השתלות שיער בטורקיה הפכו לתופעה נפוצה בקרב גברים ישראלים, אולם בשנה האחרונה מסתמן טרנד חדש, כאשר מאות ישראלים טסו למדינה לעבור בה השתלת שיניים. סיבה מרכזית לכך היא שבטורקיה מחיר ההליך הרפואי זול באופן משמעותי מאשר בארץ, כאשר בארץ רק עלות של שתל אחד נעה בין 5,000 ל-10,000 שקל בממוצע. יחד עם זאת, רופאי שיניים בארץ מתריעים כי מדובר בהליך ללא כיסוי רפואי במקרה של הסתבכות או רשלנות רפואית, והאנשים העוברים אותו לוקחים סיכון.

עו"ד ש' ממרכז הארץ, בשנות השישים לחייו, הגיע לפני כמה שבועות לרופא שיניים המומחה להשתלת שיניים. הוא ביקש להשתיל 14 שיניים ונדהם כששמע שהמחיר הוא כ-140 אלף שקלים. "חשבתי שזה יעלה לכל היותר 40, 50 אלף שקל, לא יותר מזה", אומר ש', "הבנתי שבארץ המחיר לא הגיוני, וגם אחרי הנחה עדיין אצטרך לשלם 100 אלף שקל. חבר טוב שלי אמר לי לבדוק אפשרות להשתלת שיניים בטורקיה".

ש' החל לעשות בדיקות מעמיקות ומצא כי השתלת 14 שיניים בטורקיה ביום אחד תעלה לו 9,000 דולר – כ-30 אלף שקלים, חיסכון של יותר מ-100 אלף שקלים לעומת ישראל. על הדרך, הוא החליט גם לעבור השתלת שיער שעלתה לו 2,000 דולר וגם לטייל באיסטנבול.

"ביום אחד עשו לי השתלה של 14 שיניים אצל רופאי שיניים מהטובים בטורקיה. הכול היה סטרילי, מקצועי, יחס חם וטיפול מעולה. בארץ זה שוד. ממש ככה. למה אני צריך לשעבד את עצמי בשביל טיפול שיניים? אם רופאי השיניים בארץ לא יוזילו את המחירים הם יישארו ללא עבודה. כולם יטוסו לטורקיה".

אתה לא פוחד שהטיפול ייכשל או יסתבך?
"בדקתי לעומק את המרפאה והרופאים שטיפלו בי. אני סומך עליהם בעיניים עצומות. גם בארץ יש סיבוכים לפעמים. אצלי הכול עבר על הצד הטוב ביותר. אני מרגיש מצוין ושמח שלא הסכמתי לשלם את הסכומים שרופאי השיניים בארץ רצו".

משך ההליך תלוי בסוג הטיפול כמובן. בטיפולים מורכבים מתקינים למטופלים שיניים זמניות במשך שלושה ימים וכעבור שלושה חודשים הם עוברים הליך נוסף של השתלת שיני הקבע. "שבעה אנשים היו כשטיפלו בי, בדקו לי לחץ דם, מנהלת הקליניקה נכנסה כל כמה דקות לוודא שאני בסדר", מוסיף עו"ד ש', "היחס היה מדהים והשירות טוב יותר מישראל. מדובר על רופאי שיניים ברמה הכי גבוהה בטורקיה".

גם צעירים וצעירות מגיעים לקליניקות בטורקיה כדי לעשות יישור שיניים, הלבנה וכתרים. "הגעתי לעשות כתרים והשחזות בשיניים. בשלושה ימים טיפלו לי ב-22 שיניים בצורה יעילה ומקצועית והתוצאות מדהימות. היו איתי עוד עשרה ישראלים שהגיעו להשתלות וטיפולי שיניים", מוסיף ר' כבן 30 תושב פתח תקווה.

סוזי (55), תושבת ירושלים, עברה טיפול השתלות שיניים בטורקיה לאחר שהמחיר שביקשו ממנה בישראל היה כ-120 אלף שקל. "פעם ישראלים נסעו לבולגריה, רומניה והונגריה לעשות טיפולי שיניים, היום טורקיה זה הלהיט. בנו לפה בחורות צעירות ונשים מבוגרות שרוצות להיראות יפה וללכת עם שיניים חזקות ולבנות ומגיעות לטורקיה. משלמים פה מחירים מצחיקים לעומת ישראל, ואפשר לאחר מכן לטייל בעיר ולעשות שופינג ונשאר עוד אלפי שקלים בכיס".

אבל יש מי שמצנן את ההתלהבות. יו"ר הסתדרות רופאי השיניים בישראל, ד"ר ליאור קצף, טוען כי ההחלטה לעבור השתלת שיניים בטורקיה היא מסוכנת ומסובכת ואין שום תעודת ביטוח שהיא תצליח. לדבריו, אין פיקוח על הנעשה במרפאות כמו בארץ, וקשה לדעת מי באמת רופא ולא מתחזה. לשיטתו, מה שעולה בזול עולה בסופו של דבר ביוקר.

"ברור שבטורקיה זול מאוד לעשות השתלת שיניים. הם לא משלמים מיסים כמו בישראל. אנחנו משלמים 50 אחוז מס יותר מהם. הם לא מעסיקים בקליניקות כוח אדם מקצועי ומיומן שעליו משלמים ביטוח לאומי, זכויות סוציאליות כמו קרנות פנסיה ועוד", טוען ד"ר קצף. "עלינו יש פיקוח כל הזמן של משרד הבריאות על הטיפולים, הצוות הרפואי, ושם אני לא בטוח שזה קיים בכלל. מה קורה אם טיפול במטופל ישראלי מסתבך? האם יש להם ציוד החייאה לטפל בו, לפנות אותו לבית חולים? מי ישלם על כל ההוצאות הללו? אנשים רוצים לחסוך בבריאות ועלולים לשלם בחייהם".

איך אתה מסביר את הטרנד הזה שישראלים נוהרים לעשות השתלות שיניים בטורקיה?
"אני חושב שהם מסכנים את עצמם. בסופו של דבר, אם יהיו סיבוכים - אף רופא שיניים בארץ שמכבד את עצמו לא יסכים לטפל בהם, לקחת סיכון ולתקן מחדלים של רופאים מטורקיה. פה בארץ לכל רופא יש כיסוי ביטוח למקרה של רשלנות או מחדלים. בטורקיה אין שום דבר. את מי יתבעו הישראלים על טיפול כושל בטורקיה? אני חושב שאנשים לוקחים סיכון. הישראלים חושבים על הצד הכלכלי אבל לא על ההשלכות שייגרמו להם בעתיד. היו מקרים של ישראלים שחזרו מטורקיה עם נזקים בשיניים והם מצטערים על כך".