אחת מההשפעות הקשות של מגפת הקורונה היא לא רק המחלה, אלא גם הפחד שהיא יוצרת אצל קשישים, וההסתגרות שנדרשת מהם לפרק זמן ארוך בביתם. קשישים רבים חוששים לצאת מביתם כבר תקופה ארוכה, ואפילו לא מגיעים לטיפולים שגרתיים בבתי החולים, מה שגורם להזנחת בריאותם. עמותת "לראות", העוסקת בחקר בריאות העין ומניעת עיוורון בישראל, החליטה לקחת את המושכות וליזום פרויקט בו מגיעים רופאי עיניים עד לביתם. "אנחנו מצילים את ראייתם של קשישים רבים", מסבירה נדין הולנדר, מנכ"לית העמותה ומדגישה: "אין יום בו אנחנו לא מקבלים פנייה לביקור בבית".

הרעיון מאחורי הפרויקט הוא להביא את המרפאה אל הקשישים. "בזמן הקורונה רוב הקשישים, כמו רוב עם ישראל, נשארו בסגר בבית ונמנעו מלהגיע לרופאים. קשישים רבים לא יצאו בכלל מהבית", מתארת הולנדר ומסבירה, "נוצר צורך בשירות חדש - אנחנו נגיע לקשישים הביתה ונביא רופא עד אליהם. גם אם יש קורונה זה לא אומר שאין בעיות ראייה".

במסגרת הפרויקט, מגיעים רופאי עיניים למרכזי יום, בתי אבות, ומאז הקורונה גם לבתים בכל רחבי הארץ. "אנחנו בדרך כלל מגיעים לקשישים שמרותקים לביתם, אבל גם לנכים ואנשים מוגבלים שלא יכולים לצאת מהבית", היא מספרת, "מגיע רופא עם כל הציוד הרפואי הנדרש והוא עושה בדיקה מקיפה של בעיות הראייה ובוחן אם מדובר בבעיית משקפיים או אם מדובר בבעיות רפואיות שניתן לטפל בהן במקום".

ולצד זאת, היא מחדדת: "כמובן שאם יש צורך בניתוח קטרקט לא נוכל לבצע אותו במקום והמטופל יהיה חייב למצוא הסדר כדי להגיע לבית החולים. כלומר, הרופא נותן הפנייה ואיתה המשפחה יכולה להמשיך הלאה". 

בדיקת ראייה לקשיש (צילום: עמותת "לראות")
בדיקת ראייה לקשיש בביתו במסגרת שירות "רופא עד הבית" | צילום: עמותת "לראות"

בזכות היוזמה: 20% מהקשישים שנבדקו ניצלו מעיוורון ומאובדן ראייה"

הפרויקט מצליח להציל קשישים מעיוורון. "בדקנו אלפי קשישים במהלך השנים האחרונות ובערך 20 אחוז מהם ניצלו מעיוורון ומאובדן ראיה", היא מספרת, "היום הרפואה מאוד מתקדמת ו-80% ממקרי העיוורון ניתנים לטיפול".

הפרויקט מורכב מרופאי עיניים המתנדבים למען הקשישים. "יש חשיבות לרפואת הקהילה. זהו חלק מהמקצוע של הרופא אליו אתה נדרש", מסביר אחד מהרופאים המתנדבים, ד"ר גיא תם, רופא עיניים בכיר ביחידה לנוירואופטלמולוגיה ובמחלקת עיניים בביה"ח שיבא תל השומר. "חלק מהמקצוע שלי כרופא זה להעניק טיפול לכולם, בין אם הם יכולים להגיע לבית החולים ובין אם לא".

לתרומות לעמותת "לראות" לחצו כאן> 

לדבריו, יש חשיבות רבה לרפואה מניעתית. "חלק מרפואת העיניים היא גם רפואת שגרה מניעתית. אנשים עם סכרת, יתר לחץ דם או מחלות עיניים כמו גלאוקומה צריכים מעקב פעם בשנה או חצי שנה. אנשים מבוגרים שקשה להם לצאת מהבית יכולים לוותר על המעקב הזה ובעקבות כך להפגע מחוסר בדיקה", הוא מסביר ומדגיש: "יש חשיבות מאוד גדולה לנושא הזה. בבית שלהם אנחנו בודקים את כל מה שהיינו בודקים אם היו באים למרפאה".

