כן, אנחנו יודעים שהחזיה שלכן פוגשת את מכונת הכביסה רק פעם בשנה. וכן, גם אנחנו לא החלפנו כריות בערך אף פעם. אבל מתברר שחיידקים ובקטריות נמצאים בכל מקום, אפילו בפריטים שהכי קרובים אלינו. מה אפשר לעשות כדי להימנע ממחלות לא רצויות? לנקות, ולעיתים תכופות. ההוראות המדוייקות לפניכם.

פריט: טלפון נייד

כל כמה זמן צריך לנקות: כל יום

מחקר מראה כי אנחנו נוגעים בנייד שלנו לפחות 150 פעם ביום, מחקר אחר מצא כ-7,000 סוגי בקטריות על 51 טלפונים ניידים שנדגמו. אם נשלב את שני המחקרים האלה המסקנה היא ברורה - הטלפון שלנו פשוט מטונף. כדי לא לתת לבקטריות הזדמנות להתפתח, נקו את הטלפון שלכם על בסיס יומי עם מגבונים אנטי בקטריאליים.

פריט: מצעים

כל כמה זמן צריך לנקות: פעם בשבוע

החלפת מצעים למיטה היא פעולה כל כך נדירה אצל רוב האנשים, שהם אפילו לא זוכרים מתי בפעם האחרונה הם עשו אותה. עם זאת, דווקא במיטה שלנו אנחנו משירים כל יום אלפי תאי עור, שיערות ואפילו רוק. לא רק שזה לא הגייני, אלא שזה מושך את קרדית האבק, שיכולה לגרום לתגובה אלרגית כמו גירוד ופריחה. כדי להרוג את הבקטריות, מומלץ להרתיח את הסדינים פעם בשבוע, וכדאי גם לייבש אותם בשמש כדי להרוג את הבקטריות הנותרות.

>> המדריך לחיים בריאים יותר

פריט: כריות

כל כמה זמן צריך לנקות: כל שלושה חודשים

אם חשבתם שהמצעים שלכם מלוכלכים, חכו שתשמעו מה מסתתר לכם בתור הכרית. רופאים מצאו כי עד שליש ממשקל הכרית שלכם הוא למעשה עור מת וקרדיות אבק, וגרוע יותר מזה, הכרית שלכם היא מצע לעד 16 סוגים של פטריות. בקיצור, כדאי לעשות עם זה משהו. את רוב הכריות הסינטטיות ניתן להכניס למכונת הכביסה, וכדאי לעשות זאת כל שלושה חודשים. בנוסף, ניתן להשתמש בציפית אנטי אלרגנית כקו הגנה נוסף מפני הבקטריות.     

אין תמונה
המיטה שלכם היא כר פורה לבקטריות

פריט: ג'ינסים

כל כמה זמן צריך לנקות: פעם בחמש לבישות

כדי לשמור על הצבע והסיבים שלהם, מומלץ שלא לכבס ג'ינסים בחום גבוה. אז איך בכל זאת נפטרים מהבקטריות? שימו את הג'ינס בתוך שקית פלסטיק, והניחו במקפיא ללילה, זה אמור להספיק.

פריט: חזיות

כל כמה זמן צריך לנקות: פעם בשתיים-שלוש לבישות

למרות שאף אחת מאיתנו לא מכבסת את החזיות שלה בתדירות גבוהה כל כך, תודו שזה לא ממש מפתיע אתכן שצריך לעשות את זה, והרבה. האזור של מתחת הזרועות ומתחת לחזה הוא אזור מיוזע במיוחד, לכן כדאי לכבס את החזיות לעיתים תכופות יותר מהנהוג. אבל דווקא יש לנו תירוץ ממש טוב, כי כביסה מרובה של החזיות תגרום להתבלות הגומי של החזיה. אבל גם לזה יש לנו פיתרון: כבסו את החזיות ביד ולא במכונת הכביסה.

פריט: פיג'מה

כל כמה זמן צריך לנקות: פעם בשתי לבישות

כביסה תכופה לפיג'מה מתחברת לעובדה שאתם ישנים על הסדינים והכריות שהוכחו כמלאים בבקטריות. חוץ מזה, אנחנו מזיעים הרבה בלילה, בעיקר בחורף כאשר אנחנו לובשים פיג'מות עבות ומתכסים בשמיכת פוך. אז אל תתעצלו ואחרי שלבשתם את אותה הפיג'מה פעמיים, תשלחו אותה לכביסה.

מפונקת (צילום: jupiter images)
מי מכבס את הפיג'מה שלו פעמיים בשבוע? | צילום: jupiter images

פריט: מגבות מטבח

כל כמה זמן צריך לנקות: לאחר כל שימוש

מגבות מטבח הן בערך הדבר הכי מזוהם שיש, ומהוות מקור לרוב הזיהומים הבקטריאליים במטבח שלכם. בדגימה של מגבות מטבח משומשות נמצאו סוגים שונים של חיידקים לרבות חיידק האי קולי. חיידקים מסוג זה מתרבים במהירות רבה, לכן חשוב לכבס את המגבות לעיתים כמה שיותר תכופות. בכדי להרוג את החיידקים יש לבצע אחת מהפעולות הבאות, הרתחה של המגבות או השרייתן בכלור.

פריט: ארנקים ותיקי יד

כל כמה זמן צריך לנקות: כל שבוע

ארנקים ותיקים הולכים איתנו לכל מקום ואנחנו נוגעים בהם לאורך כל היום. גם אם אנחנו שוטפים ידיים באופן קבוע, אנחנו תמיד בסכנה להזדהם מהכסף שלנו. בדגימה שהתבצעה במכללה בקליפורניה נמצא כי 80 אחוז מהשטרות שנבדקו נשאו את חיידק האי קולי, לעומת כמחצית מכרטיסי אשראי שנבדקו.

חוץ מהכסף, גם הארנקים והתיקים עצמם נושאים זיהומים, משום שאנחנו מניחים אותם בכל מקום אפשרי. חישבו על כמה פעמים הנחתם את התיק שלכם על הרצפה באוטובוס, או בשירותים ציבוריים ואז על המיטה שלכם. ובעיקר משום שהם איתנו כל הזמן, חשוב לנקות את התיקים והארנקים שלנו בכל שבוע.

>> לעוד כתבות בריאות
וגם: ממה צריך להיזהר בשירותים הציבוריים?

(מקור)