לוסיד דרימינג (איור: לי-אור עצמון-פרואין)
ברגע שזה קורה, החלום הופך ללונה פארק תודעתי | איור: לי-אור עצמון-פרואין
יש אנשים שחיים את החלום, פשוטו כמשמעו. קוראים להם אונירונאוטים, והתחביב שלהם בדרך כלל מכונה "חלימה מודעת", "חלימה צלולה", או באנגלית – "Lucid Dreaming". זאת תופעה שקיימת בתרבויות מיסטיות כבר מאות ואלפי שנים, שהוכחה מדעית על ידי חוקרים מאוניברסיטת סטנפורד בשנות ה-80 ושנחקרת כיום על ידי אוניברסיטאות רבות ברחבי העולם.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

בשביל לחוות חלומות צלולים לא צריך להיוולד עם יכולות מיוחדות. כל מה שצריך לעשות זה ליישם מספר טכניקות שמאפשרות לכל אדם להגיע למצב של מודעות בזמן החלום ולשלוט בשטף האירועים שמתחולל בו. ברגע שזה קורה, החלום הופך ללונה פארק תודעתי שבו הכל אפשרי, כולל לעוף.

מיכאל אלבוים, בן 29, יצא לטיסת המבחן הראשונה שלו בשמי החלום הצלול כבר לפני 10 שנים, וכיום הוא מעביר קורסים וסדנאות בנושא. "התחלתי לחקור את זה עם המידע המועט שהיה באינטרנט, ובדיעבד הבנתי שעשיתי כמה דברים שהיו לא נכונים", הוא אומר. "תמיד אומרים שלפני שאתה מנסה להיכנס לחלום צלול, אתה צריך קודם כל לכתוב את כל החלומות שלך ביומן במשך חצי שנה לפחות ויש גם כל מני טקסים לפני השינה. היום אני מבין שבזבזתי את הזמן, לקח לי שנה וחצי עד שהגעתי לחלום צלול והאנשים שאני מלמד אותם יכולים לעשות את זה תוך שבוע-שבועיים, יש גם מקרים שזה לוקח יום אחד".

מה הטריק?
"מבחינתי, הדבר הראשון שצריך ללמוד זה בדיקת מציאות. זאת הבדיקה שעוזרת לך להבין אם אתה במציאות או בחלום, כי כשאנחנו חולמים המוח מפרש את מה שקורה כאמיתי".

איך עושים בדיקת מציאות?
"
הבדיקה הכי נפוצה היא בעזרת טקסט. אתה מסתכל על טקסט, מנסה לקרוא אותו, מסתכל הצידה ומנסה לקרוא שוב. במציאות הטקסט יישאר אותו דבר, בחלום הוא ישתנה, האותיות יתבלבלו פתאום או שהן יהפכו לפרח. יש עוד כל מני בדיקות כמו להסתכל מסביב, לראות ציפור למשל, ולשאול את עצמך אם היא פועלת כמו שהיא צריכה לפעול. בסופו של דבר, הבדיקה הכי פשוטה היא לבדוק כמה אצבעות יש לך. בחלום זה כמעט תמיד מספר שונה מחמש. כדי לחוות חלום צלול צריך לעשות בדיקות כאלה בזמן ערות כל הזמן, כאילו אתה עושה חזרות להצגת תיאטרון, עד שבסוף זה הופך להרגל ואתה תעשה את זה גם בחלום".

אתה זוכר את החלום הצלול הראשון שלך?
"כן. בחלום עשיתי בדיקת מציאות וכשהבנתי שאני בחלום זה הרגיש כמו להיכנס לתוך מים, הכל הופך לגל כזה ונהיה הרבה יותר מציאותי. ברגע שזה קרה נפלתי על הפרצוף והייתי משותק, לא מסוגל לזוז, כאילו איבדתי שליטה על הגוף שלי. אחרי זה התעוררתי ועשיתי 20 בדיקות מציאות והסתובבתי בהלם מכמה שזה היה אמתי, קשה להסביר את זה למי שאף פעם לא חווה. למחרת היה לי עוד חלום צלול והצלחתי לקום מהמיטה, אבל לא הצלחתי לצאת מהחדר אבל היו סורגים שמנעו ממני לצאת מהבית. וככה, במשך השבוע-שבועיים הראשונים היו כל הזמן מכשולים שמנעו ממני לצאת החוצה, וכל יום עברתי עוד מכשול עד שהצלחתי לצאת מהבית ולעוף לאן שאני רוצה. אני חושב שכל המכשולים היו בגלל התהליך הארוך והמסורבל שהיה לי, שכלא אותי והייתי צריך להשתחרר ממנו. אנשים שלימדתי אותם מבינים שהם בחלום צלול וכבר יכולים לעוף ולעבור דרך קירות ולעשות כל מה שהם רוצים".

