שעות לאחר שחזרו 10 חטופות לארץ, במסגרת הפעימה החמישית של עסקת החטופות, בבית החולים שיבא עדכנו על מצבן של 8 מהן - בהן מאיה ליימברג בת ה-17. "הן עברו בדיקה מקיפה, חלקן סובלות ממחלות רקע מורכבות שקדמו לשבי ומפציעות שספגו כאשר נחטפו וגם סבלו מהן במהלך השבי", אמר הבוקר (רביעי) פרופ' איתי פסח, מנהל בית החולים ספרא לילדים בשיבא בעדכון לתקשורת.

"מצבן הרפואי מורכב, הן יזדקקו להרחבה של הבדיקות הרפואיות", ציין פרופ' פסח - שהוסיף: "כולן יציבות ולא נשקפת סכנה מיידית לאף אחת מהן". עוד סיפר: "השבות היקרות שקיבלנו הלילה הן קבוצה של נשים חזקות, מדהימות, מלח הארץ הזאת, שעמדו בגבורה בתלאות השבי. הן התקבלו בחיבוק גדול שלנו ושל המשפחות, הן מלוות בידי צוות ייעודי וצוות רחב שכולו התכונן לרגע הזה ומסור לרפא את פצעיהן הפיזיים והנפשיים".

פרופ' פסח עדכן גם על מצבה של בלה, כלבתה של מאיה ליימברג בת ה-17: "הופתענו שמחנו לקבל את פניה של בלה, הכלבה של מאיה – ילדה אמיצה ומדהימה, כלבה אמיצה ומדהימה. היא עברה הערכה בידי הווטרינר של בית החולים, גם מצבה טוב. ממשיכים ללוות אותה ואת השבים האחרים שהגיעו אלינו לפני כן - 13 במספר. הם ימשיכו להיות כאן ככל שיידרש".

שחרורה של מיאה ליימברג
מיאה ליימברג והכלבה, אמש

"התחושות שלנו נעות בין שמחה והתרגשות נוכח המפגשים עם המשפחות לבין כאב ועצב ואפילו חלחלה עמוקה לנוכח הסיפורים שאנחנו נחשפים אליהם", הוסיף. "השבות יזדקקו לשקט ולרוגע כדי להשתקם ואנחנו מבקשים מהציבור להמשיך לשמור על הפרטיות שלהן, אנחנו ניתן להן את כל התנאים להחלמה. אלה ימים קשים ומורכבים, אנחנו גאים ביכולתנו לקחת חלק במשימה החשובה כל כך".