להזעה תפקיד חשוב בוויסות חום הגוף, בשמירה על לחות העור ובמאזן המלחים של הגוף. מקובל להבחין בין הזעה הקשורה לחום הנשלטת על ידי חלק במוח הנקרא היפותלמוס לבין הזעה רגשית הנשלטת על ידי קליפת המוח הגדול.

הפקודות מהמוח עוברות דרך מערכת הולכה הנקראת המערכת הסימפטטית אל בלוטות זיעה מסוג הנקרא אקריני, שם מופרש חומר הנקרא אצטיל-כולין, הגורם להפעלת מערכת הפרשת הזיעה. ישנו ריכוז בלוטות זיעה אקריניות הקשורות בעיקר להזעה הרגשית בכפות הידיים, כפות הרגליים ובמידה מסוימת גם בבתי השחי. 

סוגי הזעת יתר

לעיתים ישנו שיבוש במערכת ההזעה ועלולה להיווצר תופעה של הזעת יתר. אנו מבחינים בין הזעת יתר ראשונית להזעת יתר משנית: הזעת יתר משנית היא בדרך כלל מפושטת ויכולה להופיע על רקע מצבים רפואיים שונים כמו זיהומים, יתר פעילות של בלוטת התריס, תרופות שונות, פגיעות במערכת העצבים ואף גידולים שונים.

לעומת זאת, הזעת יתר מקומית ראשונית היא מצב שבו ישנו שיבוש באותות העצביים הגורם להזעה עודפת באזורים מסוימים, בעיקר בכפות הידיים, בכפות הרגליים ובבתי השחי, שאינה תואמת את החום בסביבה או את המצב רגשי. התופעה מופיעה בדרך כלל בגיל צעיר מאוד, היא דו-צדדית ואינה מופיעה בזמן שינה. פעמים רבות נמצא את התופעה אצל בני משפחה נוספים.

כפות רגליים (צילום: tucker good on unsplash)
תלונה על החלקה בזמן ההליכה | צילום: tucker good on unsplash

הזעת יתר מקומית ראשונית גורמת בראש ובראשונה לאי נוחות חברתית. כתמים גדולים עשויים להופיע על הבגדים וכן ישנה מבוכה והימנעות מלחיצת ידיים או ממגע פיזי אחר. לעיתים קרובות, הזעת יתר בכפות הידיים גורמת לקשיים בבית הספר כדוגמת קושי באחיזת העיפרון, הרטבת הדף שעליו כותבים, קושי בביצוע פעולות עדינות הדורשות אחיזה איתנה ויבשה ואף החלקת חפצים מהידיים. בהזעה בכפות הרגליים ישנה השארת סימני כפות רגליים על הרצפה, ובילדים צעירים בראשית ניסיונות ההליכה בולטת התלונה על החלקה בזמן ההליכה.

טיפולים בהזעת יתר

ישנם טיפולים שונים בהם ניתן לשפר את מידת הפגיעה באיכות החיים:

טיפול בניתוח

הניתוח הוא האמצעי היעיל ביותר להפסקת הזעת היתר והוא מיועד לכפות הידיים ובמידה מסוימת גם לבית השחי. הניתוח מבוצע בשיטה תורקוסקופית - כלומר על ידי יצירת פתח מתחת לבית השחי שדרכו מוחדרת מצלמה לחלל בית החזה, ובעזרת מכשיר מיוחד מתבצע חיתוך של שרשרת העצבים הסימפטטית. הפעולה מתבצעת בשני הצדדים וכפות הידיים מתייבשות כמעט באופן מיידי. ההחלמה מהניתוח לא נחשבת קשה אך דורשת אשפוז להשגחה למשך יום אחד. לטווח הארוך, אחוזי החזרה לאחר הניתוח נמוכים ביותר (2-1 אחוזים) ושביעות הרצון גבוהה ביותר.

חשוב לציין כי לאחר ניתוח סמפטקטומיה עשויה להופיע תופעה הנקראת "הזעה מפצה" באזורים אחרים בגוף. לפני הניתוח קשה לנבא אצל מי תופיע ההזעה המפצה, ובדרך כלל היא אינה משמעותית, אבל בכ-20 אחוזים מהמנותחים ישנה הזעה מפצה משמעותית. ניתוח סימפטקטומיה דורש מכשור וניסיון מתאימים.

תכשירים מקומיים

בצורת משחה או ספריי המבוססים בדרך כלל על מלח אלומיניום. היונים של המתכת פוגעים בתאי האפיתל שבצינוריות הזיעה וחוסמים אותן לכמה שעות. טיפול זה מיועד למצבים קלים יחסית.

הזרקת בוטוקס

רעלן הבוטולינום חוסם את הפרשת החומר אצטיל-כולין מקצה העצב ובכך מפחית משמעותית את ההזעה באזור ההזרקה. הטיפול דורש אלחוש מקומי, השיפור מתחיל בחלוף ימים ספורים ונמשך כחצי שנה ואף מעבר לכך.

בוטוקס לידיים
בוטוקס לכפות הילדיים. עמיד לחצי שנה

יונטופורזיס

קיימות ערכות לשימוש ביתי ומיועדות לטיפול בכפות הידיים והרגליים. המטופל מניח את כפות ידיו או רגליו בקערה המכילה מי ברז והמכשיר שולח זרם ישיר חלש היוצר חמורים מיוננים המשפיעים על ירידה בהזעה. יש לבצע את הטיפול כמה פעמים בשבוע למשך שבועות ספורים עד להגעה לתוצאה הרצויה ואז להמשיך בטיפול אחזקתי בתדירות נמוכה יותר.

חימום בגלי מיקרו

מיועד בעיקר לבית השחי. החום הנוצר מגלי המיקרו הורס את בלוטות הזיעה בבית השחי וכך מונעים את ההזעה. גם הליך זה דורש אלחוש מקומי והוא כולל שני טיפולים בהפרש של כמה חודשים.

* ד"ר אושר כהן הוא רופא בכיר במחלקה הכירורגית במרכז שניידר לרפואת ילדים

>> ריח של זיעה: כל מה שצריך לדעת על התופעה

>> 17 דברים שרק מי שמזיע המון יכול להבין

ד"ר צחי וידר, מומחה בכירורגיה כללית ובהזעת יתר, מפרט על שני טיפולים לא פולשניים:

למזיעים בבית השחי: MiraDry

המכשיר, המתאים לנשים וגברים מגיל העשרה, מבצע חימום מבוקר באמצעות אנרגיה אלקטרומגנטית, העוזרת להמס ולהספיג את בלוטות הזיעה בבתי השחי – בלוטות שאין להן כל ערך תפקודי או בריאותי לגוף. טיפול זה הינו הטיפול היחיד המוצע המטפל גם בתופעת ריח הזיעה: נוסף להמסת הבלוטות האקריניות (האחראיות לנוזל הזיעה), המכשיר ממס את הבלוטות האפוקריניות (האחראיות לריח) בהליך הכולל שני טיפולים. תופעות הלוואי לטיפול כוללות בעיקר אודם ונפיחות באזור המטופל, והן קלות וחולפות תוך כמה ימים עד שבוע.

למזיעים בכפות הידיים:  PalamaDry

המכשיר, שתפעולו קל ופשוט, מתאים לשימוש ביתי, מתבצע פעמיים בשבוע למשך 15 דקות ללא כאבים, וברוב המקרים תחושו בהבדל משמעותי כבר מן הטיפול הראשון. ניתן להתאים את השימוש במכשיר לכל גיל, כולל ילדים, באמצעות התאמת העוצמות.