לבדיקת עיניים לילדים ישנה חשיבות רבה, כנראה שזו הסיבה לכך שלפני שעולים לכיתה א' נדרשים לעבור בדיקת ראייה בהתאם להנחיית אחות בית הספר.

"מטרת הבדיקה היא לאתר ליקויי ראייה" מסבירה ד"ר רביד דורון, אופטומטריסטית מ"מוג'ו אופטיקה לילדים ונוער, "הליקויים עלולים להפריע לילדים לצלוח את שנת הלימודים, ובין היתר גם למנוע הפרעות קשב ולקשיי למידה שלעתים נגרמים על ידי ליקויים אלו".

האם כדאי להסתפק בבדיקה זו, או שכדאי לבחון את הנושא בשלב מוקדם יותר?

"יש לבצע בדיקת עיניים יזומה כבר בשלב מוקדם יותר לחיי הילד, או ליתר דיוק: בגיל שנה ובגיל 3" אומרת ד"ר דורון. "מטרת הבדיקה בשלבים אלה היא לבחון את חדות הראייה, ולאתר בעיות רפואיות שונות. בגילאים אלו מומלץ לא להסתפק בבדיקה של אחות בטיפת חלב, אלא להיבדק אצל רופא עיניים ילדים והחל מגיל 3 (פחות או יותר) ניתן להיבדק גם אצל אופטומטריסט מוסמך שמתמחה בבדיקות ראיה לילדים".

חשוב לדעת כי בעיות ראייה אצל ילדים עלולות להתבטא באמצעות סימנים שונים כגון: כאבי ראש, ישיבה קרובה למסך הטלוויזיה, הימנעות ממשחקים או ממשימות שונות, הטיית ראש וכו'.

בכל מקרה, לא כדאי להמתין לסימנים מקדימים."הקפידו לגשת לבדיקת עיניים עם הילדים בהתאם למועדים המומלצים. וזכרו: ליקויי ראייה מסוימים שלא יטופלו במהלך הילדות, לא תמיד יהיו ברי תיקון בעתיד" מסכמת ד"ר דורון.

עוד מיתוס - נשבר.