אין ספק שמגפת הקורונה שינתה לאחרונה את החיים של כולנו. ככל שהזמן עובר מתגלות עוד תופעות לוואי של החיים בצל מגפה עולמית, כמו שינויים בתזונה ובהרגלי השינה. לא מעט אנשים מדווחים על מיגרנות חוזרות ונשנות, כמו גם כאבי ראש חזקים, יותר מהרגיל. הסיבות לכאבי ראש יכולות להיות שונות, ביניהן מתח נפשי, שרירים תפוסים ועבודה ממושכת מול מסך. כולן סיבות שרלוונטיות יותר מתמיד בימי הקורונה.

בימים מאתגרים אלו כדאי לדעת שמתח נפשי יכול לעורר הרבה צורות של כאב, בצורה שונה בכל אחד. המתח גם יכול להחמיר כאבים קיימים. הטיפול בכאב אפשרי ולא רק בתרופות וגם כעת ניתן לקבל טיפול מקוון בשיטת פלדנקרייז, מיינדפולנס, תמיכה רגשית ועוד. אין סיבה לסבול מכאב ראש.

אז אם גם אתם סובלים לאחרונה מכאבי ראש, הנה שמונה סוגי כאבים שונים שאתם עלולים לחוות - וכל הסיבות הפוטנציאליות שגורמות להם. כך תשרדו את כאב הראש הבא.

1. כאב חגורה

מרגיש כמו: מעין רצועה הדוקה מסביב לראש.

הסיבה: זהו כאב תעוקה [Tension]. הגורמים לכאב כזה מרובים ויכולים להיות מתח נפשי, מתח ממקור שרירי הצוואר, רעב, עייפות וגם גורמים הקשורים למחלות של המוח.

הפתרון: אם זהו כאב חדש אצלך, קודם כל יש ללכת להיבדק אצל רופא. הטיפול יהיה לפי הגורם שיימצא. אם מדובר בכאב על רקע של מתח, ניתן להשתמש במשככי כאבים ללא מרשם, ולעיתים אפילו מגיבים לטכניקות הירגעות כמו מדיטציה, יוגה, תרגול נשימה.

2. כאב ברקה

מרגיש כמו: כאב דוקר או לוחץ ברקה.

הסיבה השכיחה ביותר היא מיגרנה ואז הכאב יהיה פועם או לחץ חזק ברקה. גם שרירים תפוסים בצוואר יקרינו כאב לרקה או לכל צד הראש ואז הטיפול הוא בעיסוי או דיקור.

הפתרון אם מדובר באדם מעל גיל 50 חשוב לבצע בדחיפות בדיקות דם והערכת עורקים טמפורליים.

3. כואב בשיער

מרגיש כמו: מתיחה של הראש כלפי מעלה שיכולה להקרין גם לשאר הראש ולצוואר.

הסיבה: כאב כמו שיער מתוח יכול להיגרם על רקע מיגרנה ואז כל נגיעה בעור או בשיער כואבת כמו דלקת. לעיתים שרירי הצוואר גורמים לתחושה כזו ולעיתים זה נגרם כאשר עושים תסרוקת הדוקה מדי ומותחים את השיער.

הפתרון: פשוט תשחררו את התסרוקת.

4. כאב פועם/דופק

מרגיש כמו: כאב פועם [כמו פעימות הלב] שבדרך כלל מופיע בצד אחד של הראש, ומלווה בבחילה ורגישות לאור או רעש.

הסיבה: מיגרנה היא הפרעה כרונית שגורמת לכאבי ראש חמורים, שיכולים להימשך מארבע שעות עד לשלושה ימים אם לא מטפלים בה תרופתית. אנשים רבים לא מבינים שהם סובלים ממיגרנה וחושבים שמדובר בכאב ראש ממש קשה.

הפתרון: משככי כאבים ללא מרשם יכולים לטפל במיגרנה לא חזקה. במיגרנה קשה יש לקחת תרופות במרשם.

הנגאובר (צילום: By Olena Yakobchuk)
כאב "הבוקר שאחרי" כללי וכל הראש אפוף ולוחץ | צילום: By Olena Yakobchuk

5. כאב עיניים

מרגיש כמו: כאב שמופיע בעיקר מאחורי העיניים.

הסיבה: בהייה ממושכת במסך המחשב במשך יום שלם יכולה לגרום לאימוץ שרירי העיניים. זה לא קורה לכל אחד אלא אם יש עימוד לא תקין של העיניים כמו בפזילה קלה.

הפתרון: נסו לעשות הפסקה של 15 דקות ממסך המחשב פעם בשעתיים. ניתן לבצע תרגול לחיזוק שרירי העיניים.

6. כאב ברק

מרגיש כמו: מכת ברק בראש פתאומי וחזק מאוד.

הסיבה: זהו כאב פתאומי שמלמד על סכנה אפשרית, זה יכול להצביע על כאב ראש רגיל, או כאב שנובע ממשהו רציני יותר כגידול או דימום תוך מוחי.

הפתרון: בכל מקרה, אם שמרגישים כאב כזה יש להיבדק מיד על ידי רופא.

7. כאב הבוקר שאחרי

מרגיש כמו: כאב כללי בכל הראש, כמו לחץ פנימי.

הסיבה: אלכוהול בכמות גדולה עלול לגרום לכאב ראש בבקר למחרת. הכאב כללי וכל הראש 'אפוף' ולוחץ.

הפתרון: שימו לב לשתייה שלכם.

8. כאב מקבצי (CLUSTER)

יופיע בהתקפים עזים כ 1-8 פעמים ביום במשך כארבעה שבועות בעונות המעבר וייעלם. כאב קשה חד, מלווה דמעת נזלת ועוד.

* בכל מקרה: כל פעם שמתפתח כאב ראש חדש, יש לשלול גורם נושא סכנה. על כן, אם מתפתח אצלכם כאב חדש, פנו לרופא לבדיקה ואל תנסו לשכך את הכאב בתרופה. הכאב עלול להיות סימן אזהרה.  

 * ייעוץ רפואי דר' אמנון מוסק, סגן מנהל המערך לנוירולוגיה, מרפאה לכאבי ראש ומרפאה להעצמה גופנית, המרכז הרפואי תל אביב, בי"ח איכילוב.