אנשים שחווים לעתים קרובות כאב ראש ובמיוחד אלו הסובלים ממיגרנה נוטים להיות מושפעים בקלות משינויים בהרגלי החיים כמו שעות השינה, זמני הארוחות ושתיית קפה. על פי רוב סדר היום שלנו די קבוע. אנו מתעוררים בשעה מסוימת פחות או יותר והולכים לישון בשעה קבועה. למעשה אנחנו פועלים לפי מנגנון של שעון פנימי, ביולוגי, המצוי בתוך המוח. כאשר אנו מבצעים חריגה מהשעון הפנימי שלנו, הדבר עלול לגרום לשינויים שיתבטאו בהתפתחות כאבי ראש מציקים. 

עקבו אחרינו בפייסבוק ותקבלו את כל הכתבות ישר לפיד >

הסיפור של שולי

הנה מקרה קיצוני יחסית שהגיע אלי לקליניקה וכנראה לא מעט אנשים יזדהו איתו. כל השנה שולי חיכתה לחופש סוכות. המשפחה החליטה לצאת לטיול קצר באירופה ובשביל שולי, עם כל הלחץ בעבודה ועם כל עבודות הבית, המשפחה והמתח בכלל, הנסיעה הזו הייתה משהו לחכות לו.

הכול הלך לפי התוכנית. המועד הגיע, הטיסה עברה בשלום והם מצאו את דרכם לכפר ולמלון. מקום משגע בדיוק כמו שהיא חלמה. אבל דווקא אז משהו השתבש. כאבי ראש הם אינם דבר חדש עבור שולי, מדי פעם היו תוקפים אותה כאבי ראש, שהגיעו עד הקאה, לכן לחופשה היא יצאה מצוידת בתרופות. אבל הפעם זה היה משהו אחר. הכאב החל בצהריים, אחרי ארוחה מצוינת ושינה טובה. הוא היה חזק, גרם להקאה ושולי לא הצליחה לעמוד על הרגליים. שולי ביטלה את הנסיעה המתוכננת והלכה לשכב. אבל גם זה וגם התרופות שלה לא עזרו הפעם. הכאב נמשך ורק לאחר שקראו לרופא המלון שנתן לה זריקה נגד כאב היא נרגעה מעט ונרדמה. אז מדוע דווקא בחופש, ובכיף הכי גדול, מתעורר לו הכאב?

עוד ב-mako בריאות:
>> כל היתרונות הבריאותים של הדבש
>>מה תורם לקמטים על הפנים?
>> מדענים: צפויה ירידה דרמטית במספר הנשים בעולם

גבר שיכור (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
לכל מסיבה יש מוצאי מסיבה | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

כאב ראש של סוף השבוע

תופעה זו מוכרת גם בסופי השבוע כאשר הולכים לישון מאוחר לאחר בילוי וקמים למחרת בשעה מאוחרת. המחיר של השינוי בשעון הביולוגי יכול לגרום לכך שתתעוררו עם כאב ראש בשבת בבוקר. גם אחרי ימים של טיולים זה עשוי לקרות, כאשר אנו הולכים לישון ומתעוררים בשעות לא רגילות.

גורם נוסף שעלול להשפיע על המרגש הן הארוחות. בעוד שמרבית האנשים שומרים על סדר ארוחות פחות או יותר קבוע, והכוונה אינה לכמות האוכל אלא למועדי האוכל, הרי שבחגים, ארוחות הבוקר נערכות במועדים אחרים ודבר זה שוב עלול לגרום להתפתחות כאב ראש. הקשר בין שינוי במועד הארוחות מוכר היטב למי 'שפספס' ארוחה וכעבור כמה שעות שם לב להתפתחות של כאב ראש.

לצרכני הקפה קורה דבר דומה. בחיי היום יום אנו רגילים למועדים די קבועים של שתיית קפה. בימים שאנחנו יוצאים לטיולים כמובן שחל שינוי במועדים אלו. אנו לא ממש עצמאים, לא תמיד אנו יכולים להכין קפה ולעיתים הקפה במזנון יקר, אז מוותרים או שותים פחות. הקפאין המצוי בקפה ובתה, מוכר כגורם שהימנעות ממנו אצל מי שרגיל לצרוך קפה, גורמת להתפתחות כאב ראש.

