אחד הסימנים הראשונים לכך שהטמפרטורות עולות הוא נעלי האצבע שתראו ברחוב. הן קלות וקלילות, מאווררות ונוחות, אבל יש להן צד אפל: הן יכולות לגרום לנזקים רבים לכפות הרגליים. "בזמן ההליכה, כאשר לכף הרגל אין מצע יציב דיו כדי ללכת נכון, לשמור על איזון ולמנוע תזוזה של הנעל - או במקרה הזה, כפכף - תבנית ההליכה שלנו משתנה, וכתוצאה מכך מופעלים עומסים על מערכת השרירים, הגידים והעצמות", מסביר ד"ר גילי גנוט, אורטופד באסף הרופא ובמרפאה הירוקה של שירותי בריאות כללית בכפר סבא. "בגלל חלוקת עומסים שאנו לא רגילים בה הדבר עלול ליצור כאבים, דלקות או פגיעות".

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

מהן ההשלכות של נעילת כפכפי אצבע?

"כפכפי אצבע הן פתוחות ובעלות בסיס גמיש ולא נוקשה. הפרדת הבוהן הגדולה משאר בהונות הרגליים לא מזיקה. אך כתוצאה מכך שהמצע דק וגמיש, מה שמחייב את כף הרגל והבהונות להחזיק אותו יותר צמוד אליה, נעילת הכפכפים עלולה לגרום לכאבים בכף הרגל ולפגיעות ולדלקות בגידים. נעל פתוחה אחרת, שגם בה יש הפרדה של הבוהן, אך המצע שלה הוא קשיח והסוליה עבה, לא תיצור את אותן הבעיות והכאבים".

האם זה תלוי בפרמטרים נוספים כמו משקל הגוף או משך נעילת הכפכפים?

"ככל שאנשים ינעלו יותר כפכפי אצבע, הסיכוי שלהם לפתח דלקות או כאבים ברגליים עולה. בבסיס ההתפתחות, כף הרגל של האדם הקדמון הייתה יחפה. אך כיום, מערכת הגידים, השרירים והעצבים לא רגילה להתמודד עם משטחים לא מאוזנים. כשיש לכפות הרגליים תמיכה טובה, אין פגיעות מיוחדות אבל ברגע שהקיץ מגיע ועוברים להליכה ללא מערכות תמיכה, מפעילים מערכות שונות וככל שמשקל הגוף כבד יותר העומסים על המפרקים גבוהים ועולה הסיכוי לדלקות וגידים".

בנוסף, כאשר הנעל פתוחה, הרגל חשופה יותר למפגעים סביבתיים - כמו חפצים כבדים שיכולים ליצור חתכים או שברים. "אנחנו רואים את זה יותר בקיץ, אבל זה נכון לגבי כל הנעליים הפתוחות. בנוסף, אבנים או חפצים חדים חודרים דרך הסוליה ופוצעים את כף הרגל, מה שמחייב טיפול אנטיביוטי בגלל חיידקים ששכיחים בגומי".

צעירים בחוף ים, כפכפים (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
לחוף הים מילא, אבל לא מומלץ לנעול כפכפים באופן יומיומי | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
 

>> עוד בmako בריאות:
נמאס מכפיפות בטן? 10 תרגילים יעילים יותר
איך מנצחים את הסרטן בלי רופאים?
מה ישיבה מול המחשב עושה לעיניים שלכם?

אצבע או עקב

מה מזיק יותר: נעלי עקב או נעלי אצבע?

"נעלי עקב גרועות יותר, ולו בשל אחת הסיבות הידועות: החלק הקדמי שלהן צר, מה שמפעיל לחץ על החלק הקדמי של כף הרגל ועלול לגרום לעיוותים באצבעות כף הרגל כמו הלוקס ואלגוס – כאשר הבוהן נוטה פנימה וזה יוצר דלקת ואודם בחלק הפנימי והמרוחק", מסביר ד"ר גנוט. "העובדה שהולכים על עקב גבוה, שהוא בדרך כלל מאוד דק, מחייב הפעלה מאוד אינטנסיבית של מערכת השרירים והגידים של כף הרגל. לאחר מספר שעות הליכה הסיכוי לפתח כאבים ודלקות הוא הרבה יותר גבוה מאשר הליכה עם כפכפי אצבע שלא מפעילים לחץ על הבהונות. אם כבר, אז מבחינה אורתופדית לנשים עדיף לנעול כפכפי אצבע". 

מה מומלץ לנעול בקיץ?  

"חשוב בימי הקיץ לנעול נעליים נוחות, פתוחות אך עם סוליה עבה ותומכת בכף הרגל ובקרסול. חשוב שהמדרס שדורכים עליו יהיה נוח לדריכה, שכף הרגל תרגיש חופשיה ונוחה ושבסוף יום עבודה לא יהיו כאבים". 

עד כמה כפכפים מזיקים לילדים?

"בגלל שילדים יותר גמישים ויכולת ההסתגלות שלהם גבוהה יותר, הסיכוי לכאבים ודלקות הוא נמוך יותר. אבל מאידך, הסיכון גדול יותר לפציעות חיצוניות בגלל שהנעל לא מוגנת", מסביר ד"ר גנוט.

>> המדוזות הגיעו: תרופות סבתא במקרה של עקיצה