שגיא היה גבר-גבר. הוא היה בן 29, ספורטאי, חזק, ונראה טוב. החיים נראו טובים, עם בת זוג אוהבת, עבודה מסודרת ועתיד ורוד. אבל עכשיו התקרב הסתיו, וככל שהתקרב, החיים כבר לא נראו כל כך טובים. שגיא פחד מאוד מהסתיו.

כל שנה ב-6 השנים האחרונות, עם תחילת הסתיו, היה תוקף את שגיא כאב ראש נוראי. זה התחיל במשהו קטן, איזה אות אזהרה שסימן על הבאות, מעין כאב ראש חלש וקצר. אבל שגיא ידע שזו רק ההתחלה. בימים הבאים החלו להופיע כאבי הראש, בתחילה כל יומיים ובהמשך כל יום ובשיא תקופת הכאב, גם 4 פעמים ביום. הכאב היה בלתי נסבל. זה היה מופיע פתאום, בלי אזהרה, תחושה כזו כאילו מסמר נכנס לך לעין, עם לחץ עצום. בזמן הכאב העין האדימה, דמעה וגם האף נזל. הכאב היה כל חזק ששגיא פשוט לא הפסיק לצעוק והיה כל אותה תקופה באי-שקט נוראי. זה לא היה כאב פשוט. התקפות הכאב נמשכו כשעה לפחות והשאירו אותו פצוע ותשוש, עם תחושת כאב שליוותה אותו משך כל אותו היום. לעיתים הכאב גם היה מעיר אותו משינה. הוא שם לב שאם הוא לא הולך לישון, חלק מההתקפות אינן מגיעות ושגיא פשוט פחד להירדם. כך זה נמשך חודש שלם בלי הפוגה, עם התקפות שגרמו לו לעזוב את העבודה וללכת הביתה בפחד וחשש מתי תקרה ההתקפה הבאה.

שגיא ניסה לקחת משככי כאב שונים שקיבל מרופאים, עבר CT מוח אבל כלום לא התגלה. המזל היה שלאחר שנגמר החודש של הכאב הכל היה חוזר להיות רגיל לגמרי. אבל שגיא נותר עם פחד נוראי מהסתיו הבא.

>> טורה האישי של ד"ר שירלי פרידמן: סיפורה המרגש של הפעוטה שהתאוששה

כאב הראש החזק ביותר שיש לבני אדם

מי שעזר לשגיא הייתה דווקא אורנית, החברה שלו. היא ראתה את הסבל שלו ולחצה עליו להגיע לרופא ולמצות כל דרך עד שיימצא פתרון. כך הם הגיעו אליי. שגיא סיפר לי על הכאב שלו ואני ידעתי בדיוק במה מדובר. שגיא סבל מכאב ראש מקבצי – כאב שתוקף בעיקר גברים, אבל לא ברור בדיוק מדוע. כאב ראש מקבצי קשור לשעון הביולוגי שלנו ולכן תוקף בזמנים מסוימים ובעיקר בסתיו – למשך חודש בממוצע. הוא גם נוהג להתחיל בלילה ולהעיר מהשינה. לאחר כחודש ייעלם כלא היה, עד הפעם הבאה. הכאב המקבצי, אמרתי לשגיא, נחשב לכאב הראש החזק ביותר שיש לבני אדם והסבל ממנו עצום. מצד שני, יש לו טיפול מצוין.

אחד הדברים המעניינים ביותר הוא שהכאב הזה מגיב לשאיפת חמצן. 15 דקות של שאיפת חמצן יכולות להפסיק את הכאב בצורה טובה. אם זה לא עוזר, סיפקתי לו זריקה עצמית נגד כאבים לעת חירום. מעבר לכך, וזה העיקר, התחלנו עם שגיא בטיפול שמטרתו להפסיק לגמרי את הכאב. הוא קיבל תרופות והחל לקחת אותן מדי יום ודיווח כבר אחרי יומיים שהכול נפסק. החיים חזרו למסלולם והשתלטנו על הכאב, אך בסתיו הבא, וגם בזה אחריו, יהיה צורך להתחיל שוב בטיפול.

כאבי ראש הם אחת ההפרעות הקשות ביותר שיש לבני אדם. מצד שני, רבים אינם יודעים שניתן לטפל בהם ולחסוך את הכאב. כיום, גם אם הטיפול 'המקובל' במשככי כאב אינו עוזר, ניתן להציע טיפול במגוון שיטות שנע מתרופות, חסמים עצביים, לימוד שליטה על כאב ואפילו, במקרה הצורך, השתלת אלקטרודות לגירוי עצבי שמשככת כאב. העתיד עוד לפנינו ואין שום סיבה היום להמשיך לסבול מכאב ראש – בסתיו, באביב או בכל זמן נתון. 

* ד"ר אמנון מוסק הוא סגן מנהל המחלקה לניורולוגית ומנהל המרפאה לכאבי פנים והעצמה גופנית במרכז הרפואי איכילוב, תל אביב. 

>> הטור של ד"ר רחל גרוסמן: החיים לאחר גילוי גידול סרטני במוח