תגידו, סליחה על השאלה אבל איך אתם נוהגים לבלות את זמנכם בשירותים כשאתם במשרד? האם אתם שייכים לסוג "המרפד"? או שאולי אתם שייכים דווקא לזן שדואג לנצל את ההזדמנות לטובת שיעור חיטוב ועיצוב זריז ומפעיל את שרירי הרגליים בכריעת סקוואט מעט בלתי אלגנטית, שמאפשרת להימנע מכל מגע עם השטח הרגיש?

39 אחוז מרפדים את האסלה: הרגלי ההיגיינה של הישראליים

סקר שערכה חברת אס סי ג'ונסון, יצרנית מותג DUCK, בשיתוף חברת דיאלוג לרגל השקת מוצריה החדשים חושף את הרגלי השהות של הציבור הישראלי בחדר שירותים ואת הניקיון שלהם. בסקר השתתפו 611 נשאלים - גברים ונשים בגיל 18-64 במדגם ארצי מייצג. מניתוחו עולה כי 36 אחוז מכלל האוכלוסייה מנקים את האסלה בכל יום, 48 אחוז מהם העידו כי הם נוהגים לגלוש ברשתות החברתיות בעודם יושבים בשירותים ו-39 אחוז סיפרו שהם מרפדים את האסלה בנייר בעת השימוש בשירותים במקום עבודתם. עוד נתון שנחשף – 90 אחוז מהישראלים מנקים את האסלה לפחות פעם בשבוע.

גם המדיה החברתית נכנסת לנו לתחתונים, והיא שולטת בדרך שבה 46 אחוז מהגברים הישראליים ו-50 אחוז מהנשים מעבירים את זמנם בשירותים. 16 אחוז מעדיפים דווקא להעביר את הזמן בקריאת עיתון או ספר, מתוכם 22 אחוז גברים ו-11 אחוז נשים ו-3 אחוז מכלל הגברים והנשים מדברים בטלפון.

עוד נתון שהתגלה בסקר מראה כי מעל גיל 35 השימוש בטלפון הסלולרי בשירותים יורד משמעותית, בגילי 18-24, 60 אחוז גולשים ברשתות החברתיות בעודם יושבים בשירותים לעומת 16 אחוז בגיל 64.

A post shared by Kristin������ (@kristingronas) on

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

וזה לא הכל – מסתבר שגם שביעות הרצון שלנו ממצב השירותים בעבודה היא לא מי יודע מה: לפי הנתונים, 61 אחוז ענו שהניקיון סביר ו-17 אחוז ענו כי הוא גרוע במיוחד. 24 אחוז ענו כי הם יושבים על האסלה, מתוכם  26 אחוז גברים ו-22 אחוז נשים. בנוסף, 28 אחוז מהנשאלים ענו כי הם עושים "סקוואט" באוויר, ו 39 אחוז מתעסקים במלאכת הריפוד בנייר. אגב, מסתבר שרוב העוסקים במלאכה הם דווקא הגברים - 51 אחוז בהשוואה ל 29 אחוז מהנשים.

שירותים ציבוריים דורשים דורשים ניקיון יומי

האם אנחנו סטריליים מדי? (שלא לומר היסטריים לחינם?) ובכן, ד"ר מרינה תמיר, פרמקולוגית קלינית מומחית לזיהומים, טוענת ששירותים ציבוריים במקומות עבודה אכן עלולים להכיל חיידקים צואתיים רבים, בהם אי קולי, שעלול לגרום לשלשולים ובעיקר לדלקות בדרכי השתן בקרב נשים". החיידקים האלה עלולים לעבור מהעור אל דרכי השתן, בייחוד כשמדובר באנשים שיותר רגישים לעניין, או בעת צינון כשמערכת החיסון אינה בשיאה. גם מחסור בשטיפת ידיים ראויה עלול לגרום להעברת החיידקים לאזורים רגישים במשרד כמו המטבח, ואפילו סוליות הנעליים שלנו עלולות לפזר את החיידקים המצויים על שטח רצפת השירותים אל עבר אזור המשרד".

>> ייתכן שהתיונים במשרד יותר מזוהמים ממושב האסלה

לדבריה, זאת הסיבה שחשוב מאוד לנקות שירותים כאלה אחת ליום, וכשמדובר בחברה הכוללת מספר קטן של עובדים, אפשר להסתפק גם בניקיון יסודי אחת ליומיים. "הניקיון חייב לכלול שימוש באקונומיקה או בחומרים אנטי-בקטריאליים אחרים, שמטרתם להילחם באותם חיידקים מזיקים שנמצאים הן על גבי השירותים, על הכיור ועל הרצפה".

ומה עושים אם מצב השירותים לא בשיאו?

"במקרה כזה, תמיד טוב שיש בתיק מגבוני אלכוהול או ספריי חיטוי. שפריץ קטן או מעבר עם מגבון על האסלה, יבטיחו שהיא הרבה יותר נקייה ובטוחה לשימוש", מסבירה ד"ר תמיר.

A post shared by Chan Hoki (@turkey512) on

הבשורות המשמחות: בבית מספיק פעם בשבוע

ההמלצה לניקיון השירותים הביתיים פחות מחמירה מזו: "בבית אנחנו בדרך כלל מהר מאוד מסתגלים לחיידקים של מי שחולק עמנו את אזור המגורים. לכן, בהחלט אפשר להסתפק בניקיון שבועי או להעביר מטלית מדי פעם, כשרואים שהמצב לא משהו. שירותי אורחים, לעומת זאת, רצוי לנקות בתכיפות רבה יותר, בעיקר כשנוהגים לארח הרבה".

עוד ב-mako בריאות
>> איך משיגים ישבן חטוב? מתחילים עם האימון הזה 
>> זהירות: התרופה הנפוצה שגורמת להתכווצות אשכים
>> 13 דברים שלא ידעתם על שירותים ציבוריים

ולכל ההורים הסטריליים שבינינו, ד"ר תמיר מבהירה: "דווקא בבתים שבהם יש ילדים, מומלץ להמעיט בשימוש באקונומיקה. זה מפני שעודף סטריליות קשורה לעלייה בסיכון לפתח אסתמה, אלרגיות ומחלות אוטואימיוניות אחרות. עם זאת, חשוב לציין שילדים נוטים לסבול יותר מהימצאות של חיידקי אי קולי וגם מתולעים – שני גורמים מידבקים מאוד. לכן, אם יש אפשרות כזאת, רצוי להפריד בין שירותי המבוגרים בבית לאלה של הילדים".