רבים יודעים כיצד לזהות תסמינים מוכרים של מחלת הסרטן, כמו גוש בחזה או בצוואר. אך ישנם סימנים מקדימים למחלת הסרטן שהם פחות מוכרים וברורים מאחרים, כמו למשל פצעון שמסרב להיעלם, קול שהופך צרוד או תחושה של "גוף זר" בגרון. תסמין נוסף ברשימת הסימפטומים הקשים לזיהוי הוא ציפורניים שהופכות קמורות, עקב נפיחות בקצות האצבעות. במקרים נדירים, זה יכול להעיד על סרטן הריאות.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

אישה בריטית בשם ג'ין ג'יני וויליאמס טיילור למדה על התסמין הנדיר בדרך הקשה - היא חוותה אותו בעצמה. בחודש שעבר היא פרסמה תמונה בפייסבוק של הציפורן הקמורה שלה ושאלה אם מישהו מחבריה "ראה ציפורניים כאלו בעבר". לאחר שעשתה גם כמה חיפושים בגוגל, היא הבינה שעליה לפנות בדחיפות לרופא, למרות שעדיין הייתה סקפטית לגבי מידת החשיבות של הבעיה.

למרות הסקפטיות, החליטה טיילור להיוועץ ברופא, שהפנה אותה לכמה בדיקות, כולל בדיקת דם, צילום רנטגן חזה, בדיקת CT, סריקת PET, MRI ודגימת ביופסיה מהריאות. היא מספרת כי לאחר שבועיים מפרכים, טיילור קיבלה תשובה סופית והיא אובחנה במחלת הסרטן בשתי הריאות שלה.

עוד ב-mako בריאות:
>> ליהיא גרינר חושפת: זה תפריט הדיאטה היומי שלי
>> מה מזיק יותר? לישון מעט מדי או יותר מדי?
>> כך תשרפו הכי הרבה קלוריות באימון שלכם

ציפורן קמורה עשויה להיות סימן למחלות חמורות 

למרות שאנשים רבים אינם מודעים לכך שציפורניים קמורות עשויות להיות סימן מקדים למחלה, מתברר שהקהילה הרפואית מתייחסת אליו כאל נורה אדומה. "כל רופא טוב שיראה אדם עם קימור בציפורניו, יידע שייתכן שמדובר במחלת ריאות, מחלת לב או מחלה במערכת העיכול", מסביר ד"ר אריק פרסר, כירורג בית החזה ל-Health.com.

לפי ד"ר פרסר, ציפורן קמורה יכולה להעיד גם על מחלות אחרות, כמו פיברוזיס ריאתי, מזותליומה ממאירה, מחלת קרוהן או קוליטיס כיבית. רופאים לא יודעים מה גורם לתסמין הזה, אך הם משערים כי המחלות הכרוניות האלו גורמות לשינוי בתורת הציפורן כתוצאה מהתרחבות של כלי דם בקצה האצבע.

עם זאת, ד"ר פרסר מרגיע ואומר שאנשים שיש להם ציפורן קמורה לא צריכים להיכנס לפניקה. מקרים רבים מתגלים כבלתי מזיקים. עדיין, חשוב לשים לב לגוף שלכם ולפנות לרופא אם אתם מגלים משהו יוצא דופן בגופכם. "אם אתם מבחינים בשינוי, ודאו שאתם מדברים עם הרופא שלכם על האפשרויות האופציונליות שברצונכם לשלול". 

טיילור לא ידעה כי ציפורן קמורה עשויה להיות סימן לסרטן ריאות והיא מקווה שהפוסט שלה יסייע להגביר מודעות לתסמין המפתיע הזה – ואולי גם יסייע לאדם שנמצא בשלבים מוקדמים של סרטן הריאות, כמוה.