מעצבי אופנה מובילים בעולם נכנסו לתחום משקפי השמש כבר לפני עשרות שנים ומשווקים אותם תחת המותג שלהם, ביניהם פראדה, דולצ'ה וגאבנה, גוצ'י, כריסטיאן דיור, ג'ורג'יו ארמאני ואחרים. לצדם, בולטים גם מותגים שהחלו כמותגי משקפיים כמו רייבאן, קרולינה למקה ואחרים.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

אך מרוב מבול המותגיםרבים שוכחים כי משקפי השמש הומצאו קודם כל מסיבה בריאותית, על מנת לספק הגנה לעיניים מפני השמש. עדשותיהם מכילות חומר המגן מהקרינה האולטרה סגולה המזיקה, ואם חשבתם שכל עדשה כהה מגנה מפניה – טעיתם.

זה לא משנה אם זה פראדה

סינון הקרינה במשקפי השמש נקבע לפי איכות העדשה ולא לפי צבעה. ייתכנו משקפי שמש כהים שאיכותם נמוכה ואינם בולעים קרינה כראוי, ולעומתם, משקפי שמש בהירים הבולעים 100 אחוז מהקרינה. שימוש במשקפי שמש שאינם סופגים קרינה במידה מספקת עלול לגרום לנזק לרקמות העין ובמיוחד לקטרקט. 

למעשה, לא משנה אם אתם מרכיבים פראדה, דיור, קרולינה למקה או רייבאן, אין הבדל בסינון ה-UV. רוב משקפי השמש הקיימים בשוק הם בעלי מסנני קרינה טובים (UV Protection 400 nm) - כך שבכל הקשור ל-UV אין הבדל בין משקפיים יקרים וזולים. אך מלבד עניין הקרינה קיימים לא מעט מרכיבים שיעזרו לכם לבחור את משקפי השמש המושלמים לעיניים שלכם:

איכות עדשות: משקפיים לא צלולים עלולים להביא לכאבי ראש ולפגיעה בראיה. צריך לבדוק את ליטוש העדשה, אם יש בה עיוותים. עדיף עדשות פולארויד, שהן עדשות מקטבות, ולכן הן מקבלות פחות סנוורים ופחות השתקפויות ממשטחים מבריקים.

משקפי שמש (צילום: Vittorio Zunino Celotto, GettyImages IL)
בכל הקשור לקרינת UV אין הבדל בין משקפיים יקרים וזולים" | צילום: Vittorio Zunino Celotto, GettyImages IL
 

צבע העדשות: לגוון של העדשה אין שום משמעות, מדובר בציפוי על העדשה שמשפיע על הצבעוניות שדרכה רואים את מה שמסביב. גוון זה עניין של העדפה אישית והרגל – יש כאלה שאוהבים לראות ירוק, יש כאלה שרוצים לראות הכל בוורוד.

צו האופנה: משקפי שמש מהווים אביזר אופנה לכל דבר. כפריט הנמצא במרכז הפנים ובולט מיד לעין יש להתאים את הרכישה לפי מספר פרמטרים כמו נוחות המשקפיים, גודל המסגרת לפי מבנה הפנים, צבעוניות ואופנתיות. רשתות רבות מציעות בכל פתיחת עונת הקיץ מגוון גדול של משקפיים אופנתיים, שיאפשרו לשמור על צו האופנה המשתנה מדי עונה במחירים אטרקטיביים למדי.

איכות המסגרת: ברוב המשקפיים הזולים משתמשים בהברגת פלסטיק פשוטה, והן נשברות לא פעם מהר מאד. במסגרת מתכת, כדאי לשים לב באיזה סוג מתכת מדובר ובאיזו הברגה. יש היום מסגרות פלסטיק בעבודת יד שהן חזקות וגמישות ולכן עמידות לאורך זמן.

מחיר: בעקבות מהפכת המחירים שנוצרה בישראל בזכות שחקנים חדשים שנכנסו לשוק והציגו קולקציות אופנתיות במחירים אטרקטיבים במשך כל העונה, החלה תחרות גדולה בענף וכעת יש מדרג רחב מאד במחירי משקפיים ממותגים שלא יכביד על הכיס ויהיה טרנדי ואופנתי. כך אפשר גם לקנות מספר זוגות משקפיים אשר יתאימו ללוקים שונים ולפעילויות מתאימות ולא להסתפק במשקפיים ממותג אחד יוקרתי ויקר.

בדיקה עצמית: בדיקה מיטבית אפשר לעשות רק במעבדה, אך יש אפשרות להסתכל על המשקפיים תחת פלורסנט או פנס חזק ולראות אם אין עיוותים. עיוותים מצביעים על כך שהעדשות אינן מלוטשות דיין. 

* ייעץ לכתבה: האופטומטריסט גדי אלפסי.