תתפלאו, אבל העור שלנו מתחיל להזדקן כבר באמצע שנות ה-20 לחיינו. כשאנו מזדקנים, יש נטייה להיווצרות עור יבש, הקשרים בין תאי העור מתרופפים, מה שגורם ללחות להתאדות מהר יותר. מדי עשור מספר תאי העור צונח בכ-10 אחוזים, התאים מתחלפים באיטיות רבה, דבר שמונע מהעור לרפא את עצמו ביעילות. נוסף לכך, העור שלנו נמתח ומתכווץ מאות פעמים ביום כבר מגיל ינקות, כך שגם פעולה מדהימה כמו לחייך תוביל לקמט הבעה, ולכן עם הזמן העור מאבד מהגמישות שלו, עקב היחלשות סיבי האלסטין והקולגן.

מהם הגורמים להזדקנות העור ועל מה כדאי להקפיד?

1. חשיפה לשמש, משמע קרינה אולטרה סגולה UV, אחראית ל-80 אחוז מסימני ההזדקנות הנראים על פני העור, כולל כתמי שמש ופיגמנטציה. קרני השמש חודרות לתוך העור ופוגעות בסיבים האלסטיים, השומרים על גמישותו, דבר המאיץ היווצרות של קמטים.

2. בדומה לחשיפה לשמש, גם עישון וזיהום אוויר הם גורמים המאיצים את הזדקנות העור והשפעתם מזיקה על העור שלנו.

3. כמובן, אי אפשר לדלג על הגנטיקה שלנו – הדנ"א שקיבלנו במתנה מההורים שלנו, טוב יותר או פחות, בשילוב תהליכים הורמונליים בגיל המעבר.

4. רצוי להקפיד על שתיית מים ותזונה נכונה לגוף שלנו. בנוסף, חשוב להקפיד על פעילות גופנית שמחזקת אותנו.

5. מומלץ לנקות ולטפח את עור הפנים שלנו באופן יומיומי, בוקר וערב.

מתוך חשיבה על אורח חיים בריא המשלב הימנעות מגורמים אלו נולדה מגמה עכשווית בשם פרו-אייג'ינג, גישה העוסקת במניעה מוקדמת של סימני הגיל טרם הופעתם, לעומת האנטי אייג'ינג, גישה העוסקת בהאטת הזדקנות העור לאחר סימני הגיל.

אישה מול המראה  (צילום: shutterstock| goodluz)
חשוב לשמור על עור הפנים | צילום: shutterstock| goodluz
 

מניעה מוקדמת תוביל לתוצאות טובות בעור הפנים

הפרו אייג'ינג דוגלת בשגרת טיפוח העור מגיל צעיר, נשים כבר לא מחכות לגילים מתקדמים לטפל בסימני ההזדקנות של העור. אחד הדגשים בגישה זו הוא ניקוי עור הפנים להסרת הרדיקלים החופשיים ושימוש בתכשירים המשפרים את מראה העור כבר לפני הופעת הקמטוטים.

מניעה מוקדמת של סימני הגיל ושימוש בתכשירים המכילים רכיבים המתמעטים עם הגיל יובילו לתוצאות טובות יותר בעור הפנים. מולקולת המפתח המעורבת בהזנת לחות בעור ובגמישותו היא חומצה היאלרונית הקיימת בתאי גופנו ומתמעטת עם הגיל.

סבוקלם חומצה היאלרונית  (צילום: דרור עינב)
תוסף חומצה היאלרונית להזנת לחות וגמישות העור | צילום: דרור עינב

כולם מדברים על חומצה היאלרונית

חומצה היאלרונית היא מולקולה דמוית ג'ל המיוצרת באופן טבעי ובריכוז גבוה בתאי הגוף. ככל שאנו מתבגרים גופנו מייצר פחות חומצה היאלרונית, כך שהמאזן התקין בעור מופר ויותר חומצה היאלרונית מתפרקת מאשר נוצרת מחדש.

תוסף מרוכז של חומצה היאלרונית של סבוקלם מגיע בטיפות, ועל כן הספיגה של התכשיר הרבה יותר יעילה ומהירה מאשר קרם. התוסף מעניק לחות מיידית לעור יבש ועייף ומסייע בשמירה על גמישות ורכות העור. מומלץ להשתמש בתוסף חומצה היאלרונית בשגרת הטיפוח היומיומית, לפני מריחת קרם לחות. בבוקר,  אינוביישן אולטרה קרם לחות ליום מועשר בחומצה גליקולית, מסייע לטפל בקמטים ומעניק הגנה מנזקי הסביבה. בערב לפני השינה, לשלב אינוביישן קרם לילה משקם מועשר בקולגן, מסייע לטפל בגמישות ומיצוק העור. את הקרמים כדאי למרוח מיד לאחר השימוש בתוסף המרוכז.

 מומלץ להתחיל לטפל ולטפח בעור הפנים והגוף טרם הופעת סימני הגיל. זאת באמצעות הזנה נכונה של העור והגוף, מזעור נזקי השמש והסביבה כי טיפול מונע בהווה – יעניק תמורה בעתיד.

* ד"ר להבית אקרמן, רופאת עור והיועצת המדעית של סבוקלם