מה הפתרון?
הקפידו על סדר יום קבוע, גם בטיול. התעוררו באותה שעה שאתם נוהגים להתעורר ביום יום ולכו לישון באותה שעה. בהתאם, כדאי לשמור על סדר הארוחות ושתיית קפה. לא בהכרח צריך לשבת במסעדה אלא לעיתים מספיק פרי או כריך לפתור את הבעיה.

כמובן שזה לא ממש כיף להתעורר כך בחופשה ולכן פתרון הביניים הוא להתעורר בשעה הרגילה שלכם, לאכול ולשתות כמו שהייתם עושים בבית ואז אפשר לחזור למיטה ולנוח או אפילו לישון עוד קצת. עם קצת ניסיון תלמדו עד כמה אפשר למתוח את החבל ומה בדיוק אתם צריכים לעשות כדי למנוע את התפתחות הכאב.

אישה מכסה את פניה בידיה (אילוסטרציה: abigail keenan, unsplash)
הכאבים יכולים להרוס את החופשה | אילוסטרציה: abigail keenan, unsplash

מאמץ שרירי

תאמינו או לא, לרבים נגרמים בטיולים כאבי ראש בגלל מאמץ שרירים. לא כולנו רגילים לסחוב ולהרים משאות. בטיול לעומת זאת אנו סוחבים מזוודות שיכולות להגיע למשקל של מעל 20 ק"ג. הרמת המזוודה לתוך המכונית ומהמכונית, במלון ואפילו הרמת תיקי היד גבוה לאכסון במטוס מהווה עומס שרירי ניכר, אצל מי שאינו רגיל במאמץ כזה. זה כמו להיכנס פתאום לחדר כושר ולהתחיל במרץ להרים משקולות של 10-20 ק"ג..

מאמץ כזה עלול לגרום להתפתחות מתח (שריר תפוס) בשרירי השכמות והכתפיים ולהביא להקרנות של כאבים לשכמות, כתפיים או לעלות לכיוון הראש ולהגיע אפילו עד לעיניים. בנוסף, אם הטיסה ארוכה ואתם נדרשים לשבת שעות ארוכות, כדאי לבצע מעט הליכות ומתיחות. לעיתים המיטה והכרית במלון לא ממש נוחות לכם, ואתם עלולים שוב להתעורר עם כאב ראש.

מה הפתרון?
להשתמש במזוודות ותיקים שיש להן גלגלים. להרים כל מזוודה או תיק במשותף עם אדם נוסף, להיעזר בסבלים אם ניתן ולהימנע ככל שאפשר מלהפוך את הטיול לקורס מזורז בחדר כושר... כמו כן, מומלץ לבצע באופן יזום מתיחות עדינות ולשחרר שרירים עוד לפני שנתפסים. 

אישה בתוך מזוודה  (צילום: By Dafna A.meron, shutterstock)
תעזבו אותי בשקט! | צילום: By Dafna A.meron, shutterstock

מתח נפשי

כאבי ראש לא נגרמים באופן ישיר ממתח נפשי. מצד שני, אצל לא מעט אנשים, מתח נפשי והתרגשות יכולים לעורר התקף של כאב ראש. אמנם טיולים וחופשות נחשבים לגורם מרגיע, אבל כולנו מכירים את המתח שיש לפני הגעה לשדה התעופה, לפני עלייה למטוס עם כל המטלות שבדרך להגיע לרכבת או למצוא מלון וכו'. בנוסף, יש לעיתים מצבים שהשהייה עם אנשים זרים בטיול מאורגן ולעתים חוסר פרטיות, גם עם בני המשפחה, גורמת למתח וויכוחים.

מה הפתרון?
היו מוכנים שטיול יכול להיות גם דבר 'מלחיץ', וברגע ששמתם לב שזה קורה לכם, קחו פסק זמן, התנתקו מעט ואל תתנו למתח וללחץ להתפתח. אם אתם רגישים לשינויים וקשה לכם להירדם במקום זר, לא לעשות חשבון ולקחת כדור שינה. בכל זאת זוהי החופשה שלכם.

למידע וקריאה נוספת על כאבי ראש 

ד"ר אמנון מוסק, סגן מנהל המערך לנוירולוגיה, מרפאה לכאבי ראש ופנים, המרכז הרפואי תל אביב