר עם תאורה עמומה – והרגישה כאב ראש חד, שהקרין לאזור עין ימין שלה. "כאב הראש התפשט, אבל עדיין נשאר הכאב החזק בעין", סיפרה קרפל לתקשורת הבריטית. "כשחזרתי הביתה, יכולתי לראות מעין הילות סביב הכל והראייה שלי נעשתה מעורפלת. לקחתי משככי כאבים ונשכבתי". באופן הדרגתי הראייה המטושטשת והכאב הפועם פחתו, בהתאם לכך, שריל האמינה שמדובר במיגרנה ותו לא, למרות שהיא מעולם לא חוותה מיגרנות לפני כן.

חצי שנה לאחר מכן, חזר הכאב סביב עין ימין שלה ואיתו גם כאב ראש פועם. גם הפעם זה קרה לאחר שהיא יצאה מחדר חשוך. "שוב לקחתי משככי כאבים ונשכבתי לנוח, אבל חודשיים לאחר מכן, כשזה קרה שוב, הלכתי להיבדק", היא מספרת. רופא המשפחה אמר לה שמדובר במיגרנות והמליץ לה לנהל יומן, כך שהיא תזהה את הטריגרים. "אבל שום דבר שנמנעתי ממנו או אכלתי לא שינה דבר".

בדיקת עיניים
בדיקות שגרתיות אצל רופא העיניים חשובות לגילוי מוקדם | צילום: wavebreakmedia, shutterstock

עוד ב-mako בריאות:
>> מנסים לרדת במשקל? תוסיפו את זה לסלט שלכם
>> חיידק-על מתפשט בעולם והורג 1 מכל 4
>> זו כמות הקפה שצריך לשתות כדי למנוע מחלות

"הייתי בסיכון ממשי לאבד את הראייה שלי"

היא ביקרה אצל רופא המשפחה שלוש פעמים ובכל פעם נאמר לה שמדובר במיגרנה. רק לאחר שעברה התקף חזק במיוחד של כאבים והובהלה לבית החולים – התגלה מה זה באמת. כל הזמן הזה היא סבלה מסוג לא נפוץ של גלוקומה, שסיכן את הראייה שלה. גלאוקומה הוא מצב רפואי שבו נוזלים מצטברים בעין ומעלים את הלחץ באזור, מה שיכול להוביל לנזק עצבי, ואף לאובדן הראייה. בבית החולים נאמר לה שהיא זקוקה לניתוח דחוף שיציל את הראייה שלה לפני שהיא מאבדת אותה. "הייתי בשוק", היא מספרת. "כל החודשים האלה, ניסיתי להתעלם מזה, האמנתי שזו מיגרנה. אבל למעשה הייתי בסיכון לאבד את הראייה שלי".

ניתוח עין
עברה ניתוח להשתלת עדשה דקה יותר | צילום: mehmetcan, shutterstock

ישנם שני סוגים של גלאוקומה, "פתוחת-זווית" ו"סגורת-זווית". הסוג השני הוא מה שהיה לשריל והוא גם הסוג הנפוץ פחות של המחלה. גלאוקומה סגורת-זווית, בשונה לגלאוקומה פתוחת-זווית, נגרם בשל צורת העין, ולא בגלל גיל. היא נגרמת בשל חסימה של תעלות הניקוז בעין שגורמת להצטברות של נוזלים ולעלייה בלחץ התוך-עיני. גלאוקומה סגורת-זווית פתאומית, כמו זו ששריל סבלה ממנה, דורשת טיפול מיידי, שכן ישנה סכנה ממשית לאובדן הראייה. מלבד התסמינים מהם סבלה שריל, אנשים יכולים לסבול גם מסימנים נוספים כמו אדמומיות בעין ובחילות. אם אתם סובלים מתסמינים אלו, מומלץ להגיע למיון בהקדם האפשרי.

לאחר האבחון, שריל עברה באופן מיידי טיפול אירידוטומי, הליך שבו משתמשים בקרן לייזר כדי ליצור חורים קטנים בקשתית העין כדי לנקז את הנוזלים שהצטברו בעין. לאחר הניתוח, התברר לשריל שהיא הייתה מאוד קרובה לאבד את הראייה שלה בעין ימין. לאחר מכן שריל עברה הליך להסרת עדשת העין והשתלת עדשה דקה יותר שתאפשר יותר מקום לניקוז נוזלים בתוך העין. למרבה המזל, היא לא סבלה מנזק תמידי בעין, אך נאלצת להשתמש בטיפות עיניים להפחתת הלחץ בעין וגם טיפות נוספות המכילות סטרואידים, להפחתת דלקות. בקרוב היא תעבור את אותו הניתוח גם בעין שמאל. "אני הייתי מפצירה בכל מי שחווה כאבי ראש יוצאי דופן, או כאבי עיניים – להיוועץ ברופא עיניים".