אישה בת 42 מקליפורניה פנתה לבית החולים, לאחר שסבלה במשך שבוע שלם מנפיחות בזרת כף היד. היא לא נפצעה או נחבלה בזרת, כך שלא נראתה סיבה ברורה לנפיחות. לכן החליטה לפנות לבית החולים, אך היא לא תיארה לעצמה את התשובה שהיא תקבל, שלמעשה מדובר בתסמין נדיר לשחפת.

המקרה יוצא הדופן פורסם לאחרונה בכתב העת הרפואי New England Journal of Medicine. לפני האבחנה הרופאים ביצעו באישה בדיקת רנטגן ו-CT ומצאו כי ישנה נפיחות ברקמות הרכות, אך לא נמצאו בעיות בעצמות. רק לאחר שנעשתה ביופסיה התגלה באזור Mycobacterium tuberculosis, חיידק הגורם למרבית המקרים של שחפת בבני אדם.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

תסמין נדיר, אך חשוב

במאמר שפורסם על המקרה מסופר כי האישה סבלה ממחלת הזאבת וטופלה בתרופות לדיכוי המערכת החיסונית, מה שגרם לה להיות יותר חשופה למחלות זיהומיות. לאחר בדיקות מעמיקות, הסיקו הרופאים כי בעלה של מטופלת נדבק בשחפת במהלך טיול לסין והדביק אותה ללא יודעין באמצעות שיעול.

צורה לא פעילה של חיידק השחפת יכולה לשכון בגוף שלנו במשך זמן רב, בלי לגרום למחלה אצל האדם שנדבק בחיידק, גם שנים לאחר שנחשף לחיידק. הבעיה הייתה שהחיידק בגופו של בעלה היה פעיל ולפיכך עבר אליה באמצעות שיעול.

למרות שבמדינות מערביות רבות שחפת כבר לא מהווה סכנה, הודות לאנטיביוטיקה, עדיין המחלה הורגת לא מעט אנשים ברחבי העולם. חיידקי השחפת מועברים דרך האוויר ולמרות שהמחלה לרוב תוקפת את הריאות, היא יכולה גם להשפיע על אזורים אחרים בגוף, כמו הכליות, עמוד השדרה והמוח.

עוד ב-mako בריאות:
>> שיקום מי שזוכר לנקות את האזור הזה בגוף
>> שני דברים להימנע מהם להפחתת שומן בטני
>> עומדים לעשות סקס? רק אל תאכלו את זה לפני

למרות שזה נדיר ששחפת תבוא לידי ביטוי באצבע, כותבי המאמר על המקרה טוענים כי מדובר באבחון חשוב ביותר, בייחוד בקרב מטופלים עם מערכת חיסונית חלשה. לפי אתר מאיו קליניק, תסמינים נוספים של שחפת כוללים שיעול המלווה בדימום, כאבים בחזה, ירידה במשקל, תשישות, חום גבוה, הזעה לילית, צמרמורות ואובדן תיאבון. כפי שמקרה זה מוכיח, אנשים בעלי מערכת חיסונית חלשה יותר, כמו חולי איידס או נשאי HIV, חולי סוכרת, מחלת כליות וסרטן – נמצאים בסיכון גבוה יותר לשחפת.

באשר למטופלת, אבחון מוקדם סייע לה לקבל טיפול יעיל יותר ולהגיע להחלמה מלאה. היא טופלה בתרופות שונות במשך 9 חודשים והתסמינים נעלמו כלא היו.