עוד ב-mako בריאות:
>> שטח ההפקר: מאות גניבות מתרחשות מדי יום בבתי החולים
>> טבעונות זה פשוט: כך תעשו את השינוי
>> שותים הרבה מים כדי להימנע מהנגאובר? זה לא עובד

לנגן על פסנתר ולשכב עם מלאכית

האסוציאציה הראשונה שלנו לגבי חלומות צלולים היא היכולת לעוף. אמנם רובנו זוכרים את החלומות שבהם אנחנו נופלים, אבל מדי פעם משתרבב לו איזה זנב זיכרון של חלום, שבו אנחנו דואים באוויר, חופשיים ונטולי הכבלים הגשמיים המיותרים המכונים "כח כבידה". לפי אלבוים, דווקא תעופה היא החלק הפחות מלהיב בכל העסק הזה של חלומות צלולים. "לעוף זה הדבר האינסטינקטיבי הראשון שעושים, כמעט כולם מנסים לעוף", הוא מסביר "אבל פעם עשינו סקר בפורום שלנו שהשתתפו בו 500 איש ושאלנו מה הדבר הראשון שאתה רוצה לעשות בחלום צלול, ומשהו כמו 80 אחוז ענו שירצו לעשות סקס עם מישהו שאין להם גישה אליו במציאות, בין אם זה סלבריטאי, או מישהי שלא רוצה אותם, או מישהו שמת או לך תדע. אז הרוב עושים את זה בשביל סקס, חלק בשביל לעוף, ואם אפשר אז שניהם ביחד. אין מה לעשות, אלה היצרים הטבעיים שלנו, בחלום אנחנו הופכים לחיות האלה שרוצות לעשות מה שבא להן בלי רציונל".

מיכאל אלבוים  (צילום: צילום ביתי )
ברדת הלילה הוא הופך לכל יכול, לפחות בזמן שהוא ישן. מיכאל אלבוים | צילום: צילום ביתי

יצא לך לעשות סקס צלול?
"בטח, אבל זה משהו שצריך להתאמן עליו הרבה כדי לא להתעורר, ולהתכונן לזה שתתעורר רטוב וכמו שגברים יודעים זה הכי לא כיף בעולם. התפאורה של החלום תמיד מעוצבת לפי מה שאתה מנסה לעשות. אם המטרה שלך היא איזו פגישה אלוהית, כל החלום מקבל אווירה קדושה כזאת. אם אתה בקטע של אקטים מיניים זה נהיה יותר סליזי"._OBJ

יש גם מפגשים מיסטיים בחלומות האלה?
"יש כל מיני מפגשים, להגיד שהם מיסטיים זה כבר עניין של פרשנות. המיסטיקה תטען שאתה מתקשר עם מלאכים, ישויות אור וחוצנים, המדע יטען שאתה מדבר עם התת מודע שלך, עם איזשהו חלק במוח או פוביה שיש לך שהחלום עיצב אותה לדמות שאתה מכיר. למשל אם יש לך פוביה מכלבים יכול להיות שהחלום יעצב את הפוביה בדמות של אמא שלך ואם תדבר איתה היא תפתור לך את הבעיה. המיסטיקה תפרש את זה כחוצן שבא לעזור לך לפתור את הבעיה. אני דוגל בשיטה שכל אחד יאמין במה שעובד בשבילו. אני לא פוסל שום אופציה כי תכלס אנחנו לא יודעים".

בחלומות האלה היתה לך פעם חוויה משמעותית יותר מסקס עם בר רפאלי?
"בוא נראה. הרוב דברים מאוד אישיים, אבל הייתה תקופה שהתחלתי ללמוד פסנתר וזה היה נורא קשה כי כבר הייתי בן 20. רציתי לקבל איזשהו קיצור דרך בחלום. באחד הלילות חלמתי שאני בספריה שהייתה בה דלת מסתורית וידעתי שמאחוריה יהיה פסנתר, פתחתי אותה והייתה שם מלאכית יפהפייה שעזרה לי לנגן בחלום. לא אגיד לך שקמתי כמו בטהובן, אבל זה כן נתן לי המון אנרגיה וחשק להתאמן".

ניסית לשכב עם המלאכית?
"האמת שלא, כל המלאכיות האלה זה משהו מאוד קדוש, אתה מרגיש איזו הילה עצומה, אתה לא רוצה לעשות איתן אקטים מיניים. זה משהו שונה לגמרי. סקס זה עם הבחורה שהיית מאוהב בה כל החיים שלך".

מה החוויה הכי משמעותית ששמעת בחלום צלול?
"אחד הסיפורים הכי מדהימים זה בנושא של חלומות משותפים. הייתה לי תלמידה שנסעה לטיול בתאילנד עם בתה, ובלילה הן ישנו יחד באיזו אכסניה. האמא נכנסה לחלום צלול שבו חלמה שהיא שולפת את הבת מהגוף שלה והן מטיילות ביחד, אוכלות צמר גפן מתוק, עפות לים וחוזרות למלון. בארוחת הבוקר הילדה סיפרה לאמא שהיה לה חלום מוזר שבו הן אכלו צמר גפן מתוק ועפו לים והכל. האמא הראתה לה את החלום שהיא רשמה ביומן והן היו בשוק. תמיד שמעתי על התופעה הזאת  של שני אנשים שחווים בדיוק את אותו דבר בחלום, אבל לי אישית זה לא קרה".

אחת השאלות שלמדע אין ממש תשובה לגביה היא למה אנחנו בכלל חולמים?
"זאת שאלה שהמדע שואל את עצמו כל הזמן, ויש המון תאוריות. התאוריה שלי ששואבת מהכל, קצת מהמיסטיקה וקצת מהמדע, היא שאתה תופס הרבה דברים בחושים שלך כל היום, המוח שלך מתמלא בדברים, והחלומות הם – סלח לי על הביטוי - סוג של החרבון של המוח. המוח צריך לחרבן, הוא מקפל את כל הבגדים ומכניס לארון. לדעתי חלומות בלבד זה מה שטוען את המוח שלנו כדי שלא נהיה עייפים, לא השינה. בגלל זה ביהדות אומרים שחלום זה משורש החלמה. בעצם החלומות נועדו לשמור עלינו שפויים, אפשר לומר".

>> לכל כתבות "על קצה החוויה האנושית"