בשנים האחרונות הישראלים הופכים ליותר ויותר קירחים. הקירחות אופיינית לא רק למבוגרים, אלא גם לצעירים בשנות העשרים לחייהם. הגברים הישראליים ממוקמים במקום גבוה בעולם לעומת עמיתיהם מאירופה וסקנדינביה, מספיק לראות את המטוסים המלאים בצעירים ישראליים הטסים לטורקיה או שעומדים בתור בקליניקות בישראל להשתלת שיער.

"שניים מכל שלושה צעירים סובלים מקירחות. דבר שלא נתקלנו בו בעבר. היום יותר צעירים מקריחים ולכן הם עושים תספורת 'גלח' כדי להסתיר את זה", טוען ד"ר אלכס גינזבורג, מומחה למחלות עור ושיער ובעל קליניקה ברעננה, "זה בעיקר גנטי, וזה קשור גם לגן ההתקרחות שמאפיין את היהודים".

עקבו אחרינו בפייסבוק ותקבלו את כל הכתבות ישר לפיד >

התקרחות (צילום: Thinkstock)
תופעה מדאיגה בקרב צעירים | צילום: Thinkstock

"יש לא מעט גורמים שמשפיעים על ההתקרחות. החל ממצבי לחץ, קרינה של טלפון סלולרי וישיבה ממושכת מול מחשבים שגם פולט קרינה כולל פליטה מאנטנות. הרבה צעירים מכניסים את הטלפונים לכיסים. זה פוגע בשורשי השיער. לפני 30 ו-40 שנה לא היו טלפונים סלולריים, לא היה אוכל מעובד, לא היו מחשבים ועובדה שלגברים היה שיער מלא וארוך".

לדברי ד"ר גינזבורג, לפני 30 שנה ויותר ניתן היה לראות מילואימניקים שהיו במלחמות עם שיער ארוך לא פחות מרעמות של אריות והם היו מתחילים להקריח רק בשנות החמישים, השישים והשבעים לחייהם.

ראש הממשלה, נפתלי בנט, עם בנו דוד בפתיחת שנת הלימו (צילום: חיים צח, לע"מ)
האם זה גנטי? נפתלי בנט עם בנו | צילום: חיים צח, לע"מ

"הגן הזה החל לפעול יותר בשנים האחרונות והוא פוגע יותר בצעירים. זה קשור גם למזון ולאוכל שאכלנו לפני 30 ו-40 שנה לעומת המזון של היום. אז היה אוכל יותר אורגני, היה לו טעם וריח. היום האוכל מיובא ומעובד ומכיל חומרים משמרים, וזה גם משפיע על שיער הגברים", מציין ד"ר גינזבורג, "בשנים האחרונות הגן הזה פועל מוקדם יותר מאשר בעבר. צריך לזכור נקודה נוספת שיהודים בארץ לרוב מתחתנים עם יהודים".

עוד ב-mako בריאות:
>> כל היתרונות הבריאותים של הדבש
>>מה תורם לקמטים על הפנים?
>> מדענים: צפויה ירידה דרמטית במספר הנשים בעולם

שאולי ואירנה מתכוננים לבחירות (צילום: מתוך: ארץ נהדרת, קשת 12)
הפיאות יעלמו בקרוב? | צילום: מתוך: ארץ נהדרת, קשת 12

בכל זאת להודים ולאירופאים יש שיער מלא?
"זה נכון כי לרוב הם מתחתנים ביניהם ולרוב גן הקירחות שלהם מופעל מאוחר יותר מאשר אצל הישראליים. אצלנו זה בולט בגיל צעיר מאוד. רואים את זה אצל ראש הממשלה בנט. אני מעריך שייקח אולי דור עד שנחזור למצב של גברים צעירים בארץ שיש להם שיער מלא".

ד"ר גינזבורג לא מתרשם כל כך מהרכבות האוויריות של ישראליים הנוהרים לעשות השתלות שיער בטורקיה. "אני לימדתי פה בארץ בשנת 2004 את הטורקים כיצד לבצע השתלות שיער. המחירים הזולים בטורקיה נובעים מכך שמי שמבצע את ההשתלות הם טכנאים ולא רופאים. אני 30 שנה בתחום ולא הייתי מבצע השתלות שיער בטורקיה. עדיף לבצע בארץ. נכון, זה יותר יקר אבל הכי בטוח והכי טוב".

קירח (צילום: פרטי)
ד"ר גינזבורג בקליניקה | צילום: פרטי

התזונה גם משפיעה על השיער

ניר, מעצב שיער מתל אביב, סבור שיהודים קרחים יותר מאשר ערבים, למשל, מה שמעיד שהדבר מושפע בין היתר מהגנים. "שלושה דברים תורשתיים גרמו לקיומו של הגן היהודי ולכך שיהודים גם מקריחים מהר מאוד יחסית. זה קשור לחרדות, לטראומות קשות ולפחדים שהדורות הקודמים חוו, כמו למשל בשואה".

לדבריו, אצל גברים טבעוניים וצמחוניים מבחינים בהתקרחות. כלומר, ברור כי התזונה משפיעה על מצב השיער. "נוצר מצב שאצל גברים טבעוניים יש מחסור בברזל וברזל גם משפיע על מצב השיער. סיבה נוספת היא כי אנשים צעירים שעובדים בשלל תפקידים, סובלים מלחץ גדול מאוד ותמידי. הם כל הזמן במרוץ להוכיח את עצמם ורואים את התוצאות בשיער", טוען ניר, "ברגע שהגוף מאוזן מבחינת ויטמינים ורגוע, השיער מלא יותר. לדעתי הערבים והאירופאים אוכלים יותר בריא מישראליים ויש לזה השפעה על מצב השיער".

עובדה מעניינת נוספת היא כי בכל שבע שנים ימשתנה המחזוריות בשיער. "מהרגע שנולדת יש מחזוריות בשיער של האדם. השיער כל הזמן משתנה בצבע ובמראה. למשל, בין הגילאים 21-28 כיום יש לא מעט צעירים מתקרחים. מי שעבר את הגיל והגיע לגיל 35 ולא התקרח, לא יתקרח יותר. צעירים רבים חשים חסרי ביטחון כשהם קירחים בגיל כל כך מוקדם ולכן טסים לטורקיה לעשות השתלת שיער או בקליניקות בארץ. אני מעריך שבעוד שבע שנים הדור הצעיר הבא לא יהיה קירח כמו זה", קובע באופטימיות ניר.