ד"ר תם חווה מספר רגעים מרגשים במהלך הטיפולים אליהם הגיע. "באחד מהביקורים הגעתי לבדוק אישה מבוגרת, וזיהיתי שזו מישהי שטיפלתי בה במרפאה הרבה מאוד שנים ומתי שהוא הפסיקה לבוא כי לא יכלה לצאת מהבית", הוא מספר ומרחיב, "היא ראתה רק בעין אחת, והתחילה לראות מטושטש גם בעין השנייה. אחרי שבדקתי אותה גיליתי שהעדשה שלה זזה ממקומה והפניתי אותה לניתוח דחוף. בזכות הטיפול הזה הצלנו את העין שלה והיא חזרה לראות".

"האוכלוסייה היום הולכת ומזדקנת ולפעמים אנחנו מגיעים למצבים קשים מאוד", מוסיפה הולנדר, "הגענו לבקר בבאר שבע אישה בת 94 שגרה בקומה שלישית בלי מעלית, כשהיא מרותקת לביתה מזה 4 שנים. היא סבלה מגירוד בעיניים, בדקנו אותה והתגלה יובש מאוד חריף בעיניים. יכולנו לעזור ונתנו לה המלצה על טיפות מלאכותיות". 

קול קורא לציבור: "התרומה הקטנה של כל אחד יכולה לעזור לנו להמשיך עם הפרויקט הכה חשוב הזה"

הביקורים לפעמים מצליחים לסייע גם לבדידותם. "הם תמיד מאוד שמחים ומוקירים תודה. בנוסף לטיפול, הם מיד מתחילים לספר על הבית שלהם, ונלווים לזה כל מיני סיפורים שהם מעבר לבעיה הרפואית. ככה אתה מספק להם גם קצת מעבר לפתרון הרפואי", מתאר ד"ר תם ומדגים: "הגענו לבית של קשיש בזמן הקורונה והוא התחיל לספר לנו על איך עלה לארץ ואת קורות חייו". 

עוד מציין ד"ר תם כי הוא רואה בפרויקט פוטנציאל רב. "ככל שיותר אנשים יתנדבו וככל שהפרויקט הזה יגיע לאנשים שבאמת צריכים אותו, נוכל להציל ראייה של עוד אנשים. לפעמים אנחנו יכולים בבדיקת עיניים לגלות שינויים שלא קשורים רק לעיניים כמו סכרת. זה מאוד חשוב שאנשים ידעו שיש את האפשרות הזו ואני מאוד מקווה שהפרויקט הזה יצליח כדי שנוכל לעזור לאנשים שיותר קשה להם להשתמש במערכת הציבורית הרגילה".

כדי להצליח להוזיל את הטיפול בעבור מעוטי יכולת, עמותת "לראות" פתחה בקמפיין לגיוס המונים שנמצא בעיצומו עד סוף חודש אוקטובר. "המטרה שלנו היא לגייס מאה אלף ₪ מהציבור כדי לממן את הפרויקט לתת הנחות לאנשים שלא יכולים לשלם עבורו", מספרת הולנדר, "הגענו כבר ל-75 אחוז מהיעד, ואנחנו מקווים להגיע אליו בשבועיים הקרובים. התרומה הקטנה של כל אחד יכולה לעזור לנו ואנחנו קוראים לציבור לתרום לפרויקט החשוב הזה".

לתרומות לעמותת "לראות" לחצו כאן> 

"אובדן הראייה לא חייב להיות חלק מההזדקנות. אנשים יכולים להזדקן עם עיניים בריאות, אבל הם צריכים להיות מודעים לכך שאם יש בעיה בראייה, עליהם ללכת להיבדק או לקרוא לשירות כמו שאנחנו מציעים", מסכמת הולנדר.